Flames of War Listeleri #2 – Mekanize Sınıf

Flames of War ’da oynaması en zor ama en zevkli liste tipi bence kesinlikle mekanize listeleri. Geçen yazıda, bu yaz Atina’da yapılacak ETC turnuvasında FoW için Mid War dönemi belirlendiğinden bahsetmiştik. Takımlar 3 farklı liste tipi içermek zorunda; piyade, mekanize ve tank. Piyade ordularına ufaktan göz atmıştık, şimdi sıra Mekanize’de!

Not: Bir sonraki Tank yazısının ardından, Mid War’da büyük güçler dışındaki ülkelerin ordularını daha detaylı inceleyen bir yazı daha yazacağım. O nedenle bu iki yazıda Sovyet, Alman, İngiliz ve Amerika dışındaki ülkelerin liste seçeneklerini anlatmayacağım.

Mekanize ordusu hazırlarken genelde düşünmeniz gereken en temel husus; hem saldırı hem de savunma odaklı seçenekleriniz olması. Tank listelerine karşı savunacak ve piyade listelerine karşı saldıracaksınız, yani her türlü ihtimale karşı hazırlıklı olmanız gerekiyor. Genel olarak mekanize ordularının temelini; hafif zırhlı personel taşıyıcılara binen mekanize piyade veya hafif tank / zırhlı araç gibi istihbarat üniteleri oluşturur.

mw2-1

Flames of War’da Alman Mekanize

Mid War’da Alman ordusunun iki temel mekanize liste çeşidi var. İlki, “Mounted Assault” özel kuralına sahip, oyunun belki de en “cool” mekanize piyadesi; Gepanzerte Panzergrenadier. Bu abiler zırhlı personel taşıyıcıları ile düşmana doğrudan “assault” edebilen tek ünite. Bir gepanzerte listesi oynuyorsanız, piyadenizden çok iş beklemeniz gerekiyor. En az 3 çocuk kuralı bence burada da geçerli, en az 3 piyade platoon lazım. Destek olarak anti-tank’dır, anti-air’dır, recce’dir alınca zaten geriye pek puan kalmıyor. Tank desteği olarak bir veya ucuz iki ünite alabiliyorsunuz. Burada ben ortalama tanklardan yanayım, Panzer III veya IV alıp her işe koşturmak mantıklı.

İkinci seçenek “Panzerspah”; bu da zırhlı arabalardan oluşan “recce” listesi. Güçlü bir liste, hem araçlar çok yürüyor hem de tüm recce’lerin kuralları gereği oyun başında fazladan yürüyorlar dolayısıyla rakibe daha ilk turdan çökmek mümkün. Zırhlı arabalarınızı dengeli bir tank-piyade yardımı ile desteklediğinizde güzel sonuçlar alırsınız. Hem Gepanzerte Panzergrenadier, hem de Panzerspah listesi “Heer” veya “SS” gruplarından alınabilir.

mw2-2

Flames of War’da Sovyet Mekanize

Mekanize için en olağandışı seçenekleri olan ülke Sovyetler. İlla isteyenler için evet, zırhlı araçlara binen piyadeler var; Razvedki! Bu liste bir nevi izci görevi üstlenen grupları içeriyor ve aslında güzel bir liste, destekleri çok bol değil ama Razvedki grupları zaten “Flamethrower” alabilmeleri, tüm ekibin “SMG” takımlarına dönüşebilmesi ile çok saldırgan bir karaktere bürünebiliyorlar.

Sovyet’in ilginç mekanize seçeneği süvari listesi; Kazachiy! Kazak süvarileri dağ bayır orman demeden piyadeden daha hızlı koşuyor, üstüne ateş etmek yerine başarılı zar atarsa bir daha koşuyor, at üstündeyken “Pin Down” olursa da, geri kalkmak için başarısız motivasyon zarlarını tekrarlıyor. Yani güzel koşuyorlar! Elbette 2. Dünya Savaşı süvarisini ortaçağ şövalyeleri gibi görmemek lazım, mümkünse gidecekleri noktaya hızlı şekilde gidip, düşmanı çevreleyip atlarından insinler. Çok avantajlı bir durumda tabii ki at üstünde saldırmak düşünülebilir ama genelde düşman yıpranmamış ise “Glorious Charge” pek işlemiyor.

Bu yazı, "Flames of War Listeleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar