Exodus: Tanrılar ve Krallar ya da Musa’nın Çilesi

Alien ile gönlümüzü çalan, Blade Runner ile bilim kurgu dersi veren, Kara Şahin ve Gladiator ile macera ve duygusallığı pekiştiren Ridley Scott var bu hafta ki yazımızın odağında!

…ve Tanrı Ridley Scott’ı Yarattı.

Önce size Ridley ile olan geçmişimden bahsetmek istiyorum; Sanıldığı gibi kendisi benim hayatıma Alien ile girmişliği yok. Bunun yerine kendisini “Kara Şahin Düştü” ile tanıdım, zira militarist ve espiyonaj filmlerine olan tutkumun da alevlenmesine sebebiyet veren filmdir kendisi.

Arkasından “Gladyatör” geldi onu da izledim ve takdir edersiniz ki mest oldum. Russel öyle bir devleşmişti ki beyazperde’de akla hayale sığmıyor Genaral Maximus’u oynarken Russel ve Ridley abilerimiz çok güzel ödüller aldılar kendilerine bu filmden. Evet bu iki filmde çok iyidiler çok güzeldiler fakat benim Ridley Scott’a olan fetişimi coşturan şey “Cennet’in Krallığı”dır. Bir film müzikleri,oyuncu kast’ı, senaryosu, sanat yönetmenliği ve beni en çok etkileyen yönü, tarafsızlığı ile bu kadar mükemmel olur!

rtr4grlfNeden bahsetsem ki? Orlando Bloom’un rol yapma kabızlığı çekmesine rağmen yazılan Balian karakterinin üst karizmasını mı, Liam abimizin devleşen ama kısacık oyunculuğunu mu, Eva Green’in kendine aşık edişini mi yoksa Edward Norton’un “sadece maske ile oyunculuk yapılabilir” adı altında verdiği efsane dersi mi? Aslında beni bıraksanız ben sabaha kadar yazarım Cennetin Krallığı ile alakalı ama konumuz o değil. Sadece ufak bir detaya daha değinip Ridley Scott’ın en sevdiğim yönetmenler arasında yer almasının en önemli nedenini belirteceğim; Eğer extended cut’ını izlemediyseniz filmin görmemişsinizdir ama Selahaddin Eyyubi’nin mehşur Haç kaldırma sahnesinden önce şehre girdiği sırada yerdeki haç mozaiğinin etrafından dolandığı bir sahne var, yani bir dinin kutsal imgesini ayaklar altına almıyor bu dini temsil edenlere savaş ilan etmiş olsa bile.exodus-gods-and-kingsŞimdi elinizi vicdanınıza koyun. Kaç tane bu kadar objektif yönetmen tanıyorsunuz? Kaç tane iki tarafı da objektif yansıtabilen yönetmen tanıyorsunuz? Bu kadar özgür ve gişe kaygısız deyim yerinde ise “delikanlı “ film yapabilen bir adam işte Ridley Scott!

Ee zaten çok sinema ile ilgilenen bir geek değilseniz bile Alien, Blade Runner ve Prometheus’dan biliyorsunuzdur Ridey Scott’ı.

Kendisi de geçtiğimiz sene çok moda olan dinin doğuşu temalı film furyasına katılıp Musa peygamberin Musevilik dinini insanlara indirişini konu alan “Exodus; Gods And Kings”i bize getirdi. Rüya bir kadroya sahip olan film (Sigourney Weaver, Ben Kingsley, Christian Bale, Joel Edgerton, John Turturro ve Aaron Paul) bakalım ne kadar başarılı.

Yorumlar