Star Wars X-Wing – Bu Yaz Hobi İçin Ne Yaptın? – Bölüm 3

Star Wars X-wing The Miniature Game (X-Wing) oyunu son yıllarımın masa üstü savaş oyunu, o kesin.  Başka kahramanların da birçok yazısını bulabilirsiniz bu oyunla ilgili, ben de biraz kendi penceremden bakmaya çalışacağım.

X-wing kendinizi Star Wars (“SW”) kurgusal evreninde pilot koltuğuna attığınız bir taktik it dalaşı oyunu.  Filonuz 2-8 uçaktan oluşuyor ve adı sanı bilinmeyen pilotlardan, en meşhurlarına (Darth Vader, Han Solo, Luke Skywalker, Wedge Antilles, vs.) kadar pek çok pilotla sevdiğimiz bildiğimiz SW uçaklarını birbileri ile kapıştırıyoruz.  Oyunun kuralları sade ve basit, öğrenmesi gerçekten çok kolay ama ustalaşması biraz vakit alıyor elbette.  Maçlar yaklaşık bir saatte tamamlanıyor ve gerek masa düzeneği, gerekse de oyun geçerlerinin kullanımı son derece zahmetsiz.  Bir siyah masa örtüsü “uzay ne de olsa!” ve de oyunun başlangıç kutusundan çıkan meteorları yerleştirdiniz mi oyun için hazırsınız.

Kurşun Askerler Epizot 3 – X-Wing Unboxing Videosu

Oyun mekaniği ise kabaca şöyle: her uçağın yapabildiği manevraları gösteren bir manevra çarkı var.  Her tur başında oyuncular tüm uçakları için birer manevra belirleyip kapalı şekilde koyuyorlar.  Sonra pilot becerisine göre sırayla uçaklar hareket ettiriliyor.  Manevralarının sonunda o tur için yapacakları aksiyon belirleniyor (yine uçaktan uçağa değişiyor) ve sonrasında da birbirlerine ateş ediyorlar.  Ciyuvdur, vezüvdür derken yeni tur başlıyor.

xwing1

Bu mini serimin ilk yazısında belirttiğim gibi, yaz başında yoğun bir turnuva sezonundan geçmiş olduğum için X-wing’i mücadeleci bir formatta oynamak konusunda pilim bitmişti.  Elimden de bırakamadım ama, öyle olunca da oyunun başka yönlerine odaklanmam mümkün oldu.

1) Kardeş Kardeş Oynayalım

Oyunu lay lay tay tay modunda oynadım ve kendisine bir kez daha aşık oldum.  Neden mi? Yahu oyun çok dengeli ve her uçağın bir yeri var.  Turnuva oyunu söz konusu olduğunda genelde bütün oyuncular en “verimli” uçaklarla oynamaya gayret ediyor.  Listeleri oluştururken Dünya’da başarılı olmuş listelerden de ister istemez etkileniliyor (ve hatta çoğu zaman doğrudan kopya bile yapılıyor).  Bu bakış açısı ile elimizdeki uçaklar “iyi” ve “kötü” olarak ayrılıyor kafamızda.  Ama X-wing’de gerçekten fazlası var.  Her uçak ile ve her filo ile eğlenmek (ve kazanmak) mümkün, en önemli şey sizin beceriniz zira.  Oyunun tasarımı ile ilgili en etkileyici yanlardan biri de oyunla birlikte ilk çıkan uçakların halen rahatlıkla kullanılıyor oluşu.  Birçok masa üstü savaş oyununda yeni modeller/kurallar çıktıkça eskiler unutulur ama X-wing’in tasarımcıları her yaptıkları yeniliğin geriye de etkili olması için çok uğraşıyorlar ve başarılı oluyorlar.  Bütün koleksiyonunuzun kullanılabilir olması büyük bir nimet gerçekten.

İnsan kaptırıp koleksiyonunu çok büyütebiliyor gerçekten!

İnsan kaptırıp koleksiyonunu çok büyütebiliyor gerçekten!

2) Taze Kan Lazım

Ben X-wing’in gönüllü bayrak sallayıcısıyım ve oyunu yeni arkadaşlara oynatmak için türlü türlü farklı filolar denemişliğim var. Bu yaz boyunca yaptırdığım deneme oyunları da gösterdi ki, bu iş için doğru bir formül var:

  • İsyan tarafı
  1. Luke Skywalker + Proton torpili (X-wing)
  2. Red Squadron Pilot + Proton torpili (X-wing)
  • İmparatorluk tarafı
  1. Storm Squadron Pilot (Tie Advanced)
  2. Academy Pilot (Tie Fighter)
  3. Academy Pilot  (Tie Fighter)

xwing2

Bu kombinasyonu kullandığınızda tüm temel mekanikleri kullanma fırsatı buluyorsunuz ve masa çok kalabalık olmuyor (dolayısıyla çok uzun da sürmüyor).  İlk filmden (Episode IV: A New Hope) aşina olduğumuz bir sahneyi modelsel olarak masaya yansıtıyor olmamız da cabası.  İlk maçı oynadıktan sonra tarafları değişerek bir kez daha oynarsanız padawanlara oyunu tüm hatları ile tattırmış olursunuz.

 

3) Başkalarının Tecrübeleri

Uçaklarıma ve kartlarıma bakarak kafamdan filo çalışmaları yaptığım dönemlerde başka oyuncuların da neler düşündüğünü, ne gibi kombinasyonları denediğini de takip etmeye özen gösterdim.  X-wing’in seveni çok, o nedenle de bu oyunla ilgili yol gösterici malzeme bulmak nispeten kolay oluyor, hatta biraz bilgi kirliliği var bile diyebilirim.  Düzenli takip ettiğim ve beğendiğim birkaç internet sitesini ve podcast’i sizlerle paylaşmak istedim.  İzledikten sonra bir anda galaksinin en iyi pilotu olmayı beklemeyin elbette ama adamların tarzları hoşunuza giderse en azında hoşça vakit geçireceğinizi ve ilginç fikirler duyacağınızı temin edebilirim.

Tanıdık sahneleri masa üstünde yaşayabilirsiniz!

Tanıdık sahneleri masa üstünde yaşayabilirsiniz!

İnternet Siteleri

Team Covenant Docking Bay 416

Podcast’ler

Nova Squadron Radio Team Covenant - Scum and Villiany

Youtube Kanalları

Outer Rim Smugglers

(bir de bizim yayınlar var elbette ama maalesef müthiş düzenli gitmiyor)

Kurşun Askerler
Masa üstünde güzel gözüken bir oyun bu!

Masa üstünde güzel gözüken bir oyun bu!

X-wing piyasadaki diğer oyunlar karşılaştırdığınızda nispeten cebi az yakanlardan, oynaması da kolay ama kolay olduğundan KAT KAT daha zevkli.  Planlaması heyecanlı ve güzel hesaplama gerektiriyor; uçakları masa üstünde hareket ettirmek sırf neşe; lazerler, füzeler uçuştuğunda ve kalkanlarınız/uçağınızın gövdesi erimeye başladığında ise tırnaklarınızı yemeye başlıyorsunuz!!

Hangimiz o şahane filmleri izleyip  uzaydaki it dalaşının bir parçası olmak istemedik ki?! İşte size fırsat! Durduğunuz hata, atlayın favori uçağınıza ve o çok uzak galakside unutlmayacak destanlar yazmaya hazırlanın!!

Bu yazı, "Bu Yaz Hobi İçin Ne Yaptın?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar