Ders Notunu Değil, Aynı Kaderi Paylaşıyoruz – Final Exam

Steam Kış İndirimleri’nin hepimizin cüzdanını kuruttuğu bu günlerde, parasızlıktan dışarı çıkıp sabahlara kadar içip kopmalı parti planları yapamayan veya finalleri yüzünden yılbaşı partilerinde boy göstermek yerine oturup ders çalışacak arkadaşlara gelsin bu oyun; Final Exam! Mighty Rocket Studio tarafından geliştirilmiş local co-op da oynayabileceğiniz çok oyunculu bir hack and slash platform oyunu.

Oyunun kendisi de, konusu da oldukça basit; dört kişilik bir arkadaş grubu liseden mezun olduktan birkaç sene sonra düzenlenen toplantıya gidiyor. “Tıpkı eski zamanlardaki gibi olacak, yaay!” diye bir heves alkolle doldurdukları arabalarıyla okullarına gidiyorlar. Vardıklarında bir de ne görsünler? Okul ve arazisi darmadağın ve etrafta kimsecikler de yok!

01

Final Exam’de oynanabilir dört karakter mevcut;

Brutal Joe

“Hulk Hogan is my master…”

Eski Amerikan futbol oyuncusu, iri yarı bir arkadaş. Lise zamanında cılız çocukların kabuslarının ana karakteri. Gücü kuvveti yerinde, oyunun Tank’ı oluyor.

Cassy

“Dance ‘til you drop!”

Her takımda olması gereken sert çocuk, korkusuz. Saçları ve değişik ojeleri onun en belirgin özelliği. Sokak dansçısı, dans kariyeri yüzünden de oldukça hızlı ve çevik. Yakın dövüşte olduğu kadar ateşli silahlarla da arası oldukça iyi.

02

Nathan

“Go get a life.”

Tipinden de anlayacağınız gibi, ekibin teknik adamı. Lise boyunca çok fazla zorbalıkla başa çıkmak zorunda kaldığı için acıya dayanıklılığı oldukça fazla ancak hala daha yakın dövüşte iyi değil. Ancak patlayıcılar konusunda oldukça başarılı. Ekibimizin de bir “beyni” varsa bu kesinlikle Nathan’ın kendisi.

Sean

“If you’re looking for a fight, here I am!”

Sean’ın hobisi ateşli silahlar. Uzaktan dövüşle arası daha iyi olmasına rağmen arada bir çivili sopayla yaratıkların kafasını ezmekten büyük keyif alıyor.

Oyunda basit de olsa bir seviye sistemi mevcut; her karakterin kendisine özel bir yetenek ağacı var. Çok fazla olmamakla birlikte silah çeşitliliğiniz de var. Oyun içerisinde bulacağınız yeşil kutuları kırıp yeni silahlar düşürebiliyorsunuz. Dövüş sistemi de oldukça akıcı, saldırı veya savunma hareketleri birbirlerine kolayca bağlanabiliyor.

03

Final Exam’de hoşuma giden bir nokta, benzer oyunların aksine zombi yerine yaratık olarak ortalığa yeşil sıvılar, gazlar, toplar saçan uzaylıları kullanmış olmaları. Neredeyse her bölümde karşınıza yeni bir düşman çıkıyor. Her birini daha etkili bir şekilde kesme yönetiminiz tabii ki de farklı. Bazıları gökyüzünden dalış yapıp sizi alıp götürürken, bazısı da hoplayıp zıplayıp tavandan tükürük bombaları atabiliyor. Daha çeşitli olabilir miymiş? Tartışılır, oyun tamamıyla arkadaşlarınızla kol bacak kesip kafa ezin, eğlenin diye yapılmış. Çok da karmaşık bir oyun değil. Tek başınıza oynadığınızda pek keyfi çıkmıyor olsa da, biriyle birlikte oynarken eğleniyorsunuz. Çoklu oyuncu modunun kötü tek bir yanı var, kamera Player-1’e odaklandığı için, zaman zaman diğer oyuncular ekranın dışarısında kalabiliyorlar.

Her bölümün görevi ise kendi içerisinde değişiklik gösteriyor; bazen kendi kaçışınız için yol yapmanız gerekirken, bazen de etrafta gördüğünüz insanları kurtarmanız gerekiyor.

04

Yılbaşı gecesi dışarılarda gezmek yerine arkadaşlarınızla evde oturmak gibi bir planınız varsa, Final Exam’i tavsiye ederim. Keyifli oynanışı ve 4 saatlik oynanış süresiyle bir geceyi geçirebilirsiniz. Steam Kış İndirimi’nde de dörtlü paketini oldukça da düşük bir fiyata alabilirsiniz. Eve tıkılıp da yenilen makarna salatası kuru kuru gitmez şimdi. Mutlu yıllar ve Keyifli oyunlar!

Yorumlar