Pathfinder Strateji Rehberi’nde Neler Olacak?

Pathfinder, oyun sırasında karşılaşabileceğiniz tüm durumlara yönelik bir kural içermeye çalışan ve oyuncuları karakterleri konusunda sayısız seçenek ile karşı karşıya bırakan detaylı bir oyun. Bu yüzden öğrenmenin zaman maliyeti yüksek ve yeni oyuncular için fazla karışık. Özellikle tecrübeli oyunculardan oluşan bir masada, yeni oyuncu kolaylıkla kendisini kaybolmuş hissedebilir. Pathfinder’ın sadece ana kural kitabının (Core Rulebook) 575 sayfa olduğunu düşündüğünüzde, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz.

Paizo’nun bu problemin üstesinden gelmek üzere bu sene içerisinde yayınlayacağı Pathfinder Strategy Guide hakkında ilk bilgiler geldi. Bakalım bu kitap neyi amaçlıyor ve içeriğinde neler olacak?

PZO1128-ClericSpread

Sınıf rehberinden bir sayfa

Pathfinder’ın tüm kitaplarını incelediğimizde giriş engeli oluşturabilecek pek çok şeyle karşılaşıyoruz. Bir kere çoğu kitap karmaşık tablolar ve listelerle dolu. Karakterinizin nasıl seviye atlayabileceği gibi önemli kurallar, farklı sayfalara dağılmış durumda ve bu kuralların bir kısmını kaçırmanız çok olası. Üstelik bazı karakter türleri için gereken kuralların farklı kitaplardan toplanması gerekebiliyor ve kafanızdaki bir karakter konseptini oyuna nasıl dökebileceğinizi keşfetmek zaman alıyor. Yine bazı sınıfların, doğru kullanılmadığında aynı seviyedeki diğer karakterlerden çok geride kaldığını da belirtmiş olalım. Son olarak karakterinizin kullanabileceği maharet ve büyüleri, hiç alamayacağı başka özelliklerin de bulunduğu bir (ya da bazen bir kaç) listeden ayıklamak zorundasınız. İşte bütün bunlar, yeni bir oyuncu için göz korkutucu problemler.

Paizo oyuna başlamayı kolaylaştırmak için kuralları basitleştirilmiş, sadeleştirilmiş ve seçenekleri azaltılmış olan Beginner Box‘ı bir seçenek olarak sundu. Bir kutu oyunu şeklinde sunulması, Rol Yapma Oyunlarının ne olduğunu hiç bilmeyenler için güzel bir başlangıç olabilir. Fakat yine de; Beginner Box’tan tam kurallarla oynanan bir oyuna geçmek hiç kolay değil. Oyunu öğrendikten sonra bile karakterinin güçlü ve zayıf yanlarına göre oynayamayan, belirli bir alanda özelleşemeyen ve karakterini belirlediği stratejiye göre geliştiremeyen oyuncular, optimizasyonda başarısız oldukları için kolayca ölebilir ya da işe yaramaz hissederek oyundan sıkılabilirler.

asdasda

Mala anlatır gibi seviye atlamayı anlatmak

Paizo’nun 2015 yılı Mart ayında yayınlamayı planladığı “Strateji Rehberi” tam da bu ihtiyaca cevap verecek. Hem karakter yaratırken hangi maharetleri seçeceğini bilmeyen, hangi büyüleri hazırlayacağından emin olmayan yeni oyuncuların, tam olarak oynamak istedikleri karakteri yaratmasına yardımcı olacak; hem de dövüş stratejileri, savaş alanı hakimiyeti ve rol-yapma konusunda detaylı tavsiyeler verecek bir rehber.

İçerik olarak temel sınıflardan karakterleri yaratmak, geliştirmek ve oynamak üzerine bölümler, klasik karakter temalarına özel ipuçları ve taktikler, dövüş ve hikaye ile ilgili bölümler ve Pathfinder RYO’nun temel konseptlerini anlatan bölümler planlanıyor. Pathfinder Society hakkında da bir bölüm olması beklenen bu kitapta yeni bir oyuncunun oyuna başlaması için gereken her şey düşünülmüş ve mümkün olduğu kadar anlaşılır bir şekilde oyunculara sunulmaya çalışılmış. Kitabın toplam 160 sayfa olması planlanıyor, hatta 100 sayfayı geçmemesi için uğraşılmış ama istenen içerik o kadar sayfaya sığdırılamamış.

asdaaaa

Tane tane karakter kağıdı

Kısacası Strateji Rehberi, yeni bir oyuncunun başlangıç kitabı olacak. Bütün kurallar, örneğin yukarıda bahsettiğimiz listeler ve tablolar, bu kitapta tekrarlanmayacak olsa da gerektiğinde daha ayrıntılı bilginin hangi kitabın hangi sayfasında olduğu yazacak. Böylece oyuncular ihtiyaç duyduğu detaylar için diğer kitaplara ya da PRD‘ye başvurabilir. Bu kitapta sunulan kesinlikle oyunun daha basit bir versiyonu da değil, sadece isteyene biraz daha açık, anlaşılır ve özet bilgi sunmayı amaçlıyor.

Kitapla ilgili ilk bilgileri okuduktan sonra takıldığım tek konu ismi oldu: ileri düzey oyunculara yönelik dövüş stratejileri hakkında bir kitap olduğu izlenimi uyandırıyor. Yine de bu kitabın, temel kitap olarak neredeyse Core Rulebook’un yerini alacak bir potansiyeli var.

İlk gördüğüm zaman keşke pdf’i bedava olsaydı diye düşünmeden de edemedim. D&D’nin yeni edisyonundaki Basic Rules‘a benzer bir şekilde, oyunu merak edenlerin para harcamadan deneyebilmesine olanak sağlayacak güzel bir kaynağa dönüşebilirdi. Eh, en azından hardcover kitaplarıma kaşlarını çatarak bakan oyunculara önerebileceğim daha hafif bir şeyler var artık.

Yorumlar