Dungeons and Dragons’ın Tasarımcısı Robert J. Schwalb ile Yeni Projesi Hakkında Söyleşi!

Dünyaca ünlü RYO tasarımcısı ve yazarı Robert J. Schwalb geçtiğimiz ay, yeni şirketi Schwalb Entertainment üzerinden yayınlayacağı ilk oyunu Shadow of the Demon Lord‘u (İblis Lordun Gölgesi) duyurdu. A Song of Ice and Fire RYO’da (Buz ve Ateşin Şarkısı) baş tasarımcı, Dungeons & Dragons 5e‘de tasarım ekibi üyesi, Warhammer FRP‘de geliştirici olarak çalışan Robert Schwalb ve yeni oyunu hakkında ayrıntılı bilgi için www.schwalbentertainment.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

2015 baharında yeni oyunun finanse edilmesi için bir kickstarter projesi açacak olan Robert Schwalb’a Shadow of the Demon Lord hakkında merak edilenleri sorduk. İyi okumalar!

Kahramangiller: Sorularımızı cevaplamaya zaman ayırdığınız için teşekkürler. Shadow of the Demon Lord‘u nasıl tarif edersiniz? Bize oyun hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Robert J. Schwalb: Shadow of the Demon Lord, kıyametin kıyısında çırpınan bir dünyada geçen fantastik bir korku rol yapma oyunu. Fantastik campaign’lerin çoğu büyük bir felaketle ve tarihi değiştiren bir olaya doğru ilerleyerek doruk noktasına ulaşıyor. Demon Lord bu kıyamet olayının meydana gelmesini beklemek yerine, oyuncuların karşı koyması gereken ana durum haline getiriyor. Bu kıyamet oyundan oyuna değişiyor. Tanrıların yok olması, önemli bir organizasyonun yoldan sapması ve yozlaşması, delilik, salgın, küresel savaş ya da doğaüstü bir tehdit olabilir.

Olay ne olursa olsun, Demon Lord’un dünyaya yakınlığından kaynaklanıyor. Demon Lord gerçeklikler ile besleniyor ve aradaki sınırları eşeleyerek yeni evrenlere erişmeye çalışıyor. Gölgesi ise, gerçeklikteki çatlaklardan sızıp geçerek kaos ve kargaşayı körüklüyor ve Demon Lord’un yaklaşmakta olan istilasını haber veriyor.

K: Shadow of the Demon Lord‘un hedef kitlesi kim? Bu oyundan nasıl bir tecrübe beklemeliyiz?

RS: Herhangi biri ve herkes! Shadow of the Demon Lord ve Schwalb Entertainment’in diğer oyunları, çok az hazırlık ve sistem hakimiyeti gerektiren eğlenceli, hızlı ve hikaye odaklı bir oyun sistemiyle, oyuna giriş engellerini  yıkmayı amaçlıyor. Demon Lord, korku ve karanlık-fantezi meraklılarının ilgisini çekecek bir oyun. Bu yüzden Warhammer Fantasy Roleplay‘in modunu ve tonunu sevenler bu oyunu da zevklerine uygun bulacaklar.

Oyun tecrübesine gelince, bu oyun grubuna göre değişir. Rol Yapma Oyunları, tasarımcıların, oyuncuların oyunu nasıl kullandığı üzerinde neredeyse hiç kontrolünün olmadığı ilginç ürünlerdir. Benim umudum insanların bu oyunu eğlenceli, hafızada yer eden ve rahatsızlık veren hikayeler anlatmak için kullanmasıdır. Oyun kurallarının hafif, rol yapmanın yoğun olduğu oyunlardan, karakterlerin korkunç şekilde ters gitmiş bir dünyada hayatta kalanları oynadığı kanlı ve şiddetli oyunlara kadar her tarz oyunu destekliyor.

Robert J. Schwalb

Robert J. Schwalb (Photo: John A. Gillis/DNJ)

K: Hafif kurallı sistemlere yönelik devam eden bir trend var. Siz kişisel olarak bunu destekliyor musunuz? Bu trend, oyunu yazmanız sırasında bir etken oldu mu?

RS: Bir dereceye kadar evet, ama ben Demon Lord‘un aynı türdeki diğer oyunlar kadar sağlam ve detaylı kurallara sahip olduğunu iddia ederim. Demon Lord‘u hafif kurallı olarak görmekten ziyade,  kuralların ihtiyaç duyduğunuzda orada olmasını, ihtiyaç duymadığınızda ise arka plana çekilmesini sağlayan bir oyun motoru olarak görmek lazım. Aslında hedefim, herkesin oynayabileceği ve üstüne ciddi oyunculara da hitap edecek bir oyun yaratmaktı. Bir de bira içerken oynatabileceğim ve biraz tutuk olmanın hikayeyi mahvetmeyeceği bir oyun olsun istedim.

Yaşlandıkça farkettim ki, gençliğimdeki kadar çok boş zamana sahip değilim. Ya aşırı karışık sistemleri anlayacak kafam yok ya da bu sistemleri oynamak istemiyorum. Hikayeyi ele geçirmeden çeşitli durumları idare edebilecek akıcı ve öğrenmesi kolay bir kural seti istiyorum. Demon Lord oyun motoru işte bunu yapıyor.

K: Biraz daha kurguyerden bahsedelim. Temalar neler? Ne tür büyü var? Oyundaki teknoloji seviyesi nedir?

RS:  Demon Lord, dünyanın üstünkörü bir manzarası yanında bazı temel bilgileri de anlatan ve Oyun Yöneticisi’nin detayları kendice tamamlamasına izin veren bir taslağı genel hatlarıyla sunuyor. Bir OY’nin dünyaya hakim olmak için yüzlerce sayfa kurguyer malzemesini okumak zorunda olmasını pek sevmiyorum. Oyun, OY’nin oyunun modu ve tonu hakkında fikir sahibi olması için bir bölgeye odaklanarak biraz daha detay verecek.

Yorumlar