D&D Oyunları İçin 3 Enteresan Ana Hikaye Fikri – Bölüm 2

D&D oynarken aklınıza ana hikaye mi gelmiyor? Sürekli aynı “Dark Lord” teranesinden bay mı geldi? Size uygun bir çözümüm var bu konuda. Aşağıda ve sonraki yazılarda, ana hikayelerinizi dayandıracağınız güçlü plotlar sunacağım.

Hemen hikayeleri veriyorum:

Cehennemde Adalet

Bazen kozmik olaylardan, bazen de içinde yaşayanlardan dolayı bazı yerleşimler, bazı binalar filan cehenneme ışınlanabilir. Cehennemin ilk katı Acheron’da bu şekilde gelmiş ve şeytanların idaresine geçmiş sayısız yıkıntı vardır. Bunlarla ilgili bilgi almak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Baator 1 – Genel Bilgi ve Yakın Boyutlarla Karşılaştırma

Oyunumuzda, bir şekilde cehenneme çekilmiş bir şehirde başlıyoruz. Oyuncular, bir gün uyandıklarında kendilerini kırmızı bir gökyüzünün altında ve sokaklarda şeytanlarla dolu bir şehirde bulurlar. Sonrasında şeytanların, diğer ruhlara yaptıkları gibi şehirlilere doğrudan dokunamadıkları ortaya çıkar. Kendilerine saldırılmadıkça ya da kişiler kötü yönelime geçmedikçe onların üzerinde hükümleri yoktur. Arada bu durumlara istisnaların yolunu bulmaktadır şeytanlar. Çünkü hazır cehennemdeyken insanlar şeytanlarla anlaşma işini iyice abartmıştır.

dnd3-1

Oyuncular, şehirlerini ve masumları kurtarmak için bir çok zor tercih yapmak zorunda kalır. Kimi kurtaracaklarını, kime saldıracaklarını seçmek zorundadırlar. Bazı kötülüklere göz yummak da, o kötülüğe katkı yerine geçtiği için yönelimlerini kaymadan tutmak için bütün masumiyetlerini kullanmak zorundadırlar. Ayrıca, belki şeytanlar insanlara dokunamıyor olabilir ama, şeytanlara hizmet eden insanlar diğerlerine saldırabiliyorsa ne olacak?

Ahlaki ikilemler, hatta üçlem-dörtlemler ile geçecek çok zor bir oyun. Cehennemin sırları ve adalet-masumiyet-kötülük anlayışına dair bir keşif oyunu olacak bu.

Menzoberranzan

Kara Elf üçlemesini okuyanlar bilir; Drow aileleri aslında güç ve yetenek etrafında şekillenen bir ittifak vardır. Kan bağından daha çok, aileye olan yararları ile üyeler belirlenir. Başka ailelerin üyeleri, çıkarlarına göre ya da zorla diğer ailelere katılmak durumunda kalabilir.

Oyunda, başka ailelerin adamları iken toplanıp kendi ailelerini kuran bir ekibi canlandırabilir oyuncular. Bir şekilde başka bir aileye darbe yapıp onların isimlerini kullanarak yükselmek ve drow politikalarında söz sahibi olmaya çalışmak iyi bir ana hikaye fikri olur. Yerine göre ırklarına, lolth’a, şehirlerine ve daha büyük ailelere karşı bir çıkar-sadakat-ihanet ilişkileri yumağı şeklinde geçen bir oyun olabilir.

dnd3-2

Kurdukları ailenin ana hedefi, şehri yöneten büyük konseye giren en güçlü ailelerden biri olmaktır. Bunun için de diğer aileleri yok etmek, gazap çekmeden doğru hamleleri yapabilmek ve bol bol savaşmak gerekir. Oyuncuların kötü karakterler olacağını ve hatta birbirlerine pislik yapmak için fırsat kollayacaklarını da unutmamak gerekir.

Zaman Yolculuğu

Oyunda eğlenceli dönemeçler yapmayı seven DM’lerdenseniz bu işi muhtemelen denemişsinizdir. Denemediyseniz de denemelisiniz.

Zaman yolculuğu oyununa normal bir oyun gibi başlamalıyız. Ama oyunda bir sürü acayip acayip detaylar atmalıyız. Bunlar hep sonradan işimize yarayacak. Oyun dünyasının geçmişinde de, sebebi belirsiz bazı olaylar olmalı. Çünkü zaman yolculuğu sonrası bunların aslında, oyuncuların hareketleri sonrası oluştukları ortaya çıkacak.

Bu yazı, "D&D Oyunları İçin Enteresan Ana Hikaye Fikirleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar