Flames of War Listeleri 3 – Tank Sınıfı

Mid War’un Flames of War listelerini incelemeye devam ediyoruz. Sırada orduların vurucu güçleri, taarruzun en temel öğeleri var; tank listeleri. Flames of War’un Mid War döneminde diğer birçok listede olduğu gibi, tank listeleri de ulusların karakteristiklerini taşıyorlar ve pek fazla “değişik” seçeneğiniz bulunmuyor. Ancak Late War’daki anti-tank silahı ucuzluğu ve piyadenin elinde bol bulunan anti-tank ekipmanlarının aksine, 1942-43 dönemini anlatan listelerde anti-tank silahları o kadar bol ve çeşitli değil. Bunun yanında, tanklar da daha pahalı. (Sovyetler hariç diyelim)

Alman Tank Listeleri

Almanların bu dönemde temel ve en fazla seçenek sunan tank listeleri Mitlere Panzer Kompanie. Bu liste kabaca, ana savaş gücü çeşitli tipteki Panzer III ve Panzer IV tanklarından oluşuyor. Panzerlerin en çok hangi çeşidini veya çeşitlerini sevdiyseniz, bunları alıp listeye devam ediyoruz. Benim kişisel favorilerim; Panzer III J (late), Panzer III L-M, Panzer III N, Panzer IV F2-G ve Panzer IV G(late)-H modelleri. Yukarıdakilerden bir grup Panzer III, bir grup da Panzer IV alırsanız; hem hafif hedeflere karşı kullanabileceğiniz ucuz Panzer III’leriniz olur, hem de düşmanın tanklarıyla kapışması için kullanacağınız Panzer IV’leriniz olur.

Hafif Çek tanklarını veya ağır zırhlı Tiger’ları kontrol etmenizi sağlayan başka listeler de var. Ancak şimdiden uyarayım, Alman tankları bu dönemde pahalı. Dolayısıyla bir Tiger listesi yaptığınızda desteklerinizin ne kadar kısıtlandığını siz tahmin edin. Tiger’lar her ne kadar bir Alman piyade listesini çok iyi destekleyebilseler de, kendi listelerini kurduklarında 2000 puanın aşağısında oynuyorsanız çok verimli olmayabiliyorlar.

Gelelim desteklere; her listede olduğu gibi tank listesinde de bir Pak40 grubu isteyebilirsiniz.Savunma yapmanız gerekebilecek durumları ve bazı senaryolarda listenizdeki tüm zırhlı grupları masa dışında bırakmak zorunda olacağınızı unutmayın. O nedenle listenizde az da olsa piyade-topçu gibi unsurlar olsun mümkünse. Bir Panzergrenadier veya Gepanzerte ekibi her tank listesine uyum sağlayabilir. Hem Recce alayım, hem puandan kazanayım derseniz de motorsikletli Recconiassance gruplarına göz atın. Uçak desteğiniz yoksa, 2 veya 3 adet zırhlı/zırhsız uçaksavar aracı size yardımcı olacaktır.

Amerikan Tank Listeleri

Mid War’da sadece tek bir Amerikan tank listemiz bulunuyor. Bu dönemde Amerikan ordusunun çoğu gibi Confident Trained seviyede olan bu liste, hiç de az seçeneğe sahip değil. Ana savaş gruplarını Sherman veya isteğe göre Stuart’lardan oluşturuyoruz. Bu dönemde Amerikan Sherman’ı bence oyunun en iyi tankı. Puanı ucuz, anti-tank değeri güzel ve Amerikan “Stabiliser” kuralı hareket halindeyken de çift atış yapmanızı sağlıyor. O yüzden bence ne kadar fazla Sherman, o kadar iyi.

fom2

Tanklarımız Almanlarınki kadar pahalı olmadığı için listeye ne sığarsa atabiliriz. Bir Armoured Rifle grubu veya Armoured Recce grubu hiç fena olmaz. Sherman sayısını az tuttuysanız M10 Tank Hunter grubu isteyebilirsiniz. Zırhlı topçu desteği, mühendis, geri kalan puanınızla da canınız ne isterse doldurun listeye.

Sovyet Tank Listeleri

Kızıl Ordu’nun da emrinde birkaç tank ordusu seçeneği var ve en bilineni “Tankovy” listesi. Rus tanklarını Conscript veya Trained seviyede alabiliyoruz, Trained olurlarsa biraz daha pahalı oluyorlar ve liste imkanlarımız bir miktar kısıtlanıyor. Red Army gelirseniz gerçek bir “tank horde” ortaya çıkarmanız mümkün. Temel savaş grupları en az bir adet T-34 birliğinden ve yanına bir adet daha T-34 veya T-60/T-70 hafif tank birliğinden oluşuyor. Bir grup T-34, bir grup hafif tank almak benim yine kişisel tercihim olsa da, iki grup kalabalık T-34 gruplarından oluşan ordular da gerçekten korkutucu oluyor.

fom3

Destek olarak T-34’ün düşük anti-tank kuvvetini dengeleyecek 3-4 adet SU-85 tank avcısı alın derim. SU-122, hem anti-tank hem anti-piyade olarak çok çok iyi bir seçenek ve her Sovyet listesinde olduğu gibi, tank listesinde de es geçilmemesi gereken bir arkadaş. Tankların hızına yetişecek Razvedki (Sovyet mekanize piyadesi) veya süvari birlikleri bu liste ile iyi uyumlu olacaktır. Bir miktar BA tipi zırhlı Recce de alın mümkünse. Bir diğer seçenek, tam güç (yaklaşık 30 base) bir Motostrelkovy güruhu ile tankların yanında yer almak olabilir. T-34’ler düşman zırhlıları ile mücadele ederken kalabalık Sovyet piyadesi bir savunma hattı oluşturabilir veya düşmanın tecrit edilmiş piyade gruplarını yutabilir. Yalnız bu çocukları tankların gidebileceği uzun yollarda yormayın, mümkün olan en kısa şekilde hedefe ulaşsınlar.

İngiliz Tank Listeleri

İngilizler Mid War’da gayet çeşitli tank ordusu seçeneklerine sahip. Ana savaş gruplarını Sherman, Churchill, Crusader, Matilda, Valentine gibi birçok tank tipinin oluşturabileceği listeler var. Sherman yine “her işi yaparım ve çok pahalı değilim” sloganıyla diğer tank tiplerinin bir tık önünde duruyor, ancak sadece bir tık. Mesela Crusader III gayet ucuz, gayet etkili bir tank; ön zırhının az kötü olması ve topunun No HE (zırhlı hedefler dışındakilere atış yapamaz) özelliği bu abiyi bir miktar etkiliyor ancak etrafta koşuşturan bir dolu AT 10 Crusader III tankı eminim ki tüm rakip tank oyuncularını çok korkutacaktır.

fom4

Destek olarak, her İngiliz ordusunda olduğu gibi topçu seçenekleri es geçmeyin. İngilizlerin topçu atışı yaparken başarısız olan ilk zarlarını tekrar atmaları ve aynı yeri ikinci defa vurduklarında düşmana başarılı zarlarını tekrara zorlamaları çok çok büyük avantajlar. Yine bir dolu değişik Recce arabası içinden size uygunu seçin ve bir Recconaissance grubunuz olsun. Piyade, mühendis veya motorize piyade seçeneklerinizden de beğendiğinizi alın. İngilizlerin “Portee” özellikli, kamyonda taşıdıkları anti-tank silahları da oldukça etkili, “Tip and Run” kuralı ile atış yapıp kaçma imkanları var.

Bu üç yazıda dört büyüklerin Mid War dönemi piyade, mekanize ve tank ordularını sizlere tanıtmaya çalıştım. Serinin son yazısında diğer ülkelerin ordu seçeneklerine göz atacağız. O zamana kadar, küçük adamlarla birbirinize ateş etmeye devam…

Bu yazı, "Flames of War Listeleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar