Rol Yapma Oyunu Dosyaları – A Song of Ice and Fire Roleplaying

Oyunda bir düğünden prensesi kaçırıyor, rakip hanedanın prensinin bardağına ölümcül bir zehir atıyor, turnuvada müsabakaları kazanıyor, meydan muharebesinde düşmanı kılıçtan geçiriyor, ormanda gizli bir mabedin sırlarını keşfediyoruz. Aklınıza Orta Çağ içerikli başka neler gelirse onlar da dahil tabi. Oyunda “intrigue” adı verilen bir sosyal iletişim mekaniği var ki; gerçekten çok başarılı. Pek çok rol yapma oyunu sistemindeki gibi “Zarları attım, ikna ettim oldu!” şeklinde kesinlikle gerçekleşmiyor.

Soğukkanlılığımız, irademiz, ikna şeklimiz, hedefteki kişiyle olan geçmişimiz ve statümüz gibi değerler oyunda ön plana çıkıyor. Bu mekaniğin oyunun 2009 Ennie Awards’ta “en iyi kural” dalında gümüş madalya almasında çok etkili olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü başka hiçbir oyun sisteminde bu kadar iyi bir sosyal iletişim mekanizması yok.

a-song-of-ice-and-fire-roleplaying-3

Oyunu özel kılan bir diğer olay ise toplu savaşlar. “Warfare” niteliğimizin devreye girdiği savaşlarda her türlü savaş taktiğini uygulamak mümkün. Hanedanımızın nitelik puanlarıyla meydana getirdiğimiz orduları çeşitli taktikler uygulayarak yönlendiriyoruz. Duruş şekilleri, saldırı tarzları, savunma taktikleri oldukça çeşitli ve kullanımı da bir o kadar zevkli. Bunun yanında savaşa bizzat girmek için gerekli mekanikler de düşünülmüş. Gayet temiz, kullanışlı ve kolay kurallarla her şey ustalıkla halledilmiş. Green Ronin Publishing şu ana kadar, oyunla ilgili dünya kadar kitap ve yan kitaplar çıkardı. Bu kitapların tam listesi için böyle buyrun!

Oyunda ejderha, dev ve wight gibi yaratıklar da mevcut, tamamen yok değiller! Fakat sadece baharat amaçlı olarak kullanılıyorlar. Bu gibi yaratıklar kuzeyde buzdan bir duvarın arkasında sıkışıp kalmış durumda ve güneye inmeleri gerçekten çok nadir gerçekleşen olaylar. Oyun, bunları kullanmanıza izin veriyor fakat ana hikaye o kadar güzel ki; yaratıklarla falan pek uğraşmak içinizden gelmiyor işin doğrusu.

Oyun genel hatlarıyla kesinlikle çok başarılı. Eğer D&D tarzı oyunları beğeniyor, fakat artık büyünün ya da yaratıkların oyunun hikayelerinde çok fazla etkin olmasından rahatsız oluyorsanız, kısacası; artık düşük fantezi seviyesinde bir oyun arıyorsanız A Song of Ice and Fire Roleplaying, büyük ihtimalle uzun süredir aradığınız oyun demektir!

Künye
Tasarımcı: Robert J. Schwalb, Steve Kenson
Yayıncı Kuruluş: Green Ronin Publishing
Sistem: Kendine Özgü
Çıkış Tarihi: 2009
Tür: Düşük Fantezi
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar