D&D Oyunları İçin 3 Enteresan Ana Hikaye Fikri – Bölüm 2

Zaman yolculuğu ile ilgili bazı seçimler yapmalıyız. Bunu unutmayalım. Bunlardan ilk ana seçenek paradoxlar. Zamanda paradoxların oluşup oluşmadığına karar vermezsek işler karışır ve mantıksız duruma gelebilir. Eğer zamanı bir ip gibi düşünürsek, başa döndüğünde tekrar aynı noktaya gelmeli, bu da paradoxa yol açmalı. Bu noktada da bazı seçeneklerimiz olacak.

Paradoxların doğasını da seçmeliyiz. Eğer ki zamanı bir ip ya da çizgi gibi düşünüyorsak, kendi babasını öldüren kişi zamandan silinebilir ve yok olabilir. Bu bir seçenek. İkinci seçeneğimiz de babasını öldürdüğünde, gelecekte kendi babası olması gerekir ki, zaman kendisini tamir etsin. Bu da, zaman yolculuğunun nehire atılan bir çakıl olması demek. Dalgalanma oluşsa da nehir akmaya devam eder.

dnd3-3

Paradoxlar yoksa zaten sıkıntı yok. Her hareketimiz geleceği değiştirir ve sonuçları daha çeşitli olur. Zaman kendisini tamamlamak zorunda değildir ve değiştirdiğimiz şeyler acayip acayip durumlar oluşturabilir. Ayrıca, paradoxlar “yerine göre oluşur” da diyebiliriz. Bu durumda paradoxlardan kaçınarak değişiklik yapmak zorunda kalırlar ama bu seçeneğin “paradox var” seçeneği ile aslında aynı kapıya çıkacağını unutmamak gerekir.

İkinci ana seçeneğimiz değişimlerin sonuçları. Değişimlerin sonuçlarının aynı zaman çizgisi/nehrinde (devamlılıkta) mi yer alacağı, yoksa alternatif gerçeklikler mi oluşturduğu sorusunu cevaplamalıyız. Bu seçeneklerin ikisi de eşit derecede kafa yakan şeyler. Aynı devamlılığın karman çorman olması, oyuncuları birkaç saçmalıktan sonra iyice düşünerek hareket etmeye zorlayacaktır. Alternatif gerçeklikler oluşturuyorlarsa da kendi zamanlarına döndüklerinde neyle karşılaşacaklarını bilmedikleri için DM’e çok büyük özgürlük sağlar.

Zaman yolculuğu ile ilgili son seçenek ise, bundan haberdar olan başkaları var mı sorusu. Varsa bunlar nasıl tepki veriyorlar mesela? Zaman polisleri mi var, yoksa olaylarla ve zamanla oynayarak eğlenen bir şımarık zaman yolcuları kulübü mü var? Ya da belki de zamanın dışından evreni izleyen çok güçlü bir ırk ya da varlık da işin içine karışıp olaylara sarpa sardırabilir. Seç beğen al.

Oyunun senaryosu ile ilgili ise bir şey söylemeyeceğim. İstediğiniz gibi saçmalayabilirsiniz. Sadece arkaplanı hazırlarken saçmalayabilirsiniz. Olayların sonuçlarının ise oyunculara mümkün olduğunca açık olması ve hatta kolay araştırılıp öğrenilebilir olmasına dikkat etmelisiniz. Yoksa DM kıçından sallıyor imajı verirseniz oyuna olan hevesi kaçırabilirsiniz.

Zaman yolculuğu ile ilgili sitemizde yer alan bir denemeyi okumak isterseniz buyurun.

Zaman Yolculuğu Üzerine Bir Deneme

Şimdilik bu kadar. Bu fikirlerle ilgili yorumlarınızı ve kendi enteresan fikirlerinizi yorumlara yazarsanız üzerinde konuşabiliriz.

Bu yazı, "D&D Oyunları İçin Enteresan Ana Hikaye Fikirleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar