Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Werewolf: The Forsaken

“Karanlık gizemin içinde dolaşırken, bir sokak arasında kaybolmuş. Şanssız iki hırsız onu köşeye sıkıştırmış. Canını, güya para karşılığı ona geri teklif etmiş. İçinde taze beliren öfkeye teslim olmuş. Gözleri kızarmış, vücudu büyümüş. Biri ellerinde can vermiş. Kıl dolmuş elleriyle bir bankı menteşelerinden ayırmış. Arkasına bakarak kaçan adamın tam üstüne fırlatmış. Yanına gidip cansız bedenden öfkesini almış. Ardından yukarılarda bir yerlere çıkmış. Kendine geldiğinde ise, olup biten her şeyi hatırlamış.

Sabahleyin gazete almak için dışarı çıkmıştı. Başı döndü, gözleri karardı. Sanki tüm gözler onda toplanmıştı. Geçen arabaların sesleri kulaklarını tırmaladı. Çöplerin arasındaki köpeklerin usulca ona yaklaştığını görmesiyle beraber biri atılıp bacağını ısırdı. Öfkeyle kaçmaya başladı. Gazeteyi fırlatıp, sokağın birisine daldı.

Sonra da olanlar oldu. Şimdi çıplak kalmış, bir çatıda karanlığa doğru bakıyordu. Geceyi donuk ışığıyla aydınlatan aya işte o gece sonsuza kadar bağlandı.”

Werewolf: The Forsaken, karanlığın dünyasının en saygı gören oyunlarından. Filmlerde gördüğünüz kurt adamların rolüne soyunduğumuz oyun. Karanlık bir gizem içinde, bir kurt adam olduğumuzda, aslında bu geçmişimizden, DNA’larımızdan gelen, gelen bir olgudur. Biz kurt adam olmak için doğmuşuzdur. Bizler kadim ruhuzdur. Kendi dilimizde “uratha”yızdır.

Kurt adama dönüştüğümüz günkü ayın konumu bizim bakış açımızı etkiler. Artık Urathalar arasında kendimize bir rol ediniriz. Buna “auspice” adı verilir. Ayın 5 temel konumuna göre, 5 temel auspice vardır. Misal; yeni ayda var olan bir Uratha ile dolunayda var olan bir kurt adam arasında farklılıklar olur. Dolunayda doğan bir Uratha savaşma meyillidir. Yeni ayda doğan ise gizlilik, casusluk gibi konulara meyil hisseder.

Sonra bir kabiliye dahil oluruz. “Blood Talons”a bağlanıp, bir kurda yakışan savaşçı bir üslup benimseyebiliriz. “Hunters in Darkness”a bağlanıp, loci’leri koruyabiliriz. “Storm Lords” olup sürümüzün karizmatik alfası olabiliriz. “Iron Masters” gibi bulunduğumuz bölgeye ve değişime ayak uydurabiliriz. “Bone Shadows” olup ruhlar dünyasının fertleriyle iletişime geçebiliriz ya da “Ghost Wolves” olup kendi kendimize takılabiliriz.

5 temel formda şekil değiştirebiliriz. En bilinen şekil olarak “Hishu” yani insan olarak dolaşabiliriz. Alışveriş eder, karımız çocuğumuz ile ilgileniriz. “Dalu” olup dişlerimizi, kulaklarımızı ve çıkan bir miktar tüyü gizleyebilirsek insanlar içinde dolaşabiliriz. “Urhan” olup bir kurda dönüşebiliriz. Ağaçlar arasında koşabilir, koku alabilir ama konuşamayız. “Urshul” olup kurt formumuzu bir miktar büyütürüz. En önemlisi “gauru” formuna geçip bir savaş makinesi haline dönüşebiliriz. Seçim bizim, duruma göre en uygununu seçeceğiz. Gauru formuna dikkat, kendimizi kaybedip, sonra üzüleceğimiz şeyler de yapabiliriz. Hatta kendimizi tamamen kaybedip öfkemize teslim olabilir ve kıllı bedenin içinde yok olabiliriz.

Artık çok çabuk iyileşiriz. Darbeler hemen, silah yarası bile kısa bir sürede iyileşir. Hastalanmayız. Bir tek gümüşün etkisinden kurtulmak zordur. Gümüş bizi öldürebilir. Artık biraz daha iştahlıyızdır ve bir insandan daha fazla yeriz. En önemlisi artık “gift” adı verilen güçlerimiz vardır. Gift doğuştan elde edilmez ya da sonradan öğrenilmez. Bağlı olduğumuz ruhlar tarafından verilen armağanlardır. Bu güçleri kullanarak bir ölüyle bile konuşabiliriz. Fetish denen emanetler vardır. İçlerinde spirit yaşayan silahlar ve eşyalar. Bunlardan birini bulmak bizi çok özel kılar .

Velhasıl bir sürüye dahil oluruz. Birkaç bizim gibiyle bulunduğumuz bölge topraklarında yaşamaya ve kendi bölgemizi korumaya başlarız. Bir kurt gibi. O bölge bizden sorulur. Onu bizden kimse almamalıdır. İstenmeyen bir varlık izinsiz girerse bu topraklara, kalbini kırarız. Sonra bir spirit buluruz, bu varlıkla anlaşır o bize hizmet ederken, biz de ona fayda sağlarız. Tavsiyelerini dinleriz. Onu bir eşyanın içine koyar ve totem yaparız. Yaşadığımız yere onu yerleştiririz. Bir alpha seçeriz. Sürünün liderliğini yapacak kişi. Grupta Storm Lord varsa, en muhtemel adaydır. Biraz tecrübe kazanınca, Urathaların kendi aralarında gruplaştığını fark ederiz. Bunlar kendilerine kurdukları localarda kendilerine katılanlara bir şekilde fayda sağlarlar.

Dünya diye bildiğimiz yerden aslında ona çok benzeyen bir paralel dünya daha mevcuttur. O dünya, bildiğimiz dünyadan etkilenip şekil alan bir yerdir. Orada bu dünyadaki her nesne ve varlığın bir ruhu yaşar. Biz de bu ruh dünyasının birer parçasıyız. Loci denen yerlerden gücümüzü doldururuz. Loci kurt adamlar ve diğer ruhlar için güç kaynağıdır. Bunu hiçbir varlıkla paylaşmak istemeyiz. Dünya ve ruh dünyasının arasında geçit olan bazı noktalar vardır. Bu noktalardan biz karşı tarafa geçebileceğimiz gibi, hayatı bize ve diğer yaşayanlara zindan edebilecek varlıklar da karşı taraftan dünyamıza geçebilirler.

Dünya’da bir sokakta çok kaza olduğunu varsayalım. Ruh dünyası da onunla gelişir. Ölüm ruhları, nefret ruhları hatta kaza yapan arabaların ruhları paralel dünyadaki aynı sokakta var olmaya başlar. Bu ruhlar beslenmek isterler daha da güçlü olmak isterler. Bu yüzden de gerçek dünyadaki o sokakta daha fazla kaza olmasını arzu ederler. Geçitlerden geçerek dünyamıza gelirler. İnsanları ele geçirip onlara istediklerini yaptırabilirler. Biz onlara engel olursak, sokak daha yaşanabilir hale gelir. Ayrıca güçlü bir ruh her zaman tehlike yaratabilir. Unutmayalım ki yaşadığımız yerden biz sorumluyuz. Biz kalan hayatımız boyunca yaşadığımız yere tam anlamıyla bağlıyız.

En kadim düşman ise en sona kaldı. “Pure”, yani safkan kurtlar. Bizden sayıca çoklar ve bizlere gördükleri yerde saldırırlar. Onların da bizler gibi kabileleri bizler gibi gift’leri vardır. Kadim baba kurdu öldüren kurtların soyu olduğumuz için bizlerden “forsaken” yani yozlaşmışardan nefret ederler.

Son Sözler

Werewolf: The Forsaken aşmış , güzel bir oyun. Şu ana kadar oyun için birçok yan kitap yayınlandı. Bunlardan “The Rage” players guide tadında. “Moons Tribes” ise bize kabilelerin derinliğini veriyor. Benim en beğendiğim kitaplardan biri “Predators”. Ruh dünyasından bize türlü türlü düşman seçenekleri sunuyor. “The Pure” ve “War Against the Pure” kitapları senaryolarını safkan üzerine kuracak SY’lere hitap ediyor. Loca kitapları da hoş, “Territories” ise okunması gereken yararlı bir kitap.

Çok güzel bir oyun Werewolf: The Forsaken. Kurt adam mitleri hoşunuza gidiyorsa, dahası White Wolf Studios’un World of Darkness oyunları ilginizi çekiyorsa bu oyunu denemeniz şart kardeşler. Herkese şimdiden iyi eğlenceler.

Künye
Tasarımcı: Carl Bowen, Conrad Hubbard, Rick Jones, James Kiley, Matthew McFarland, Adam Tinworth
Yayıncı Kuruluş: White Wolf Studio
Sistem: Storytelling Adventure System
Çıkış Tarihi: 2005
Tür: Gizem / Korku
Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar