Ant-Man – Analiz, Tahmin ve Anekdotlar

Tony Stark mı Daha Zeki Henry Pym mi?

Ne oldu? Hemen gaza geldiniz değil mi? Hayır, o “Hangisi Döver?” karşılaştırmalardan birini yapacak değilim burada. Demem o ki; filmde Henry Pym, Tony Stark’ın ancak şekilli zırhlar yaptığını, kendi buluşunun ise dünyanın gerçeklik dokusunu değiştirmeye kadir olduğunu söylediğinde kafama dank etti. Gerçekten durum böyle mi?

Stark'ın muazzam enerji kaynağı

Stark’ın muazzam enerji kaynağı

Tony Stark kendine zırh yapmış ve süper kahramancılık yapıyor gibi görünebilir, ancak zırhının teknolojisi temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı üstüne kurulmuş durumda. Eğer ki bu teknoloji seri üretime geçecek olsa tüm dünyanın medeniyet seviyesini yükseltecek, hatta yeni bir çağ açacak bir buluş. Diğer taraftan Henry Pym’in teknolojisi ise dünyanın pek çok lojistik sorununu çözebilecek olmakla birlikte kıtlığa da çare olabilecek, yine medeniyet seviyesini yükseltebilecek bir buluş.

Fakat her iki buluşun da karanlık tarafına bakınca Pym’in teknolojisinin çok daha tehlikeli olduğunu görüyoruz. Stark’ın buluşu kitle imha silahına dönüşebilir, fakat Pym’in teknolojisi hem casusluk alanında, hem askeri işlerde, hem de kitle imha silahı olarak kullanılabilir ve sonuçları çok daha dramatik olacaktır.

Pym'in bakış açısından dünya

Pym’in bakış açısından dünya

Her şey bir yana, Pym’in teknolojisi mikroevrenlere geçiş yapmayı sağlayan bir geçit görevini görüyor! Hayranları kusura bakmasın ama Pym’in yanında Stark oyuncak üreticisi gibi kalıyor. Ha! Her ikisinin de teknolojilerini dünyayla paylaşmıyor olmaları bir yana, ikisi de sırtına kostüm geçirip süper kahramancılık oynuyor o ayrı! Meh!

Disney “Esintileri”, “Fırtınaya” Dönüşmek Üzere

Bir önceki yazımda biraz bahsettiğim bu konuyu şimdi biraz açayım. Aşağı yukarı tüm Disney filmlerinde rol dağılımında benzer formül uygulanır. Şimdi ben şeytanın avukatlığını yaparak size Ant-Man’deki Disney “esintilerini” çıkartayım:

  • İtlik serserilik peşinde olduğu için berbat bir hayat süren Prensimiz; Scott Lang.
  • Annesini trajik bir şekilde kaybetmiş, potansiyeli yüksek olduğu halde babası tarafından geri planda tutulan Hope van Dyne, yani Prensesimiz.
  • Eşini kaybetmiş, kızıyla arası bozuk ve evladı yerine koyduğu adam tarafından ihanete uğramış Kralımız; Henry Pym.
  • Kendine hak ettiği değer verilmediğini düşündüğünden ötürü kendini kanıtlamak için her türlü olmadık şeyi yapmaya hazır kötü adamımız.
  • Prensin Amerika’daki etnik azınlıkları temsil eden; şabalak dostları. Hatta Ant-Man’deki şabalakların “Hakuna Matata!” demesine ramak kalmıştı bence.

Maddeleri şöyle bir incelerseniz formülü kullanan sayısız Disney filmini aklınıza getirebilirsiniz. Yakın dönemde çekilen Transformers serisinde hatta koskoca Star Wars’ta bile bu formül vardır.

Marvel buraya mı gidiyor?

Marvel buraya mı gidiyor?

Bu denklemin olmazsa olmazı aslında “şabalak dostlar”. Basitçe şabalakları denklemin dışında tutarsanız, bu formülden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Her ne kadar filmin bir soygun hikayesi olması sebebiyle bu karakterlerin orada olduğunu düşünsek de, Hollywood nedense etnik gruplara yönelik şive temelli güldürme yöntemleri kullanmayı çok seviyor. Şöyle düşünün: Türkiye’de bir film çekiyoruz ve yörenin şivesini su katılmamış şekilde kullanan bir Rize’li, bir de Van’lı vatandaş kullanıyor, üstüne üstlük senaryoda yaptıkları her şeyde başlarına saçma sapan şeyler getiriyoruz ve olabildiğince komik tepkiler verdiriyoruz. Hatta bunun üstüne kimse bizi ırkçılıkla suçlamıyor bile! Vay anasını Hollywood!

"Hakuna Matata!"

“Hakuna Matata!”

Peki bu formül Marvel filmlerinin geleceği açısından bu ne kadar tehlikeli? Çok çok kritik değil, ancak tıpkı şimdilerde Y Jenerasyonunun yaşadığı hızlı bilinçlenme bir sonraki nesilde devam ederse bu tür sahneler taşıyan filmlere tepki gösterebilirler. İşe bir de geek/nerd tarafından bakacak olursak; Marvel’in DC’ye göre daha renkli olduğunu düşünen ve “Delikanlı adam renkli film izlemez” kafa yapısına sahip güruhun sindiği köşeden çıkıp konuşmaya başlaması, viral açıdan filmlere zarar verebilir.

Yorumlar