Rol Yapma Oyunu Yönetim Aracı: Realm Works

İncelemeye başlamadan önce şunu söylemem gerek: başlığı RYO yönetim aracı diye yazdım ama bu tanım programın işlevlerinin sadece yarısını anlatıyor. Bir oyun yöneticisinin hemen hemen bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek, herhangi bir oyuna göre tasarlanmamış, her sistemle birlikte kullanabileceğiniz bir program Realm Works.

Özellikle uzun campaign’ler oynatan oyun yöneticileri bilir, oyunla ilgili belgelerinizi ve notlarınızı organize etmek, oyuncuların hangi bilgileri öğrenip neleri bilmediklerini takip etmek ya da aylar önceki oturumda ne olduğunu hatırlamak bütün OY’lerin en büyük problemleri arasındadır. Oyun ilerledikçe kurguyerde olan değişimin takibine hiç girmiyorum bile. Bunun dışında kendi dünyasını yaratan veya açık dünyalı oyunlar oynatan bir OY iseniz hazırlık aşamasının ne kadar uzun ve zahmetli olduğunu bilirsiniz. Tabi eğer Realm Works kullanmıyorsanız.

Üst şeritteki "World Almanac", "Story Almanac" ve "Mechanics Reference" menülerine dikkat, aşağıda onları anlatacağım.

Üst şeritteki “World Almanac”, “Story Almanac” ve “Mechanics Reference” menülerine dikkat, aşağıda onları anlatacağım.

Realm Works temelde, bir oyun yöneticisinin oyuna hazırlanırken (ve oynatırken) tasarladığı her şeyi saklayabileceği ve oyuncularıyla paylaşabileceği bir veritabanı uygulaması. Hero Lab’in yapımcısı Lone Wolf Development tarafından piyasaya sürüldü. Biri Game Master Edition, diğeri Player Edition olmak üzere iki farklı sürümü var. Bunların detaylarına daha sonra gireceğim ama ana düşünce sadece dünya yaratmak değil, oyuncuyla da paylaşmak. Şimdilik kendi dünyasını yaratan veya oyun dünyasını düzenli bir şekilde organize etmek isteyen bir oyun yöneticisi olduğunuzu varsayarak ilk sürümü anlatmaya devam edeyim.

Programı ilk açtığınızda kalabalık bir menüyle karşılaşacaksınız, hepsini öğrenmek de biraz zaman alacak. En çok kullanacağınız iki şey üst şeritteki “World Almanac” ve “Mechanics Reference”. İlki dünya ile ilgili başlıklarınız için, ikincisi mekanik yazılarınız için düşünülmüş. Ben henüz ikincisini fazla kullanmadım, ama oynadığım sistemin SRD’sini buraya geçirerek kitap pdf’lerinde sayfa aramaktan da kurtulmayı düşünmüyor değilim.

Karakter

Ortadaki örnek bir karakter sayfası, sol tarafta navigasyon paneli var. Almanak yerine aile ağacını navigasyon için kullanıyorum. Sağ tarafta da tüm ilişkiler ağını görebilirsiniz. (Karakter “Kingdom & Commonwealth” adlı hazır maceradan)

Dünya ile ilgili bütün başlıkları tek bir listede dizmek istemeyebilirsiniz. Bunun için kişiselleştirilebilir görünüm modları var. Resimlerde üst menüde görebileceğiniz “Story Almanac” bu modlara hazır gelen bir örnek. Genellikle hikayeye o an etkisi olan veya senaryoya direk bağlantılı olan şeyleri saklamak için kullanılıyor. Siz isterseniz başka görünüm modları oluşturabilir ve istediğiniz başlıkları o modlara taşıyabilirsiniz. Örneğin; her modülü ayrı bir menüye koyabilir ya da kendi yazdıklarınızı, oynadığınız oyunun orijinal içeriğinden ayırabilirsiniz. Olasılıklar sınırsız.

Yorumlar