İnfinity – Bu Yaz Hobi İçin Ne Yaptın? Bölüm 1

Oyunun oynanışı ile ilgili söylenecek çok şey var aslında ama özellikle üç konunun altını çizmek istiyorum:

  1. Oyunun temel kuralları oldukça basit ve akılcıl, masada gördüğünüz görüntü karşısında ne gibi bir sonuç çıkacağı hissi geliyorsa öyle olması için uygun kurallar var.
  2. En temel mekaniklerden biraz ileri gittiğinizde ise, oyunun kuralları aşırı derecede detaylı ve karmaşık hale geliyor.  Bu nedenle ilk oynadığınız deneme oyununu hemen çözecek ama tüm kurallarla oynamaya başladığınızda kural deryasında kaybolacaksınız.  Ben deneyimli bir oyuncu olmama rağmen bir hayli zorlandım/zorlanıyorum.  Bu biraz başlama engeli oluşturuyor maalesef, buna karşılık benim yaptığım gibi oyunu iyi bilen birine yapışıp, onun yönlendirme ve yorumları ile oyunu oynarsanız çok güzel oluyor.  Fikirsiz ama hevesli arkadaşlarınızla yaptığınız diğer maçlar ise ayrıca evlere şenlik!! Türkiye’de İnfinity oynayan ekip hobilerini ve bilgilerini paylaşmak konusunda son derece iyi niyetli ve gayretliler o nedenle ihtiyaç duyacağınız yardımı bulmakta zorlanmayacağınızı garanti edebilirim.  İnfinity Türkiye Facebook Sayfası
  3. Oyun sıra tabanlı olmasına rağmen rakibin yaptığı hamlelere gerçek zamanlı tepki verebiliyorsunuz. Ör: Rakibinizin aktif eli oynanıyor.  Çatıda bir adamınız var, rakibin bir adamı köşeyi dönüp çatıdaki keskin nişancınızın görüşüne girdiği anda “sıkıyorum iki kaşının arasına!” diyebiliyorsunuz, o da sizin yaptığınız görüp “attım kendimi hendeğin içine o zaman!” diyebiliyor.  Klasik sıra tabanlı oyunlarda, rakibin hareketlerini sıra size gelene kadar gösteri izler gibi izlemeniz gerekir.  Bu sistem çok dinamik bir oyun deneyimi sunuyor ve elbette müthiş bir gerçekçilik katıyor masada olan bitene.  Gözünün önünde rakiplerinin halay çekmekte olduğu askerleriniz “Ee hadi, sıra hala bize gelmedi mi?” diye beklemiyorlar.

Resim 8-4

Bütün bu yönleri ile baktığınızda İnfinity çok zevkli bir oyun, yukarıda bahsettiğim gibi birkaç sıkıntısı var ama zaten hangi oyunun yok ki?  İnfinity’nin üreticilerinin de oyuncu dostu politikalar izlemekte olduğunu belirtmek lazım.  Zarlar ile modeller hariç tüm oyun gereçlerini ve kural kitaplarını web-sitelerinden bedavaya temin edebilirsiniz.
İnfinity Game Websitesi

İnfinity’nin çok modern bir havası var.  Aktif ve güncel sohbet odaları, internet tabanlı bilgi kaynakları (wiki’si çok iyi) ve yine internet tabanlı manga/takım yaratma programları hem kullanım, hem de görünüş itibarıyla son derece modern ve kullanıcı dostu.  Elinize tablet aldığınızda ve herşeye oradan ulaştığınızda gerçekten fütüristik bir generalin havasına giriyorsunuz (hele bir de Tony Stark’ın üç boyutlu hologramları olsaydı, tadından yenmezdi!).

Dökülen kiraz yaprakları, bushido... karşı koymam mümkün değil!

Dökülen kiraz yaprakları, bushido… karşı koymam mümkün değil!

Ben ordu tercihimi yaparken iki tane arasında kalmıştım Haqqislam ve Japanese Sectoral Army (JSA).  Haqqislam’ın arkasındaki İslam reformu ve insan odaklılık, sufi felsefeler beni kavramsal olarak çok çekti kendine, coğrafya olarak bizim buraların yarınları üzerinden olması da yakın geldi çok (yeniçeriler, kapı kulları, odalıklar filan var orduda).  Sonuç olarak Yu-Jing içinde kültürlerini ve onurlarını korumaya çalışan, bushido yolunda yürüyen japonları tercih ettim ama… İsyan, onur, kılıcın yolu ve elbette siber ninjalar, modern zırhlı samuraylar, ne biçim!! Tabii JSA’nın yakın dövüşe yatkın ve rakibin ensesine binmeye hevesli oyun tarzı da beni kendine çok çekti.  Ağır ateş altında ilerleyebilen samuraylar ve onları durdurmaya çalışanların bir anda arkasında beliren ninjalar tam da sahada görmek istediğim tip hareketler.

Resim 8-6

Yaz boyunca her fırsatta boyayarak ancak bitirebildiğim çetem.

Mevcut çetemden bir kare ile ayrılıyorum sizden, İnfinity’nin gerek masa üstü savaş oyunlarına yeni ilgi gösterenler için, gerekse de masa üstü savaşlarına yeni bir tat katmak isteyen deneyimli oyuncular için iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum.  Yenilik veya değişiklik yapmak niyetinizi varsa bir göz atmanızı tavsiye ederim.  Hele manga/anime seviyorsanız hızla bağımlılık yapması çok olası.

Bir sonra ki yazımda yine çok çok uzak o galaksiye, çok çok önceki zamanlara gidiyoruz ve SW Armada ile ana gemilerin kaptan köşküne kuruluyoruz!

Bu yazı, "Bu Yaz Hobi İçin Ne Yaptın?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar

Yorumlar kapatılmış.