Star Wars Episode VII: The Force Awakens – İlk İzlenim

Eski Karakterler: Yeni döneme yumuşak bir geçiş yapmamız için müthiş faydalı oluyorlar.  Sadece tanıdık simalar olsun diye yerleştirilmemiş olmaları ise harika olmuş.  Birçok SW hayranı için filme giden yoldaki en tatmin edici an ikinci fragmanın sonunda Han Solo’yu görmek ve “Chewie we are home…” repliğiydi.

Yüreğim burkuldu ve ağız kulak mesafem sıfıra indi ilk izlediğimde yalanım yok. Eskilerin de hikayede oynayacak önemli rollerinin olması ve sadece geçmişe bir selam şeklinde değil de, efsaneyi ilerleten konumda olmaları çok hoşuma gitti.

Çekimler: Setler, kostümler, patlamalar, kuklalar, mekanlar, koreografi kokmayan ışın kılıcı dövüşleri, araçlar ve efektler gerçekten göz dolduruyor. J.J.’in işini aşkla yapmış olduğunu bu noktada tekrar etmek istiyorum.  Müthiş bir görsel deneyimin parçası olmaya kendinizi hazırlayın.

Hikaye: Spoiler yok demiştim, anlatmayacağım! Ama iyi kotarılmış olduğunu söyleyebilirim, devamını nasıl bekleyeceğiz bilmiyorum.

Resim15-2

Yahu arkadaş hiç mi kötü yanı yok peki bu filmin? Eleştirilebilecek şeyler var elbette, öncelikle J.J. filmi çekerken risk almaktan son derece uzak durmuş.  Orijinal üçlemenin başarılı olmuş formülünü birebir kullanmış. Bu nedenle hikaye ve karakterler değişmiş (ve güzel) olmakla beraber, (önceki filmleri izlemiş olanlar için) göz ardı edilemez bir “deja vu” hissi oluşuyor.  Filmde karşımıza çıkan bazı tesadüfler de, hafif bir “hadi su yolunu bulsun da, hemen aksın” dürtmesi yaratmış.  Son olarak, TFA’nın ikinci bölümü çok hızlı gidiyor.  Hiç bitmesin istediğimden de böyle bir his gelmiş olabilir, ama olaylar ışık hızında gerçekleşti de hazmedecek zamanım kalmadı gibi geldi.

TFA’dan çok eğlenmiş bir şekilde çıkacaksınız, çıkınca “bir daha söyle!” demeniz mümkün  “hemen devamını istiyorum!” demeniz daha da olası!  Hem hayranları coşturacak, hem de hayran olmayanları SW’e hayran edecek hızlı, heyecanlı, gayet iyi çekilmiş ve çok eğlenceli bir sinema deneyimi ortaya çıkmış. Orijinal üçlemenin tadını çokça alacaksınız bu filmde, ön-üçleme ile uykuya yatmış olan Güç uyandı!

Chewie we are home..!

Star Wars VII: The Force Awakens ile ilgili diğer yazılarımız için:

STAR WARS VII: THE FORCE AWAKENS MAKALELERİ

Yorumlar