Dungeons and Dragons’ın Tasarımcısı Robert J. Schwalb ile Yeni Projesi Hakkında Söyleşi!

Oyun hikayelerin, karışıklık, salgın hastalıklar, kıtlık ya da başka bir şey yüzünden parçalanmış ve yozlaşma, kültler, korkunç abomination’lar ve tuhaf büyü ile delik deşik olmuş, dağılmakta olan büyük ve güçlü bir ulusun, bir imparatorluğun durgun bir vilayetinde geçtiğini varsayacak. Karakterler, hayatta kalanlar, kuzey çöllerinden yayılan yaşarölü sürüleriyle savaşan bir ordunun askerleri, başbüyücünün adamları, Yeni Tanrı’nın inananları ya da bu karışık zamanlarda şan ve servet kazanmak isteyen maceracılar olabilir.

Büyü hem tanıdık hem yabancı öğeler içeriyor. Ateş büyüleri var mı? Kesinlikle. Seni tersyüz eden, çabucak alev püskürtmeni sağlayan, hedefinin iskeletinin vücudun içinden yırtarak çıkmasını sağlayan büyüler var mı? Elbette! Büyü çok çeşitli ve maksimum kişiselleştirme sağlayacak kadar kapsamlı.

Teknolojiye gelince, oyun dünyası rönesans ile sanayi çağı arasında tuhaf bir noktada. Büyü, canavarlar, kılıçlar falan var. Ama aynı zamanda bombalar, tüfekler, tabancalar, zemberekli (clockwork) hizmetkârlar ve daha fazlası da var.

Shadow of the Demon Lord ön kapak resmi

Shadow of the Demon Lord ön kapak resmi

K: Shadow of the Demon Lord için hazır maceralar ve ek kitaplar yayınlamayı düşünüyor musunuz? Eğer düşünüyorsanız, ne kadar kapsamlı olacaklar?

RS: Evet. Oyun için bir sürü “hikâye” yayınlayacağız. Hedef, hazırlık için gereken zamanı ve macera tasarımındaki israfı azaltmak için sayfa sayılarını çok az, yaklaşık 2 sayfa civarında tutmak. Hikayeleri tek tek mi yoksa paket olarak mı satacağımız hala belli değil.

K: Ortaçağ fantezisi edebiyatı çok yoğun işlendi. Çoğu oyun “yüksek”, “alçak”, “karanlık” gibi sıfatlarla ayrışmaya çalışıyor. Sizinkini daha yaygın ürünlerden farklı kılan nedir?

RS: Üç büyük şey Demon Lord‘u diğerlerinden ayırıyor. İlk olarak, Demon Lord kolay hatırlanan, çağrışımlarla dolu ve eğlenceli bir oyun tecrübesi için korku ögelerini fanteziye katıyor. Delilik ve ruhani yozlaşma, karakterinizin hayatta kalma yeteneğine, fiziksel hasar kadar büyük bir tehdit.

İkincisi erişilebilirlik. Herkes bu oyunu oynayabilir. Karakter yaratmak sadece birkaç dakika alıyor. Sistemi öğrenmek basit, hatırlamak kolay. Deneme gruplarımda hem fanatik D&D oyuncuları hem de daha önce hiç RYO oynamamış gündelik oyuncular vardı. İkisi de oyunu eşit maharet ve keyifle oynayabiliyor.

Üçüncüsü oyun tecrübesi. Biliyoruz ki çok az campaign bir iki aydan daha uzun sürüyor. Demon Lord yeni başlayan karakterlerden en güçlü karakterlere kadar tam bir campaign’i sadece on bir oturum içinde oynayabileceğiniz bir şekilde inşa edildi. Bu zamanı tabi ki arttırabilir ya da oyunun belirli bir kısmına odaklanarak azaltabilirsiniz.

Yorumlar