Almanya’yı İşgal Eden ve Savunan Ordular #II – Doğu Cephesi

Panzergrenadier Kampfgruppe: Zırhlı personel taşıyıcıları içinde savaşan mekanize Alman piyadesi.

Panzer Ausbildungs Verband: Henüz savaş eğitimleri tamamlanmadan cepheye gönderilen tank okulu öğrencilerinden kurulu bir liste. Listenin alabildiği tank çeşitleri içinde, öğrencilerin okulda kullandıkları eski Panzer III tankları da var.

Panzer Ausbildungs Abteilung 500: Ağır tank okulu öğrencileri de burada. Tiger ve Kingtiger üzerindeki eğitimlerini tamamlayamadan bu tankların içinde cepheye gönderilen genç subayları komuta edebiliyoruz.

Son Taarruz – Berlin

Sovyet ordusu Oder Nehri kıyısındaydı. Mareşal Zhukov, Berlin şehir merkezinin bombalanması emrini yayınladı ve 6 yıl süren büyük savaşı bitirecek olan saldırıyı başlattı. Şehri savunanlar iç içe geçmiş Alman birlikleriydi, Wermacht ve SS unsurları beraber direniyordu. Hitler gençliği örgütünden genç askerler ile Volksturm üyesi yaşlı adamlar şehirlerini savunmaya katkı sağlıyordu. Rusların arasında ise; ailesini, köyünü ve her şeyini Hitler’in hırsına kaybedenler vardı. Artık intikam vaktiydi.

30 Nisan’da her şey artık çok netti. Hitler intihar etti ancak Reich binasına saldırı 2 gün daha sürdü. 2 Mayıs’ta binada Sovyet bayrağı dalgalanıyordu. (Binaya bayrak asılmasını gösteren ünlü resim, çevredeki tüm Alman keskin nişancıların ve direnişçilerinin temizlenmesi ile bir gün sonra canlandırma olarak çekilmiştir.)

almanya-dogu-3

Berlin kitabında tüm varlıklarıyla başkentlerini koruyan Alman ve Reich binasını en önce ele geçirmeye çalışan Sovyet listelerini bulabilirsiniz.

Sovyet Listeleri

Hero Strelkovy Regiment: Yıllardır savaşan gazilerden oluşan bir piyade listesi. Bu listeye özel kuralları olan bir Kızıl Bayrak ekibi ekleyerek, listenizi Reich binasına bayrak dikme görevi ile şereflendirebilirsiniz.

Hero Heavy Tank Battalion: IS-2 tankları emrinizi bekliyor. Atış hızları düşük olsa da güçlü zırhları ile Alman Tiger tanklarına kafa tutabilirsiniz.

Hero Heavy Assault-Gun Battalion: ISU-122 ve ISU-152 piyade destek tanklarını bu listede ana savaş gücü olarak kullanabilirsiniz. Bu tankların özel kuralları sayesinde binaların içine saklanan düşman piyadesi hiç de güvende değil.

almanya-dogu-4

Alman Listeleri

Berlin Kampfgruppe: Berlin’i savunan, genci yaşlısı, Alman ordusu veya SS üyesi, paraşütçü veya Panzergrenadier birliği üyesi her türlü unsuru bir arada komuta edeceğiniz, elde olan tüm tankları emrinize sunan bir liste. Tüm oyundaki bütün listeler içinde bu kadar fazla unsuru bir araya karıştırabileceğiniz başka bir liste yok sanırım.

Yazıyı bitirirken şunu da belirtmek istiyorum, bunlar basılı kitaplardaki listeler. Flames of War, son zamanlarda internet üzerinden ordu listesi yayınladığı Forces of War sitesine daha bir dolu liste ekledi. Berlin kitabında tek bir Alman listesi var ancak kitabın Forces of War dijital versiyonunda çok daha fazla liste kullanıma sunuluyor.

Sonraki yazılarda görüşmek üzere, birbirinize küçük askerlerle ateş etmeyi ihmal etmeyin…

Bu yazı, "Almanya’yı İşgal Eden ve Savunan Ordular" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar