Dünden Bugüne James Bond: Bölüm 3

Çekimler, Fransa’daki Pireneler’de çekilen açılış sahnesiyle başlar. Buradaki çekimler tamamlandıktan sonra ana ekip Eon stüdyolarına gider ve problemler bundan sonra başlar. Ana ekip çekimleri Vietnam’daki Ho Chi Min şehri ve diğer şehirlerde yapmayı planlamasına rağmen, Vietnam Hükümeti’nin ani karar değişikliği sonucu bu plan bozulur. Hükümet gerekçe olarak ülkedeki sinema endüstrisinin bir Bond filmini kaldıracak kadar donanımlı olmamasını gösterir. Resmi olmayan açıklamalara göre ise, Ho Chi Min City Halk Komitesi’ne göre serinin komünizme karşı negatif bir tavır takınmasının bu iptal kararında etkili olmuştur. Bunun üzerine yapım şirketi vakit kaybetmeden uygun başka bir yer aramaya başlar ve çekimler için Tayland seçilir. Dublor Jean Pierre Goy’un motosikletle helikoptere atladığı sahne de -ki bu filmdeki en iyi aksiyon sahnelerinden biridir- Tayland’da çekilir.

Tayland’daki dayanılmaz sıcaktan bunlalan Brosnan, İngiltere’ye döndüğü için çok sevinmiştir. Daha önce Hamburg’da çekilen otopark sahnesini tekrar çekmek zorunda kalan ekip geri dönmek çok masraflı olacağından dolayı İngiltere’deki Brent Cross Alışveriş Merkezi’ninin otoparkını düzenleyerek çekimi burada yapmaya karar verir. Sahne boyunca bir dizi patlamanın olması filmin çekilişinden habersiz endişeli bir vatandaşın polisi ve itfaiyeyi aramasına neden olur. Bu olay üzerine alışveriş merkezine endişelenecek bir durumun olmadığını anlatan afişler asılır.

tomorrow_never_dies_2

“Tomorrow Never Dies”, James Bond ile Wai Lin.

Çekimlerin tamamlanmasına birkaç ay kala, Pierce Brosnan bir dövüş sahnesinde yaralanır. Bir dublörün başlığı oyuncunun suratına çarpar ve Brosnan yüzünün tek tarafına sekiz dikiş attırmak zorunda kalır ve kamera ekibi o sahneden sonraki tüm sahnelerde oyuncunun diğer tarafından çekim yapmak zorunda kalır. Meksika, Hamburg ve Florida’daki sahnelerin tamamlanmasının ardından çekimler sona erer. Filmin çekimi boyunca programa uymasına rağmen, Brosnan daha sonra “Tomorrow Never Dies” filmini çekme tecrübesini dişini çektirmeye benzetecektir.

MGM/UA şirketinin yeni bir Bond filmi başarısına ihtiyaçları vardır. Şirketin yönetim kurulunun yeniden değişmesi ve o dönemdeki ekonomik durumunun hassas olarak kabul edilmesi onları bu konuda çaresiz hale getirmiştir, çünkü şirket filme 100 milyon dolar yatırım yapmıştır ve gişedeki olası bir başarısızlık şirketin batması anlamına gelecekir. Şirketin filme olan bu inançları karşılıksız kalmamış ve “Tomorrow Never Dies” gişede önemli bir başarı elde etmiştir. Amerika’da James Cameron’ın “Titanic” filmini bile yabana atmayı başarmıştır ve MGM’in alamet-i farikası olmayı başarmıştır.

The World Is Not Enough (1999)

“Tomorrow Never Lies”ın başarısının ardından yapımcılar yine Roger Spottiswoode’a yönetmenlik için teklif götürür ancak yönetmen önceki filmin kaotik yapım sürecinin kendisini yorduğunu söyleyerek bu teklifi reddeder. Bunun üzerine Barbara Broccoli ve Michael G. Wilson yeni yönetmen arayışına başlar.

Yapımcılar önce Joe Dante ve sonrasında Peter Jackson’a sıradaki Bond filmini yönetmeleri için teklif götürürler. Broccoli Peter Jackson’ın “Heavenly Creatures” filmini beğenir. Bunu üzerine Jackson, yapımcıya “The Frighteners” filminin özel bir gösterimini izletir ancak, Broccoli bu gösterimi beğenmez ve yönetmene olan ilgisi kaybolur. Bir Bond hayranı olan Jackson, Eon’un çok ünlü yönetmenlerle çalışmadığını ve “The Lord of the Rings” filminden sonra bir Bond filmi yönetmenin çok zor olduğu açıklamasını yapar. Michael Apted yönetmen koltuğuna oturur.

"The World Is Not Enough", Bond, Elektra King ile birlikte.

“The World Is Not Enough”, Bond, Elektra King ile birlikte.

Filmin senaryosunu Neal Purvis, Robert Wade and Bruce Feirstein yazar. Senaryonun ilk taslağındaki Christmas Jones karakteri sigorta müfettişidir. Ancak bu kısım Brosnan’ın “The Thomas Crown Affair” filmiyle benzerlik taşıdığı için senaryo değiştirilir. Eon şirketiyle üç filmlik kontrat yapan Pierce Brosnan, Bond rolüne geri döner. Brosnan’ın yanı sıra Judi Dench (M), Desmond Llewelyn (Q) de seriye geri döner. M ve Q’ya ek olarak bu filmde, Monty Python’dan tanıdığımız John Cleese de R olarak yer alır.

Christmas Jones karakteri için Denise Richards seçilir. Richards bu karakteri diğer Bond kızlarından farklı olarak akıllı, atletik ve derinlikli bulduğu için çok etkilenmiştir. Ancak seyirciler oyuncuyla aynı fikirde olmayacaktır ve Christmas Jones’u gelmiş geçmiş en kötü Bond kızı olarak nitelendireceklerdir. Elektra King rolünün sahibini bulması ise biraz daha zor olur. Maria Grazia Cucinotta bu rol için deneme çekimi yapar ancak yönetmen Michael Apted ikna edici bir oyunculuk için Cucinotta’nın İngilizcesini yeterli bulmaz. Oyuncu bunun dert etmez ve daha küçük bir rol olan Cigar Girl rolünü kabul eder çünkü tek isteği bir Bond filminde oynamaktır. MGM Elektra King için Sharon Stone’u önerse de rol nihayetinde Fransız aktris Sophie Marceau’ya gider.

Filmin açılış sahnesi için MI6 karargahının gösterilecek olması üzerine gerçek MI6 güvenliği gerekçe göstererek bu kararı durdurmaya çalışır. Ancak dönemin Dış İşleri Bakanı Robin Cook bu girişimi durdurarak çekimin yapılmasına izin verir ve “Bond’un Britanya için yaptıklarının yanında, en azından biz de bunu yapalım” açıklamasını yapar.

Eon şirketi “The World Is Not Enough” ile birlikte 12 yıl aradan sonra Pinewood Stüdyolarına geri döner. Çekimler başlamadan Türkiye’de bir set kurulmuştur bile. Bir gün yönetmen Michael Apted İstanbul çevresinde turlarken bir bir bombalama olayına tanık olur ve bunun üzerine İstanbul’da çekilecek sahneleri güvenlik gerekçesiyle iptal eder. Robert Carlyle ve adamlarının tekneye bindikleri sahne Pinewood Stüdyoları’nda yeşil ekran önünde çekilir. Ancak daha sonra on iki kişiden oluşan gizli bir ekip “Destiny” isimli sahte bir film adıyla İstanbul’da çekim yapar. Elektra’nın Bakü’deki villası aslında İstanbul’da yer alan Beylerbeyi Sarayı’dır.

İki önemli çekim, karşılaşılan sorunlardan ötürü İspanya’da yapılmak zorunda kalınır. Bunlardan birincisi kayak sahnesidir. Fransız Alpleri’nde çekim yapılırken bir çığın düşmesi sonucu ekip kayak takip sahnesini ertelenmek zorunda kalır. Hatta film ekibi bir arama kurtarma operasyonuna yardım eder. İkinci çekim ise Küba’da yapılması planlanan çekimdir. Cigar Girl’ün yer alacağı bu sahnenin Havana’da çekilmesi planlanır ancak set Cenevre, İsviçre’ye taşınır. Sahne ise nihayetinde Bilbao, İspanya’da çekilir.

the_world_is_not_enough_2

“The World Is Not Enough”, Bond ve Cristmas Jones.

Tekne takip sahnesinin çekimleri, Thames nehrindeki hız sınırının da etkisiyle 7 haftada tamamlanır. Sahnede toplam 35 tekne kullanılır. Bu sahne aslında açılış kısmında gösterilmek istenmez ancak test seyircilerinin Bond’un camdan atlamasıyla biten açılış sahnesini tatmin edici bulmaması sonucu bu takip de ilk kısma eklenir. Bu sahnenin eklenmesiyle bir rekor kırılır ve “The World Is Not Enough” 14 dakika ile en uzun açılış sahnesine sahip James Bond filmi olur.

Filmin vizyona girmesinden bir hafta sonra Q’yu canlandıran Desmond Llewelyn bir araba kazasında hayatını kaybeder. Ölümünden kısa bir süre önce oyuncu bir Bond filminde daha oynama isteğinden bahsetmiştir. Filmin DVD versiyonu, Desmond Llewelyn’e ithaf edilir ve Desmond’ın 36 yıl boyunca oynadığı 17 Bond filmindeki görüntülerinden derlenen bir video da DVD’ye eklenir.

“The World Is Not Enough” gişede o hafta vizyona giren “Sleepy Hollow”la rekabet eder ancak iki film de bu yarıştan yara almadan çıkmayı başarır.

Bu yazı, "Dünden Bugüne James Bond" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar