Star Wars – Force Awakens Eleştirilerine Karşıt Eleştiriler

Bu biraz geç bir Star Wars incelemesi, hatta incelemeden çok yapılan eleştirilere cevap yazısıdır.  Açıkçası ben, sunulan eserleri olduğu gibi kabul etme taraftarıyımdır, beğenir ya da beğenmem. Bazısını da eleştiririm ancak eleştirilerde, özellikle de geçmişi olmayan karakterlerin motivasyonlarını sorgulamam. Doğal olarak da eleştirirken kendi eşdeğerleri ile karşılaştırırım. Zira yazan kişinin, o karakterin iç dünyası hakkında neler düşündüğünü bilemeyeceğimiz gibi, daima işin arkasında (hele ki böyle uzun soluklu yapımlarda) farklı bir twist olma imkanı vardır.

Özellikle sitemizdeki yorumlarda gördüğüm eleştirilerden gidip, sosyal medyada sıkça karşımıza çıkan konulara değineceğiz.

Luke Skywalker Neden Saklandı, Tek Jedi Kalmışsın Ortamı Kurtarsan Ya?

Luke savaş sonrası önce birilerini eğitmeye çalışmış, başarısız olunca saklanmış. Jedi tarikatının ve öğretilerinin saldırgan ve aktif olduğunu düşünenler, Star Wars’ın temel yapı taşlarını anlamamış demektir. Tarikat olabildiğince pasifize bir yaşam ve yaklaşımı benimser. Jedi bir yeri ele geçirmek için saldırmaz, Jedi aktif görev almaz. En iyi ihtimalle var olanı korumaya alır. Yeni serilerde Cumhuriyet için o kadar aktif görev almaları bile gereğinden fazlasıydı denilebilir. Eğer Sithler tarafından yönetiliyor olmasa, bir Jedi için Monarşi ile Cumhuriyet arasında fark olmayabilir. Yeter ki; düzen ve yaşam daha iyi muhafaza ediliyor olsun.

oldLuke1

Ayrıca Yoda ve Kenobi’de az kişi kaldıklarında saklandılar. Kendilerini meditasyona, güce verdiler. Luke’un da aynısını yapması gayet mantıklı. “Bende güç var herkesi yeneceğim.” diyen adam zaten Jedi değil Sith olur.

Ayrıca saklanmasının temel nedeni halen belirsiz, tüm sorulara verilecek cevaplarda farklı bir twist olacağı gerçeğini atlamamak lazım.

Kylo Ren Ergenliği, Agresifliği ve Sinirliliği

Eeeee Kylo Ren, zaten ergen. Babası efsanevi kaçakçı ve General Han Solo. Annesi prenses, direniş lideri ve komutan Leia Organa (Skywalker/Solo). Dayısı yaşayan tek Jedi Luke Skywalker. Dedesi Darth Vader. Kendi içinde güç var, muhtemelen başka iyi olduğu alanlar da vardı.

Genç bir adamın tüm bunlarla şımarması zaten normal olanı. Zaten bir karakterin nedenini sorgulamak manasız. Bir adam neden durduk yere kahraman olmaya uğraşır? Biri neden kendini köprüden atmak ister? Bir diğeri neden tecavüzcü olur? Öteki neden tüm hayatını yoksullara yardım etmeye adar? İnsanların olabileceklerinin ve tercihlerinin sonu yok. Kurgusal bir karakterin kişiliğini sorgulamak ise en lüzumsuz işlerin başında geliyor. Çünkü senarist, karakterin böyle olmasını istemiş, bu kadar basit.

Ben

Agresiflik, sinir yapma, sağa sola kılıçla saldırma mevzusuna gelince… Yaşı, eğitimi (ya da eğitim eksikliği) ve içinde bulunduğu tarikatın yapısı göz önüne alınırsa agresiflik, öfke ve acı gibi hissiyatların kabul edilmesi ve hatta istenmesi normal. Hatırlarsanız Darth Sidious, Anakin’i sinirlendirmek için neler yapıyordu. Benzer şekilde Anakin ile Dooku’nun dövüşünde acılarından resmen zevk alıyordu. Sith yolu için bu tür öfke nöbetleri normal. Hatta filmde bunu göstermek için epey çaba harcamışlar, ancak sıklıkla gözden kaçmış. Kylo, dövüşürken yarasına vurup kendine acı çektiriyor ve tabir-i caizse güç topluyordu. Bu çok belirgin bir sahne olmasına rağmen, gözden kaçırılmış olduğunu düşünüyorum.

Sidious (Palpatine) bu yolun içinde kendine çok iyi hakim olabilen, oldukça disiplinli bir karakter ve öfkesi oldukça kontrollü. Zaten bu yüzden Vader çırak, Sidious usta oluyor. Öfke gibi duygular Sith’ler için gerekli olsa da, bunlar üzerinde daha çok kontrolü olanlar, daha yüksek mertebeye ulaşıyorlar. Hem gücün yollarında, hem de politika gibi diğer alanlarda.

Ve yine aynı cevap… Belki de bilinçli olarak böyle davranıyordur? Seri sonlanmadan bilemeyiz.

Kylo’nun Kılıcının Tasarımı

Diyecek bir şey yok, en başında da eleştirileri saçma bulmuştum. Ne işe yaradığın görenler öğrenmiş oldu.

Yorumlar