Sanal Ortamda Rol Yapma Oyunları ve Yöntemleri

Her cuma sanal ortamda rol yapma oyunları oynuyoruz*. Hevesli gençleri bilgilendirmek için kullandığımız araçları ve bazı mevzuları anlatacağım.

Araçlar

1- roll20.net

R20, oyuncuların birbirini görmesi/duyması, zar atma, link paylaşma ve savaş alanında adam dövüştürme konusunda çok başarılı bir platform sunuyor. Buna karşın bazı araçlar için paralı üyelik gerekiyor.

Sunduğu araçlar çok esnek, bilinçli olarak her yola gelecek şekilde tasarlanmış. Piyasadan rastgele bir oyun seçip, R20 üzerinden oynayabilirsiniz. Bunun götürüsü ise; araçların kullanmadan önce ayar gerektirmesi.

Hangouts entegrasyonu olduğu için, her oyuncu oyun penceresine webcam yayını ile teşrif edebiliyor ama Skype Hangouts’tan çok daha kaliteli ses aktardığı için Skype kullanıyoruz.

2- beyondtabletop.com

BT, uzun vadede R20den daha iyi olmayı hedefleyen bir platform. Şu an çok büyük eksikleri var, hatta zar atıcısı nedense karakter kağıdına gömülü ve oyuncunun zarları kafasına göre ayarlamasına izin vermiyor. Biz sadece R20de erişemediğimiz elektronik karakter kağıdı özeliğini kullanıyoruz. Ama uzun vadede R20yi geçecektir, çünkü R20’nin gelişme hızı çok yavaşladı.

Devam eden kumpnayanın wikisi.

Devam eden kumpnayanın wikisi.

3- obsidianportal.com

OP, karakter kağıdı, harita ve oyun notu depolamak için mükemmel bir ortam. Her kumpanya için kendi içinde linklenebilir wiki oluşturuyor. Oyunun bütün yazılı kaydı bu site üzerinde tutulabilir. BT ile hesabı tutulan karakter kağıtlarının buraya kopyalanması oyun düzenini iyileştiriyor.

4-Skype

Skype kendi başına bile LaklakRP* için ideal. Çünkü zar atıcı çizim tahtası vs. vs. gibi eklentiler kurmak mümkün. Lakin biz goblin dövmeyi çok sevdiğimiz için, yukarıdaki araçları kullanıp üstüne sesli iletişimi Skype ile sağlıyoruz. PC mikrofonu ile sorun yaşayan oyuncum, telefonundaki Skype ile ses iletişimi sağlayıp oyunu yine PC’den takip ediyor.

Mevzular

Organizasyon

RYO oynamanın en büyük derdi oyun yeri bulmaktır. Hem herkesin kolay geleceği bir bölge seçmek, hem de o bölgede oyuncu dostu mekan bulmak gerekir. Oyuncular farklı şehirlerde yaşıyorsa veya oyun devam ederken taşınmak zorunda kalırsa, düzenli oyun toplamak zaten imkansız hale gelir. İnternet oyunları bu sıkıntılara tepki olarak doğmuştur ve bu sorunlara hakkıyla çözüm sunarlar.

internet1

“Her hafta oyun oynamak” çok nadiren olan bir şeydir. İnternet üstünde organize olmak hakkaten daha kolaydır. İnsanların evden teşrif edebilmeleri, oyuna engel olan fiziksel bariyerleri ortadan kaldırır. Fiziksel sıkıntıları bahane edenler de açığa çıkar. Aklar karalar belli olur.

Bu demek değildir ki; her şey günlük gülistanlık. Oyuncunun oyunu ciddiye alması bilgisayar programı ile taklit edilemez. Oyuncular oyuna ve oyun arkadaşlarına saygılı olmadıkları sürece, istediğin kadar imkan olsun oyun gene ********** gibi olur.

Yorumlar