Naruto – En Güçlü Olmanın Derdinde Uslanmaz Ninja

Ülkemizdeki en sevilen manga -ve anime- serisinin Naruto olduğunu düşünüyorum. Bunun başlıca nedeni hitap ettiği kitle baz alındığında hem görsel hemde hikaye olarak, tam da istedikleri kafada bir tarzı olmasından başkası değil. Ninjaların ortalıkta cirit attığı, birbirinden güzel dövüşlerle birbirini hırpaladığı bir seri ne de olsa.

Künye bilgilerinden başlayalım. Mangaka Masaşi Kişimoto tarafından çizilen Naruto, Okuyucu ile ilk olarak 1997 yılındaki pilot bir bölümü ile tanıştı. Mangakasının kafasında ilk başta işin içinde ninja teması yokmuş. Yayıncılar ile görüşmeden sonra şimdiki halini alan seri 1999 yılında gerçek anlamda yayın hayatına başladı. Shounen Jump’ta yayınlanan seri toplamda 72 cilt olarak yaklaşık on beş yıl boyunca okuyucunun karşısına çıktı. Sadece Japonya’da toplamda yaklaşık 150 milyon adet satılan seri Gerekli Şeyler tarafından 2011 yılında Türkçe olarak yayın hayatına başladı.

Kimlik bilgileri hakkında söyleyeceklerim bu kadar. Ana karakterinin adı yemek malzemesinden gelen –Naruto bir ramen malzemesinin adı, ne olduğunu unuttum gerçi- serinin ne olduğuna bakalım.

Hayat Zor Çocuk

Seriyi okumaya başladığımız ilk sayfalarda tanışıyoruz Uzumaki Naruto ile. Yaşadığı Konoha Köyü’ndeki belki de en yaramaz ninja öğrencisi olarak kendisiyle gurur duyuyor. Kabına sığmayan mizacı ve tükenmeyen enerjisiyle herkesin deyimi yerindeyse illallah ettiği, yemediği halt kalmayan Naruto’nun en büyük hayali gelmiş geçmiş en güçlü Ninjalardan bir tanesi olmak ve Hokage ünvanını almak. Ansiklopedik bilgi; Hokage. Japonca’da Ho (ateş) ve Kage (Gölge) kelimelerinden oluşuyor. Türkçe karşılığı Ateş Gölgesi diyebiliriz. Her köyün en güçlü ninjasına bir nevi liderine Kage ünvanı verilir. Mevcut köydeki tüm ninjalardan Kage sorumludur, her türlü idare işleri ile epey bir meşguldür anlayacağınız.

Derslerinde hiç başarılı olamayan, herkesin kendisine soğuk davrandığı ve resmen dışladığı Naruto’nun ninja yolu diğer bütün öğrencilerden çok daha zorludur. Bunun başlıca sebebiyse on iki yıl önce yaşadığı köyde yaşanan bir felakete dayanıyor. O kısmı mangayı okuyunca öğrenmek en doğrusu sanırım, heyecanı kaçmasın. Kendisi hariç herkesin bildiği bu sır onun hayatını gittikçe daha da zorlu kılacaktır.

Yalnız yaşayan sekiz dokuz yaşındaki birçok olarak etrafında olan bitene aldırmadan hayaline kavuşabilmek için ortaya koyduğu mücadele kesinlikle dikkate değer. Öyle ki bir çok kez hayatını tehlikeye atmak uğruna hedefinden asla vazgeçmediğini aksine daha da bilendiğini okuyoruz.

Bu yazı, "Gerekli Şeyler Manga Koleksiyonu" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar