Rol Yapma Oyunlarında Süper Kahramanlar #3: Oyuncu Tipleri

4- Uzman

(Specialist)

Öyle bir karakter düşünün ki; hem fantezi hem de süper kahraman türü hikayelerde ısrarla büyücü ya da okçu olsun ve bu konuda aşırı ısrarcı olsun. İşte o oyuncu uzmandır! Uzmanlar çok benimsedikleri ya da çok “cool” buldukları bir karakter arketipini her oyunda canlandırmaya çalışır.

Örneğin; D&D oynarken barbarian oynayan bir uzman, Star Trek temalı bir oyuna katılacak olsa emin olun bir klingon savaşçısı, süper kahraman oyununda ise Wolverine türevi bir karakter canlandırmak isteyecektir. Benzer şekilde büyücü oynamayı benimsemiş bir uzman, cyberpunk’ta netrunner, Legend of the Five Rings’te ise Shujenga oynamak isteyecektir. Örnekler çoğaltılabilir…

D&D'de ranger oynadığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

D&D’de ranger oynadığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Uzmanlarla ilgili en büyük sıkıntı; kafalarında idealize ettikleri o arketipi oynarken ne hikaye evrenini ne de kuralları umursamama eğilimleridir. Mesela Pathfinder’da ranger oynarken edindiği bol ok sallamalı yetenekleri, Mutants & Masterminds’ın her turda sadece bir saldırı yapılan sisteminde uygulamak isteyecektir. Neden olmayacağını açıklamaya çalıştığınızda ise bir miktar huysuzluk edebilir.

Bir uzmanın masanızda olmasının avantajı; şüphesiz öngörülebilirliktir. Parti kurarken tuhaf fikirlerle karşınıza gelen güç delilerinin aksine, ne oynayacakları baştan bellidir ve inanın bana konu süper kahraman olunca bu çoğunlukla iyi bir şeydir.

Geçen haftaki D&D partisinde Sorcerer oynayan Özge ve Rogue oynayan Merve.

Geçen haftaki D&D partisinde Sorcerer oynayan Özge ve Rogue oynayan Merve.

Uzmanların böylesine öngörülebilir olmaları aynı zamanda size hikayenizi yazarken bir miktar rahatlık da sağlar. Zira uzmanların olaylara vereceği tepkiler nispeten kestirilebilir olacaktır. Bunu olay zinciri tasarlarken, hikayenin istemediğiniz yerlere sürüklenmesini engelleyecek bir tür emniyet sübabı olarak kullanabilirsiniz.

5- Metod Oyuncusu

(Method Actor)

Genellikle rol yapma oyunlarında oyuncuların karakterleri adına veriği kararlar fazla kişiseldir. Şöyle ki; karakterin değil de, oyuncunun kararları ya da tepkileri olduğu dışarıdan bakıldığında kendini çok belli eder. Bu noktada metod oyuncusu devreye girer ve hangi karakteri oynarsa oynasın, o karaktere yoğun şekilde empati kurarak özümser. Sonuç olarak herkese karşısında gerçekten canlandırdığı karakter varmış gibi hissettirir. Bu özellikleri, onları masanız için vazgeçilmez kılmaktadır.

Aşırı güçlü olduğu halde belli etik değerleri olan ve bu sebeple sorunlara farklı yaklaşan karakterler, metod oyuncuları tarafından çok daha başarılı canlandırılır. Örneğin; Superman ya da Silver Surfer gibi karakterler her ne kadar sahip oldukları güçler sebebiyle güç delisi ya da biçer-döver oyuncularınızın ağzını sulandırsa da, bu gibi karakterlerin hakkını ancak metod oyuncuları tam anlamıyla verebilir. Ancak illaki verdiğim örnekteki türden karakter oynamaları gerekmez. Metod oyuncuları, derinliği olduğunu düşündükleri her karakteri başarıyla canlandırabilirler.

Metod oyuncuları kendinden şüpheye düşen karakterlere bayılır!

Metod oyuncuları kendinden şüpheye düşen karakterlere bayılır!

Metod oyuncuları oyunlarınızda sırtınızdan büyük bir yük alır, ancak karşılığında aşağı yukarı aynı ağırlıkta başka bir yük bindirirler. Hikayenize mantık, derinlik ve drama getirirler. Hem de bunu masadaki tüm oyunculara ilham verecek şekilde yaparlar. Ancak genellikle kuralları, karakter canlandırırken ayak bağı olarak görür ve önemsemezler. Bu durumda oyun sistemi dahilinde metod oyuncularının yaptıklarının sistemsel yansımalarını hep kontrol etmek zorunda kalabilirsiniz. Fantezi tarzında bu büyük bir sıkıntı olabilir, ama merak etmeyin, süper kahraman tarzı oyun sistemlerinde sayfalarca büyü ya da yetenek listeleri olmadığı için önüne geçilemeyecek sorun haline gelmez.

Güç delisi oyuncuların tam tersine, metod oyuncularının seçenekleri daha kısıtlı karakterler tercih etmelerini ve sahip olduğu güçlerin alt ve üst limitlerini iyi bilmelerini sağlamaya çalışın.

Bir metod oyuncusu, karakterinin yapacağına ikna olduğu her çılgınlığı yapabilir!

Bir metod oyuncusu, karakterinin yapacağına ikna olduğu her çılgınlığı yapabilir!

Metod oyuncularının bazen rollerine kendilerini fazlaca kaptırıp gereğinden fazla rol yaparak kafa şişirme ihtimalleri vardır. Tahmin edebileceğiniz gibi bu masadaki diğer oyuncuları sıkacaktır. Bazen de karakterlerinin ahlaki ve mantıksal özelliklerinden taviz vermek istemeyecekleri için hikayenin ilerlemesini sekteye uğratabilir ya da statükoyu kökünden değiştirebilecek bir çılgınlık yapabilirler. Saatler boyunca oyuncuyu ikna etmek için oyun içi tartışma yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Metod oyuncularının ülkemizdeki rol yapma oyuncuları arasındaki dağılımı, yüzde 5’ten azdır. Onyıllardır bizzat tanıştığım metod oyuncusu sayısı, bir elin parmaklarını geçmiyor malesef. Bu sebeple eğer bir metod oyuncusu bulursanız sıkı tutun, kaçmasın!

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunlarında Süper Kahramanlar" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar