Rol Yapma Oyunu Dosyaları – The Laundry Files

Ancak şunu belirteyim; bu konuyu daha önce daha hardcore olarak almış Delta Green ile kıyasla bu setting biraz daha mizahi yönden ele alıyor. Yani ben bu tavrını daha fazla beğendim oyunun çünkü CoC psikolojik olarak yıkıcı bir oyun ve setting. İnsan zihni, kozmik olarak öneminin tırnak arasında biten ve üstüne terramycin sürüldüğünde hayatı biten bir bakteriden hallice olduğu gerçeğini çok kolay kabullenemiyor. Ki dahası bu bakterinin etrafa değişik ışıklar ve sesler saçarak etraftaki diğer algılayamayacağı varlıkları cezbettiğinde ona bir faydasının olacağını düşünmesinin (bkz: kültistler) ne kadar mal bir düşünce olduğuna girmiyorum ve genelde olan şey de ya hiç, ya da aralarından birsinin possession yiyip kafasının tam ortasına balistik balistik mermi yemesiyle sona eren bol kanlı bir senaryo olması neşe dolu oluyor. Ya da ilgisi çekilen canlı tentürdiyotla bunları hacamat ediyor, bunlar da “Yüce Cthulhu’nun dikkatini çektik” diye seviniyorlar hayatlarının son anlarında. Koskoca shoggoth’u alelade tentürdiyot olarak düşündüm de bir… ürperdim.

stkLaundryFiles3

Bunu lokalize etmeye gelince. Şimdi kabul etmek lazım, bunu olduğu gibi oynamak için İngiltere’de büyümüş, İngilizlerin düzen sapıklığına aşina olmuş, bununla da kalmayıp hafiften dellenmeye başlamış bir grup nerd olmamız lazım da, öyle bir durum pek yok. Benim önerim ise bunu Behzat Ç in CoC gibi bir şeyde oynatmanız olur. Tabii iki lafınızdan birisinin sonunu “la” ile bitirip bolca küfredin demek değil o. Lakin şahsen olay yerine gelen bir ekibin: “Sevgili bayım neler olmuş burada…” demek yerine:

– Hass**tir olm oha ya n’apmışlar herifi?
– N’apmışlar boydan boya yarmışlar, herifin kanıyla da duvarların içine etmişler. İyi badana parası ödeyecek ha evsahibi.
– Doğru dedin ya. Bir de şimdi perili merili diye adı çıkar pehey…
– Sahi geçen o yatırlı evi naaptın hacı?
– Off abi sorma, bela bir işti de kiracılar güzel kızlardı.
– Lan git… ben diyorum yatır, adam iki cümle sonrasında kızlara bağladı.
– N’abiim abi…

Gibi bir diyaloğun olması sanki daha olası.

Oyuna zaman içerisinde bir dizi ek kitap çıkartıldı bu arada. Eğer ilginizi çekerse onlara da değinebiliriz ilerleyen vakitlerde.

Bu arada kuru temizleme deyip duruyoruz, aklıma geldi de World of Darkness evreninde çalışan bir kurutemizlemeci olsak ne para vururuz ha! “Tekışık kurutemizleme! Kan lekeleri, umbra izleri, werewolf tüyleri yokedilir. Tekışık kurutemizleme! Hep sizinle, 900 yıldan beri aynı yerinde itinayla ütüsüyle! Tekışık….”

Künye:
Tasarımcı: Charles Stross
Yayıncı Kuruluş: Cubicle 7 Entertainment Ltd.
Sistem: Basic Roleplaying System
Çıkış Tarihi: 2010
Tür: Korku
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar