Dungeons & Dragons 5th Edition İçin Psionic Sınıf Açıklandı: Mystic

Wizards of the Coast, uzun süredir bilgisayar oyunu firmalarına benzer satış taktikleri izliyor. Dungeons & Dragons’ın temel bileşenleri (players handbook, monsters manual, dm’s guide) yayınlandıktan sonra bunları sonraki kitaplarda yeni sınıflar, yaratıklar, büyüler, eşyalar ve diğerlerini yayınlıyorlar. Gerçi 5e için kalanlar netten yayınlanacak denilmişti diye hatırlıyorum ancak bu konu henüz çok net değil sanırım.

Şu an için, henüz yeni materyallerden haber olmasa da; forumlarda en çok sorulan, psionic sınıfların durumuydu. Nihayet psioniclerin temel tasarımını oturtmuş gibi görünüyorlar ve “Mystic” adı altında bu yeni sınıfın beş seviyelik deneme sürümünü yayınladılar. Her ne kadar ileride değişikliklere uğrama ihtimali olsa da, dikkatli bir şekilde inceleyince temel tasarımının değişmeyeceğini ve üzerinde çalışıldığını anlayabiliyorsunuz.

Mystic isimli bu yeni sınıfın temel mekanikleri, 3 ve 3.5e psionic’lerine oldukça benzer bir şekilde işliyor.

Dungeons & Dragons

  • Bir “Psi Point” havuzunuz var ve level aldıkça sayısı artıyor, bazı kırılma level’larında daha büyük artış gösteriyor.
  • Bildiğiniz disiplinler (kabaca tabirle büyüler) var, sayıları da level aldıkça çeşitleniyor.
  • “Psi Maximum” denen olay ise, bir turda harcayabileceğiniz en büyük Psi puanını gösteriyor. Yani level 5 olduğunuzda, eş değer seviye 3. seviye büyücü rahip vs.. büyülerine eşdeğer güçte disiplin aktive edebiliyorsunuz. Var olan 27 Psi puanınızı, tek türde açıp tanrısal güç ortaya koyamıyorsunuz. Basitçe, diğer büyü kullanıcısı sınıflarla benzer bir dengeye sahip oluyorsunuz.

Şu ana kadar hep diğer büyü kullanıcıları ile (psionicler büyücü olmasalar bile mekanik olarak benzedikleri için) karşılaştırdım. Ancak önceki editionlarda olduğu gibi psişik sınıflar oldukça esnek tasarlanmışlar.

Henüz 1. seviyede bağlı olduğunuz Psionic Order (Psişik Tarikat)’ınızı seçiyorsunuz. Var olan disiplinleriniz (büyüleriniz), bu tarikatın özelliklerinden ve alt sınıfının listesinden geliyor. Açıklayalım;

Order of the Awakened

Zihinsel gücünü arttırmak yani tabiri caizse daha bir büyücü oynamak için uygun. Awakened seçenlere zihinsel saldırılar, telepati ve psişik imajları okumak doğrudan geliyor. Ayrıca üç alt sınıfı diyebileceğimiz disiplinleri var. Bunlardan da seçtiğinize göre karakter farklılaşıyor.

  • Conquering Mind – Charisma bazlı, zihin kontrolü ve zihinsel iletişim (telepati) üzerine kurulu disiplin.
  • Intellect Fortress – Zihinsel savunmalarını çok yüksek tutup, oldukça zor saldırılan ve hasar verilen bir karakter olmak için.
  • Third Eye – Algı ve duyuları güçlendirme ile alakalı bir disiplin.

psion

Order of the Immortal

Zihnin olduğu kadar vücudun da mükemmelleşmesini konu alan tarikat. Silah ve zırh yeterliliklerinin yanı sıra, iyileşme ve konsantrasyon özellikleri de kazanıyor. Kısacası, zihinsel güçlerin yanı sıra fiziksel konuda da geri kalmamak isteyenler için…

  • Celerity – Hem hızı, hem de tepki süresini arttırmaya yönelik disiplin.
  • Iron Durability – Adı üzerinde dayanıklılık üzerine yoğunlaşmak isteyenlere.
  • Psionic Weapon – Güçlerini silahın üzerinde aktive etmek isteyenler için.

Özetlemek gerekirse, henüz 5 level için tasarlanmış olan Mystic sınıfı, eskinin birden çok psişik sınıfını ve prestij sınıfını içinde barındırıyor. Bu seçilebilen 6 farklı disiplin ile, birbirlerinden çok değişik karakterler ortaya çıkartmak mümkün. Henüz ilk tasarım aşamasında olup, ileride değişebiecek olsa da ilgimizi çekmeyi başardı. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Yorumlar