Flames of War Listeleri – Dört Büyükler Dışındakiler

  1. Dünya Savaşı’nın daha “mütevazi” ülkeleri ve orduları ile karşınızdayız. Geçen yazılarda Flames of War oyununda, 1942-43 yıllarını anlatan Mid War dönemi için sırasıyla Piyade, Mekanize ve Tank listelerine göz atmıştık. Bu listeleri anlatırken hep dört büyükler; Birleşik Krallık, Amerika, Almanya ve Sovyetler Birliği üzerinden gitmiştik. Şimdi sıra, bu büyük abilerin dışında kalan ülkelere geldi. Bunlar için tek yazı hazırladım, tüm ordu tiplerine bakmaya çalışacağız.

İtalya

Dört büyükler dışında, en büyük kim derseniz bunun cevabı kuşkusuz İtalya’dır. Hem Kuzey Afrika’da, hem de Doğu Cephesi’nde savaşan birlikleri ile Mussolini’nin imparatorluğu savaşta elinden geleni yapmaya çalışıyor. FoW’un iki Mid War kitabında da İtalyan listelerine erişmek mümkün.

İtalyan Çöl Akıncıları

İtalyan Çöl Akıncıları

Eastern Front kitabında sadece piyade listeleri var. İstersek kalabalık Fucilieri (piyade), istersek de Alpini (dağcı) birliklerine komuta edebiliyoruz. İtalyan üniteleri genelde zar atarak eğitim-motivasyon seviyelerini belirliyor ve Fucilieri oynarsanız en sık karşınıza çıkacak seviye “Reluctant-Trained”. İlk bakışta Reluctant seviyesi başınıza dert açacakmış gibi görünse de merak etmeyin, İtalyanlar neredeyse Ruslar kadar kalabalık ordular çıkarabiliyor ve birkaç kritik motivasyon zarını geçtiğiniz taktirde rakiplerine gayet zor zamanlar yaşatabilirler. İşini daha sağlama almak isteyenlere Alpini, veya North Africa kitabından alabileceğiniz Bersaglieri (elit piyade) ve Paracadutisti (paraşütçü) piyade listelerini tavsiye ederim.

İtalyan tank ve mekanize listeleri Kuzey Afrika’da mevcut. Tabii bir üstün Alman mühendisliği beklemeyin, hafif tanklardan kurulu gruplara komuta edeceksiniz. Bununla beraber İtalyan destek üniteleri (topçu, anti tank) hiç fena değil ve bunlar sizi halen tatmin etmezse tank ve mekanize listenize Alman Panzerleri ekleyebilirsiniz. İtalyan piyade listeleri Almanlar’dan tank yardımı görmek konusunda o kadar cömert değil ama yine öksüz bırakılmıyorlar, Panzergrenadier ekipleri ve anti-tank silahları isterseniz yardıma koşabilir.

Macaristan

Macarlar, Sovyetler’e karşı yürütülen mücadelede Almanlar’a önemli bir destek unsuru oluyorlar ve savaşın sonlarında Budapeşte düşene kadar da direniyorlar. Macar piyadesi elit motorize piyade (Gepkocsizo Lovesz) ve piyade (Puskas) listelerini sunuyor. Yeni başlayan oyunculara motorize piyade daha rahat bir oyun deneyimi sunsa da, benim tercihim her zaman daha kalabalık, daha ucuzdan yana olur. O yüzden oyumu Puskas’a veriyorum. Bu arkadaşlar Confident Trained seviyeleri ile standart bir Amerikan askeri kıvamındalar, kabalıklar ve ellerinden her iş gelir.

Macar Motorize Piyade

Macar Motorize Piyade

Tank isteyenlere, bildiğin Panzer III veya Panzer IV’lerden kurulu bir liste seçeneği var. Bunun dışında meraklılarına Macarların kendilerine has hafif tankları da var. Macar özel kuralı olan “Hussar”, muhteşem Alman kuralı “Stormtrooper”ın yerini tutmasa da yine size fazladan yürüme imkanı veriyor. Bu, özellikle az ilerleyen piyadeler için büyük avantaj ve hatta ateş etmek yerine yürüdüğünüz için kimi durumlarda Stormtrooper’dan daha bile yararlı olabilir.

Bu yazı, "Flames of War Listeleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar