Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Starfinder

Starfinder rol yapma oyununa hoş geldiniz! Bir yandan pilotunuz, uzay geminizi yakındaki gezegenin asteroid kuşağı içinden güvenli bir şekilde geçirebilmek için usta manevralar yapmaya çabalarken bir yandan da tüm silahları sizin geminize doğrultulmuş, ejder soylu mürettebatı ile son sürat sizi kovalamakta olan düşman gemisinden kaçmaya çalışacağınız harika bir uzay macerasına hazırlanın. Bunlar bir Starfinder macerasında karşınıza çıkabilecekler hakkında yalnızca minik bir ipucu.

Starfinder, Paizo firmasının d20 sistemler sınıfındaki Pathfinder ve onun da atası Dungeons & Dragons 3.5 Edition kurallarını harika bir biçimde devşirerek oluşturduğu rol yapma oyunu sistemidir. Tüm telif hakları Paizo firmasına ait olan Golarion Evreni olarak adlandırabileceğimiz evrende geçen hikayeleri oyun masasına yatırabilmek adına çeşitli noktalarda bu evrenin üzerine yoğunlaşmış ve özelleşmiş bir sistemdir. Fakat onca özgün öğeye rağmen, oyun anlatıcısının kendisine özgü kurguladığı evreninde de uzay macerası hikayeleri oynatabilmesi için ihtiyaç duyacağı, ilk defa Wizards of the Coast tarafından ortaya atılmış olan ve daha sonraları Paizo firması tarafından benimsenen Open Gaming License maddeleri çerçevesinde piyasaya sürülmüştür.

Open Gaming License (OGL)

Üretici firma tarafından üretilen ürünün fikri mülkiyet haklarının sınırlarının tanımlanması ve piyasaya sürülen ürünün içeriğinde “fikri mülkiyet” olarak tanımlanmayan her şeyin üçüncü şahıslar tarafından OGL’yi belirtmek şartı ile ticari kullanımlarına izin veren uygulama tipidir. Özetle; firmaya özgü fikri hakları kenara ayırıp, sistem mekaniklerini fikri mülkiyet kavramının dışında bırakarak, buradan yola çıkarak yeni ürünler piyasa sürmek isteyenlerin önünü açan biri uygulamadır. Bunun bu yazıya en yakışan iki örneği; D&D 3.5 OGL üzerinden Pathfinder sisteminin, Pathfinder OGL’si üzerinden de Starfinder sisteminin üretilmesidir. Daha fazla bilgi için:

Pathfinder Reference Document

2017 yılının yaz aylarında piyasaya sürülen Starfinder için Paizo firması tarafından şimdiye kadar 3 adet ciltli kural kitabı piyasaya çıktı. (Not: Bu yazının yayınlandığı tarihte kitap sayısı 4’e ve hatta 5’e kadar çıkmış olabilir. Paizo tarafından yazının yazılışına yakın zamanda yeni kitapların piyasaya çıkacağı müjdesi çoktan verilmişti). Temel kuralların içerisinde bulunduğu Starfinder Core Rulebook, maceralarda oyuncuların karşısına çıkarabilmek üzere çeşitli temalarda tasarlanmış yaratıkların detaylı açıklamalarının bulunduğu Starfinder Alien Archive ve Starfinder hikayelerinin geçtiği Golarion Evreninin o andaki (T = 0 anındaki) durumu hakkında genel bilgiler veren Starfinder Pact Worlds.

Sistemin yepyeni olması ve dolayısı ile de yayınlanan materyal miktarının henüz çok az olması sistemi çabucak okuyup anlamaya çalışmak konusunda büyük kolaylık sağlamaktadır. Sistemi anlamayı kolaylaştıran bir diğer özelliği ise atalarının dünya çapında çok oynanan ve bilinen Pathfinder ve D&D 3.5 olarak bildiğimiz, d20 sistemlerin mihenk taşı sayılabilecek sistemler olmasıdır. Bu sistemlerden herhangi birisi ile az da olsa oyun oynamışsanız Starfinder’ı anlamak sizin için oldukça kolay olacaktır.

Tanıdık Kurallar

Starfinder Rol Yapma Oyunu, Paizo firması tarafından Pathfinder ile ilgili üzerinde çalıştıkları geliştirmelerin ve ortaya koymak istedikleri birçok fikrin gerçekleştirilme çabasının bir ürünüdür. Yazıyı okuyan birçok okurun bildiği ve yukarıda çok kısaca ifade ettiğim üzere Pathfinder Rol Yapma Oyunu D&D 3.5 isimli d20 sistemin devşirilmesi yani; geliştiriciler tarafından beğenilmeyen kısımlarının atılıp, eksik görülen kısımların eklenmesi şeklinde ortaya çıkan bir sistemdir. Rol yapma oyuncuları tarafından bu kadar hızlı bir biçimde benimsenmesini sağlayan bu özelliği birtakım handikapları da yanında getirmiştir. Pathfinder sistemi içerisinde yeni getirilen kurallar ile olduğu gibi bırakılmak istenen kuralların yan yana kalmaları oyun keyfini bir nebze baltalayan durumlar olarak karşımıza çıkmaktadır (Örneğin; Cleric Healing Domain Powers). Paizo firmasının oyun geliştiricileri, Starfinder’a geçiş esnasında bu çekingenliklerinden kurtulup değişimin kapılarını sonuna kadar açmışlardır. Bunu yaparken atası olan Pathfinder’dan en temel kural setlerini alarak ilerleme kaydetmiş, bu sayede özgün bir sistem ortaya çıkarırken mevcut durumda işleyen mekanikleri de bozmamışlardır.

Starfinder kural seti, oyun anlatıcılarının (Game Master) oyuncularına uzay macerası yaşatmak adına kullanmak isteyebileceği hemen her şey ile donatılmıştır. d20 sistemlerinin en klasik kriz sahnelerinin (Combat Phase, Combat Scene) yanı sıra Uzay gemisi savaşları (Starship Combat) ve araçlı kovalamaca kriz sahneleri (Vehicle Tactical Rules) kuralları anlatımı ile GM’lerin her çeşit maceraya hazırlık yapabileceği bir kural seti ortaya konmuş durumdadır. Teknolojik gelişmelerin, büyünün gölgesinde kalmadığı bir evreni anlatan Starfinder’da büyü ve teknoloji iç içe geçmiş vaziyettedir. İnançlarını kullanarak mucizeler yaratabilen büyücülerin güçleri azalsa da başlarının üzerinden geçen lazerlere rağmen büyü yapma yeteneklerini tamamen kaybetmemişlerdir.

Nasıl Oynarım?

d20 zar sistemi ile uzay macerası hikayeleri anlatmak vaadi ile yola çıkan Starfinder, oyuncuları tarafından bugüne kadar aldığı geri dönüşlere göre bu vaadini yerine getirmeyi başarmış durumda. Peki bu maceralara katılmak isteyen rol yapma oyuncuları ne yapmalı, nerelere gitmeli, kime başvurmalı? Starfinder oyunlarına İstanbul’da, İzmir’de ve Ankara’da düzenli olarak Pathfinder ve Starfinder etkinlikleri düzenleyen Pathfinder Society Türkiye ekibinin düzenlediği etkinlikler üzerinden ulaşmak mümkün. Kendi hikaye malzemesini toparlayıp evinde kendi arasında oyun oynamak isteyenleri tenzih ederim. Bu yazıyı sizlere ulaştırmaya çalışan bendeniz gibi hafta sonları oyun grubu ile düzenli olarak buluşup oyun oynayabilecek kadar zaman sıkıntısı çekip de bu maceralardan kendini uzak tutamayanlardan biriyseniz bahsi geçen şehirlerdeki “Society Organize Oyunlar” etkinlikleri tam size göre. İki haftada bir düzenli olarak gerçekleştirdikleri etkinliklerde aradığınız maceraya ulaşmanız çektiğiniz bunca zaman darlığı içerisinde bile çok kolay.

Sarenrae’nın Dünyalar Paktı Sistemine armağanı olan GÜNEŞ bugün de yüzünü Absalom İstasyonu üzerinde bütün ihtişamı ve güzelliği ile gösteriyor. Etrafındaki bütün gezegenlerin yaşam enerjilerinin birinci derecede kaynağı olan GÜNEŞ isimli yıldız, yüzeyine en yakın yörüngesinde kurulu olan ve sırrı henüz çözülemeyen gizemli yerleşim balonları ile bilimle uğraşan herkesin ilgisini üzerinde tutmaya devam ediyor. Second Seeker Zeraph Absalom İstasyonu’ndan bildirdi.

Konuk Yazar: Caner Ünsal

Künye
Tasarımcı: Robert G. McCreary ve Owen K.C. Stephens
Yayıncı Kuruluş: Paizo Publishing
Sistem: Pathfinder OGL
Çıkış Tarihi: 2017
Tür: Bilimkurgu
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar