World of Darkness Genel Özet – Haklarını Kim Aldı, Kim Sattı?

a World of Darkness… (1991)

Her şey 1991 yıında White Wolf Publishing’in Vampire the Masquerade’i (VtM) yayınlamasıyla başladı. VtM çoğu popüler oyunun aksine kurguyer olarak bizim yaşadığımız dünyayı almıştı. Üzerine de Gothic Punk teması ve aramızda gizlice yaşayan vampirleri eklemiş ve her şeyden önce oyunun odağına hikayeyi, hikaye anlatmayı koymuştu. VtM’nin başarısından sonra, yine World of Darkness’ta (WoD) geçen farklı doğaüstü canlıları canlandırdığımız Werewolf the Apocalypse ve Mage the Ascension da çok geçmeden yayınlandı.

90’ların sonu ve 2000’lerin başı WoD’un altın çağıydı. Romanları, kart oyunu, bilgisayar oyunları hatta bir dizi uyarlaması bile yapılmıştı bu dönemde. Artan popülerlikle beraber, dünyadaki doğaüstü canlı çeşidi ve sayısı da artıyordu. Hem de artık sadece günümüzü değil dünyanın eski çağlarını anlatan kitaplar da yayınlanıyordu. Anlayacağınız bu dönemde yemeyip, içmeyip kitap yazıyorlardı. Ta ki Time of Judgement‘a kadar. Bu kadar yoğunluğun altında, dünya hikaye konusunda doldukça doldu ve 2004 yılında Time of Judgement başlığı altında bütün WoD oyunları için kıyamet hikayeleri yayınlandı. Bundan sonra uzun yıllar boyunca, bu bildiğimiz World of Darkness adına hiç bir yeni materyal yayınlanmadı.

wod1

New World of Darkness (2004)

New World of Darkness özünde Classic World of Darkness’la (Eskisinin yeni adı) çok benzer temalara sahip olsa da dünyayı cWoD kadar anlatmak yerine genel temayı ve kuralları verip, dünyanın içini doldurmayı oyun yöneticisine bırakan bir yapıya sahipti. Artık farklı kitaplarda adım adım devam eden bir hikaye ya da tekrar tekrar gördüğümüz NPC’ler yoktu. Bunun yerine kendi dünyamızı yaratmamıza yardım eden bir yapısı vardı. Kural sistemi de cWoD’a göre basitleştirilmiş ve tüm oyunların birbirleriyle daha rahat interaksiyona gireceği şekilde tasarlanmıştı. Bütün oyunlar kendi ana kitaplarının (Vampire the Requiem, Werewolf the Forsaken…) yanında dünyanın temel kuralları ve insan karakter yaratımıyla ilgili bilgilerin bulunduğu World of Darkness Rulebook‘a da ihtiyaç duyuyordu.

CCP Games (2006)

2006 yılında Eve Online’ın yapımcısı CCP Games White Wolf’u bir World of Darkness Online yapma hayaliyle satın aldı. Normalde nWod’a her sene bir yeni oyun çıkarken, bu dönemde ne yazık ki kitap yayınlanma hızı gittikçe düştü. 2009’da çıkan Geist the Sin-Eater sonrası (Onun da sadece bir ek kitabı var) 2013’e kadar yeni bir nWoD oyunu çıkmadı.

wod3

20th Anniversary Edition (2011)

2011’de yıllar sonra ilk kez yeni bir cWoD kitabı basıldı: Vampire the Masquerade 20th Anniversary Edition (ya da kısaca V20). White Wolf, VtM’nin 20. yılı şerefine yıllar boyunca VtM külliyatına onlarca farklı kitaplarda eklenmiş bloodline’ları, üst seviye disipline’leri, merit ve flaw’ları gözden geçirip, güncellenmiş kurallarla beraber kocaman tek bir kitapta toplanmıştı. Ancak eski versiyonların aksine, bunları yaparken hikayeyi devam ettirmemişti. V20’nin başarısı sonrası, cWoD’a tekrar kitap yazılmaya başlandı. Mage, Werewolf ve Vampire the Dark Ages de kendi 20. yıl versiyonlarına ve bunlarla uyumlu yeni yan kitaplara kavuştu. Wraith’in ve Changeling’in 20.yıl versiyonları da yapım aşamasında.

Yorumlar