King Tarzı Polisiye, Edebiyat Sosuna Bulanıyor: Kim Bulduysa Onundur

“Her şerde bir hayır vardır.”

Hayır, bunu herhangi bir kutsal kitaptan alıntılamadım. Bu, müteveffa yazar John Rothstein’ın kültleşmiş Runner üçlemesindeki dünyaca ünlü karakteri Jimmy Gold’un sözü.

“Kimdir bu John Rothstein, hiç duymadım?” dediğinizi duyar gibiyim. Rothstein, dünyaca ünlü, inanılmaz bir yazarın kurgusal bir yazar kahramanı sadece. Evet, Stephen King’in hayatının bu döneminde polisiyeye el attığı “Mr Mercedes” eserinin ardından çıkan ve Dedektif Bill Hodges karakterine odaklanan üçlemenin ikinci kitabı “Finders Keepers”tan söz ediyorum. Finders Keepers, Amerika’da yayınlandıktan kısa bir süre sonra, Ekim 2015’te “Kim Bulduysa Onundur” ismiyle çevrilerek ülkemizde de yayımlandı. İlk kitabı oldukça beğenmiş sadık bir okur olarak ben de – eh, fazla vakit kaybetmemeye çalışarak – bu kitabı da aldım ve hemen okudum.

Evet, kitapları sevdiğini biliyoruz

Evet, kitapları sevdiğini biliyoruz

Finders Keepers, Mr Mercedes’te yaşanan olayların başlangıcını farklı bir gözden anlatırken, okuyucuları otuz sene öncesinde yaşanan bir başka olaya daha götürüyor. İlk kitabı okuyanlar hatırlayacaktır, ismi emniyet mensupları arasında Bay Mercedes ya da Mercedes’li Katil olarak geçen Brady Hartsfield, ABD’yi fena halde vuran ekonomik krizin yaşandığı 2009 senesinde bir iş bulma fuarına katılacak yüzlerce insanın beklediği alana çalıntı bir Mercedes’le dalmış ve birçok insanın ölümüne, diğerlerininse yaralanmasına neden olmuştu. İlk kitap tamamen, bu olayı araştıran emekli – ama anlaşılacağı üzere eski mesleğinden bir türlü kopamamış – dedektif Bill Hodges üzerinden ilerlemişti. İkinci kitap ise, bu kazadan otuz sene önce işlenmiş bir cinayetle başlıyor. King’in unutulmaz eseri “Misery”deki Annie Wilkes karakterine benzer bir şekilde, yazar John Rothstein’ın kurgusal karakteri Jimmy Gold’a saplantılı bir şekilde bağlanmış olan bir okuru, yanına iki kişiyi daha alarak Rothstein’in münzevi bir yaşam sürdüğü şehir dışındaki eve gider. Amacı, yazarın senelerdir biriktirmekte olduğunu işittiği elyazmalarını çalmaktır, ancak yanındaki iki kişi de yazarın evinde sakladığı paranın peşindedir. En sevdiği yazarın, Jimmy Gold’un yaşamına yanlış bir yön verdiğini düşünen ve ona oldukça kızgın olan takıntılı okur Morris Bellamy, Rothstein’la kısa bir tartışmaya girdikten sonra onu öldürür ve elyazmalarıyla paraları bir çantaya doldurarak yanındakilerle evden kaçıp gider.

Çok sevdiği serinin yazarına hastalıklı bir tutkuyla bağlı olan Annie Wilkes karakterini hangimiz unutabildik?

Çok sevdiği serinin yazarına hastalıklı bir tutkuyla bağlı olan Annie Wilkes karakterini hangimiz unutabildik?

1978 senesinde bunlar olurken, 2009’da da Mercedes’li Katil’in mezbahaya çevirdiği iş fuarı alanına, işinden olmuş eski bir emlakçı olan Tom Saubers da gitmiş ve kazadan ağır yaralarla kurtulmuştur. Ancak bazen, hayatta kalanları daha ağır yüklerin beklediği de bir gerçektir. Hayata yeniden dönen, yeniden yürümeye başlayan Tom Saubers, ekonomik şartları iyileşmeyen, aksine hastane ve ilaç masraflarıyla daha da kötüleşen ailesine huzursuzluk vermeye başlamıştır. Ailenin iki çocuğu eski güzel günlerin yerine artık her gün kavga dinlemeye başlar. Bu durum ailesini, özellikle de kız kardeşi Tina’yı çok seven on üç yaşındaki Pete Saubers’ı fazlasıyla etkiler. Ailesine yük olmamak için her şeyi yapan çocukların tek istedikleri huzurlu aile hayatlarına geri dönmektir.

Yorumlar