Rol Yapma Oyunlarınıza İlham Olabilecek Eserler – Dungeons & Dragons

Filmler

Ne yazık ki, söz konusu D&D olunca beyaz perdede çok fazla yapım görememiştik. Oyunla aynı ismi taşıyan ve 2000 yıllarında çekilen Dungeons & Dragons filmiyse bizi bir hayli üzmüştü. Onu görmezden gelirsek, ki bence izleyin belli olmuyor ama bazen güzel şeylerle karşılaşabilirsiniz, öncelikle olarak herkesin mutlaka izlemiş olduğu LotR ve Hobbit üçlemeleri baz alınarak orta dünya konseptli oyunlar oynatabilirsiniz ama onun hali hazırda LotR için bir RYO sistemi bulunduğundan buna daha sonra ayrıntılı olarak değiniriz. Bu gibi klasiklerin dışında bir dönemler oldukça meşhur olup, sonrasında genç yazarından bi’ haber olduğumuz Eragon filmlerini, ve yukarıda bahsetmesem de kitaplarını, D&D temelli oyunlarınıza bolca ejderha eklemek isterseniz tavsiye ederim.

Yine kitaplar kısmında bahsettiğim gibi, temeli fantastik kurguya çok yakın olan bir çok film mevcut. Bu filmlerin her birinin geçtiği dünya, çoğunlukla aynı olsa da, birbirinden farklı olduğundan, bu gibi eserlerde göreceğiniz farklılıklar oyunlarınızda çok işe yarayabilir. Örneğin içerisinde bolca ejderha bulunan bir senaryo düşünüyorsanız Eragon işinizi görecek iken, daha az fantazi ve büyünün bulunduğu bir eser izlemek isterseniz LotR gibi bir film serisini tercih edebilirsiniz.

TV & Dizi

Hepsinden önce belirtmem gerekir ki, 80’li yıllarda popüler olan D&D için bir animated seri düşünülmüş ve o dönemlerin çizgi filmleri gibi bir seri hazırlanmış. Şu anda televizyonlarda göremezsiniz ama İngilizce izlemeyi düşünürseniz eğer, Youtube üzerinden Dungeons & Dragons Animated Series diye arattığınızda ilk bölümden başlayarak, neredeyse tüm bölümler mevcut. Biraz çocuksu fakat oldukça eğlenceli (Hatta ilk bölümde Tiamat’a, Dragon Lance severlerin bildiği ismiyle Takhisis’e dalıyorlar!).

Ayrıca yeni yakın ekranlarda boy gösteren, açıkçası ben kitaplarından pek haz etmediğim için izlemedim fakat, Shannara Chronicles’ı değerlendirebilirsiniz. Dizi ve kitaplar pek birbirinin aynısı değil dediler, bu yüzden ben de kendi adıma bir şans vermeyi düşünüyorum. Muhtemelen, söz konusu D&D olunca ekranlarda bir şey bulamadığımızdan Shannara Chronicles’ın beklentilerimi karşılayacağına inanıyorum.

Gariban goblinleri dövüyorlar!

Gariban goblinleri dövüyorlar!

Tüm bunların yanında, Anime severler için de bir önerim var. Oyun partimdeki anime sever arkadaşların; “Abi sen Anime izlemiyordun ama bir Anime var tam senlik, kesinlikle bakman gerek!” diyerek öve öve bitiremedikleri “Hai to Gensou no Grimgar” yani Grimgar of Fantasy and Ash, birebir bir D&D oyunu animesi. İlk levelde oyuna başlayan oyuncular, 5 kişi bir araya gelip tek bir goblini dövmeye çalışıyorlar ve hareketler tam tamına turn-based şekilde ilerliyor. Anime seviyorsanız ve D&D ile ilgili bir şeyler arıyorsanız mutlaka Grimgar’ı tüketin.

Bu arada, Big Bang Theory’de ve 99-2000 yılları arasında yayınlanan ve uğruna meme’ler yapılan Freaks and Geeks’in bir bölümünde de D&D oynanılıyor. Her ne kadar ilham vermese de, eğlenmek adına izlenilmesi gerekir diyorum.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunlarınıza İlham Olabilecek Eserler" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Benzer Yazılar

Yorumlar