Şirket Kur, Saygınlık ve Para Kazan: Big Boss

Daha önce Kena Story oyunuyla piyasaya nispeten sessiz ama güzel bir giriş yapan Zeren’s firması, ikinci oyunu olan Big Boss’u yine sessiz sedasız sayılabilecek bir biçimde piyasaya sürdü. Ülkemiz sınırlarında yapılan her türlü kutu oyunu girişimine elimizden gelen desteği yapmaya çalışan Kahramangiller olarak biz de bu oyunu inceleyip size tanıtalım dedik.

Şirket kurmaya, kurulan şirketleri korumaya ve daha karlı hale getirmeye dayalı oyunda, oyuncuların ana amacı saygınlık puanı toplamak olsa da oyunun sonunda elinizdeki şirketler ve birikmiş paranız da saygınlık puanı getirdiğinden, sevilmeyen ama dolarlar içinde yüzen bir patron olarak kazanmak da gayet olası.

bb3

Oyunun kesinlikle ilk dikkat çeken kısmı parça kalitesi. Ülkemizde üretilen kutu oyunlarının ortalama kalitesine göre fersah fersah iyi bir tasarım ve malzeme kalitesi göze çarpıyor. Bu özellikle ülkemizde emeklemekte olan kutu oyunu sektörü için çok güzel bir haber. Bütün pullar ve kartlar iyi bir tasarımcı elinden geçmişler ve oldukça iyi bir malzemeye basılmışlar. Bu konuda yurt dışı kalitesini yakalamaya oldukça yakın olduğumuzu göstermek açısından benim için çok sevindirici bir haber oldu bu.

Oyunun ana şirket kurma ve para kazanma mekanikleri ilk başta Machi Koro oyununu epeyce andırıyor fakat daha başarılı sayabileceğim bazı farklılıklar hemen göze çarpıyor. Her tur desteden şirket kartı çekebiliyor veya elinizdeki kartları personel ve para harcayarak önünüze oynayabiliyorsunuz. Turunuzun başında attığınız zarla şirketleriniz size para, personel ve artı veya eksi saygınlık puanı getiriyor. Oyundaki yönetici ve avukatlar ise şirketin kazandırdığı parayı arttırıyor ve şirketi rakiplerinizin oynadığı kötü olay kartlarından koruyor.

Şirketleriniz çalıştıkça ürettikleri saygınlık puanları ve şirket kurduğunuzda kazandığınız “son dakika” kartları oyuna çok yoğun bir şans faktörü ekliyor. Şirketlerin üretim yapması da zara bağlı olduğu için deneyimli kutu oyuncularının suratını asabilecek miktarlarda şans faktörüyle karşı karşıya kalıyoruz. Şansın oyunda kuvvetli bir etken olması nispeten oyunun hedef kitlesi olan daha deneyimsiz oyuncular için daha iyi gibi duruyor, ama yaptığımız test oyunlarında baştan iyi zarlar ve kartlarla öne geçen oyuncuların diğerlerinin oyundan aldığı zevki azaltmaması için oyuna ek kurallar eklemek zorunda kaldık. Oyunun mekaniklerinde ve akışında, yetersiz test edilmiş olmanın buna benzer belirtileri arada sırada görülebiliyor olsa da ufak ev kuralı eklentileriyle sıkıntı aşılabiliyor.

bb2

Oyunun özellikle “son dakika” kartları üzerinden kendini gösteren hafif esprili ve eğlenceli bir havası var. Yeni kurduğu giyim mağazasını sosyal medyada viral olarak tanıtmaya çalışırken rezil olup saygınlık kaybeden veya rakibinin sattığı kaçak malları ispiyonlayarak mağazasını kapattıran patron gibi eğlenceli olaylar oyunun ağır sayılabilecek temasını daha eğlenceli hale getiriyor.

Oyunun kuralları sıfırdan okuyan biri için hafif karmaşık olsa da kitapçığı düzgün takip ettiğinizde sorun aşılıyor. Firma ilerde bir “nasıl oynanır” videosu yüklerse çok büyük rahatlık olur diye tahmin ediyorum.

Kısaca özet geçersek, Big Boss deneyimli oyuncular için hafif kaçan, yeni başlayanlar için nispeten daha eğlenceli olabilecek, başarılı bir görsel tasarıma, ama az daha uğraşılsaydı çok daha iyi olacak bir mekanik tasarıma sahip bir oyun. Kesinlikle almalısınız demek dürüst olmaz ama yine de oldukça iyi buldum.

Kişisel Puanım: 7/10

Yorumlar