Flames of War Savaş Raporu – İtalya, 1943

Geçen haftalarda kazandığım tek oyun, Ruhi’ye karşı oynadığımdı, bu yüzden battle report hakkını bu oyun alıyor! Bu oyun hangi listeyle çıkacağını bilmiyordum ama kendi listemi, Ruhi’nin genelde oynadığı “firepower superiority” listesine karşı ayakta durabilecek şekilde hazırlamaya çalıştım. Normalde bir “horde” Sovyet oyuncusu olarak, Alman oynadığımda değişiklik olması açısından elit Gepanzerte (Alman mekanize piyade) oynamayı seviyorum ancak Gepanzerte listeleriyle pek maç kazanamadığımdan bugün bu istatistiği kırarsam sevineceğim…

Oyun Pincer, maça saldıran taraf olarak Ruhi başlıyor. Onun tüm ordusu, benim ordumun yarısı masada, diğer yarı 3. turdan itibaren gelir diye umuyoruz. İkimizin de ordu listeleri “North Africa” kitabından:

Gepanzerte Panzergrenadier Company (Confident Trained)

 • HQ, Panzerknackers
 • Full Gepanzerte, Panzerknacker
 • Full Gepanzerte, Panzerknacker
 • 2 Pak40 AT Gun, half-tracks (Combat Attach)
 • 3 Panzer III N (Delayed Reserve)
 • 3 StuH 42 (Ambush)
 • 2 8rad Heavy Panzerspah (Delayed Reserve)
 • 3 Nebelwerfer (Delayed Reserve)

US Tank Company (Confident Veteran)

 • 1iC 2iC Sherman
 • 3 Sherman
 • 5 Stuart
 • Armoured Recon, 2 Section
 • 2 M10 Tank Destroyer
 • 3 Priest Battery
 • 3 Mortar half-track
 • 2 Armoured Anti-Air

Masada, büyük tepenin olmadığı tarafı savunmayı seçiyorum. İki “objective”, birbirlerinden uzağa yerleştiriliyor ve iki piyade grubumla da objective’leri koruyacak şekilde çöküyoruz. Pak40’ları ayrı grup olarak tutmayıp piyadeye dağıtıyorum.

fovBattleReport2

Alman dizilimi bittikten sonar Ruhi tüm ordusunu masaya sürüyor. Yine korktuğumuz müthiş atış gücü listesi, bir sürü büyüklü küçüklü tank, zırhlı araç, zırhlı topçu ne ararsan var.

fovBattleReport4

fovBattleReport5

fovBattleReport6

fovBattleReport7

Amerikan “Recon” manevraları bittikten sonra oyun başlıyor. Stuart ve Armoured Rifle ekipleri benim sol kanadımdan ilerliyor, zırhlı havancılar Pak40’a sis atıp ilerleyişi rahatlatıyor.

fovBattleReport8

fovBattleReport10

Sherman grubu oyuna iki kat hızlı ilerleyerek başlıyor, bu aynı zamanda sonraki tur atış yerlerse, çift atış yemeleri anlamına geliyor. Bu riski sanırım hem bir an önce köye ulaşabilmek hem de gerekirse sonraki tur benim sol kanadıma ilerleyecek Stuart ve zırhlı piyadeye destek vermek için yaptılar. “At the double” giden Sherman görünce dayanamıyor, “bu fırsat bir daha gelmeyebilir” diyor ve Ambush’u çıkarıyorum.

fovBattleReport11

fovBattleReport12

2 Sherman inmesi kötü değil, ama çift atışa göre umduğum kadar iyi de değil. Şimdi, karşı atıştan korkuyorum ve Stormtrooper hareketini başarıp ormana girerek biraz olsun rahatlıyorum. Sonrasında, 2 Tank Destroyer kendini gösteriyor…

fovBattleReport13

Birkaç tur süren Priest bombardımanı Panzergrenadier grubuna kayıp verdirmese de, Pak40, havan topları tarafından sürekli sis yedi. Sonrasında Stuart saldırısı geldi. Pak40 ve bir piyade takımı kaybettik ama Panzerknacker’lar iyi iş çıkardı, 3 Stuart indikten sonra Amerikan tankları geri çekilmeye karar verdi.

fovBattleReport16fovBattleReport17

Sonraki tur, bu kez zırhlı taşıyıcılarından inen Amerikan piyadesi şansını denedi ve bu sefer bir miktar kayıp veren Panzergrenadier grubu geri çekildi. Benim 4. turumda, ilk Reserve grubu artık gelmişti. Panzer III ekibi ile Amerikan piyadesine saldırdım ve arkadaki makinalı tüfek ekiplerini indirdim. Artık iyice azalmışlardı ve Panzergrenadier ekibiyle de son bir saldırı düzenlemekte zarar görmedim, ne de olsa 1iC de buradaydı. Ancak Ruhi’nin çenesi “Bir öl abi ya yeter!” nidalarıyla etkisini gösterdi. Defensive Fire’da 3 kayıp verdik ve Amerikan piyadesi Panzergrenadier ekibini sahadan sildi. Artık objective çevresinde birkaç Amerikalı ile 1iC Sherman vardı ve “Platoon Morale Test” kaçmazsa, oyun Ruhi’nindi…

fovBattleReport18

fovBattleReport19

Kaçan test ve piyade ile beraber Amerikan ordu komutanının Sherman tankı da gidince biraz rahatlıyoruz. Oyun şimdi döndü diyebilirim. StuH ve son kalan Sherman’ın ateş düellosu devam ederken Alman Panzer III ve Reserve’den yeni gelen zırhlı recon ekipleri objective’e çöküyor. Amerikan uçaksavarları arkadan ateş açıp StuH’un arka zırh zarına 1 atmasını umuyorlar ama olmuyor.

fovBattleReport20fovBattleReport21

Panzer III’lerin tüm atışlarını üzerine çeken Sherman “bail out” olduğu anda, oyun boyunca sağ tarafımdaki objective’i savunmuş olan Panzergrenadier ekibi devreye giriyor. “Tank Terror” zarını tutturuyoruz ve Alman piyadesi, mürettebatı dışarı kaçmış Sherman’ı ele geçiriyor. Gün Almanların…

fovBattleReport22

Okuyan herkese ve Ruhi’ye bir sürü teşekkürler…

Yorumlar