Vagabond – Yenilmez Kılıç Ustasının Hayatını Konu Alan Çarpıcı Bir Manga

Japonya denildiğinde akla ilk gelen terimlerden biri; samuraylar. Herkesin bildiği, özendiği savaşçılar. Ancak onlardan bir tanesi var ki; bir kere bile dövüş kaybetmemiş. Kensai (kılıç azizi), adıyla anılır olmuş. Bu kişi Miyamoto Musashi’den başkası değildir.

1584 yılında doğan ve İlk düellosunu on üç yaşında kazanan ve o tarihten itibaren hiçbir dövüş kaybetmeyen büyük samuray, 1645 yılında ölmeden sadece birkaç hafta önce yazdığı Beş Çember Kitabı (Go Rin No Sho) adlı kitabında o döneme ait anılarını şöyle aktarmaktadır:

vagabond1

“Gençliğimden beri strateji yolunda eğitim aldım, on üç yaşında ilk düellomu yaptım. Rakibim Arima Kiheyi, Şinto Riyu kılıç üstadıydı ve onu yendim. On altı yaşında Tajima bölgesinden gelen Akiyama isimli güçlü bir üstadı yendim. Yirmi bir yaşında Kiyoto’ya gittim ve çeşitli kılıç okullarından üstatlar ile düellolara girdim ama hiç kaybetmedim…” (Beş Çember Kitabı, Sarmal Yayınları, 2010)

Vagabond, Miyamoto Musashi’yi konu alan bir manga. 2007 yılından bu yana hala devam etmekte olan seri, Slam Dunk adlı basketbol konulu mangası ile de tanınan ve bu alanda birçok ödül kazanmış Takehiko Inoue’nun imzasını taşıyor. Inoue, ayrıca Lost Odyssey adlı XBOX 360 için piyasaya sürülen rol yapma oyununda da görev almıştır.

Takehiko Inoue

Takehiko Inoue

Manganın konusuna gelecek olursak: Shinmen Takezo (Miyamoto Musashi), en büyük hayali yenilmez bir kılıç ustası olmak. Ufaklıklarından beri Matanachi Honiden ile çok yakın arkadaştırlar. İkili, kendilerini kanıtlamak amacıyla binlerce savaşçının can verdiği Sekigahara Savaşı’na katılırlar. Savaştan canlı çıkmayı başarırlar ancak birliktelikleri daha fazla sürmeyecektir. Savaş alanında dolaşarak ölen askerlerin soyan bir çete ve bir kadın dostluklarının bozulmasına sebep olur. Ardından Takezo, doğup büyüdüğü köye geri dönmeye karar verir.

Döndüğünde hiç de dostça karşılanmaz. Onların gözünde o “şeytan”dır ve yakalanıp öldürülmesi gerekir. Bu olanlardan sonra köyde barınması imkansız olan Takezo, ormana saklanır ve kendisini yakalamaya gelenleri etkisiz hale getirir. Bu şekilde geçen günlerde gittikçe güçten düşer ve bir gece Matanachi’nin nişanlısı (eski) Otsu ve rahip Takuan (ki kendisi ‘Engellenemeyen Zihin’ adlı kitabın yazarı Takuan Soho’dur) tarafından bitkin bir halde yakalanır. Ölmesi için belinden bir ağaca asılır. Güneşin altında aç ve susuz geçirdiği birkaç günün ardından kendisini yakalayan rahip tarafından serbest bırakılır.

vagabond3

Artık adı Miyamoto Musahsi olan Takezo köyden ayrılarak kılıç ustası olma ve yenilmez olma yolundaki yolculuğuna başlar. Her seferinde daha zorlu rakiplerle karşılaşsa da, amacı uğruna geri adam atmadan yoluna devam eder.

Vagabond, konusu ve gerçekçi çizimleriyle gerçekten çok sağlam bir seri. Çizer, elindeki malzemeyi çok iyi kullanıyor. Bir efsaneyi alıp sayfalara bu denli güzel bir şekilde dökmek her babayiğidin harcı değil!

Miyamoto Musashi. 30 yaşına kadar yaptığı altmıştan fazla dövüşte rakibini yenmeyi başarmış bir samuray. “Kılıç Ruhu” felsefesini benimseyen üstat, kaleme aldığı kitabıyla bugün birçok Japon işadamına sektörlerinde rehberlik yapmaktadır.

Editör Notu: Miyamato Musashi’nin hayatını konu alan “Sun and Steel” adlı parça, Iron Maiden’ın 1983 çıkışlı Piece of Mind adlı albümünde yer alır.

Yorumlar