Warcraft: Başlangıç ya da Oyun Filmlerine Farklı Bir Bakış Açısı

İnsan cephesinde ise işler o kadar ışıltılı değil. Lothar’ı canlandıran Travis Fimmel benim çok takdir ettiğim bir oyuncu değil. Filmde de büyük oranda Vikingler’deki Ragnar rolünü tekrar ediyor. Mimiklerinin öne çıktığı sahnelerde de çuvallıyor. Neyse ki filmde Anduin Lothar’ın yontulmamış bir odun olduğunun işaretleri veriliyor da, bu durum inandırıcılığı zedelemiyor. Kral Llayne rolünde Dominic Cooper da sempatik bir tipleme canlandırmış ama kral karizmasından yoksundu. Ben Schnetzer’i tanımıyorum, ancak Khadgar’ın gençliğini canlandırırken, gerek afacanlığı, gerekse amatör becerikliliği ile çok sevimli bir katakter yaratmış, güzel de olmuş.

Ancaaaak, Ben Foster için yeni bir paragraf açıyorum. Daha önce pek çok filmde gördüğüm Foster’ı, daha ziyade korkak ve bencil tiplemelere yakıştırırdım ancak güçlü ve deli Medivh rolünde kariyerini kat be kat aşan, harika bir oyunculuk sergilemiş. WC evreninin en önemli karakterlerinden biri olan Medivh ile filme boyut kattığını belirtmem gerekir.

maxresdefault

Khadgar ve Medivh demişken, filmdeki büyü oranı, kesinlikle abartılı ya da bağayı bir görselliğe sahip değil ama öte yandan gayet de doyurucu. Efektleri güzel, büyücülerin zayıf yönleri açıkça ortaya konmuş, bir de Gul’dan’ın esirlerden beslendiği sahneye gerçekten bayıldım.

Filme birlikte gittiğim arkadaşım şöyle söyledi: Daha ziyade oyunculara hitap eden bir filmde oyundaki sınıflar ve ırklar niçin yeterince gösterilmez? Evet, filmde shaman, priest, hunter, rogue gibi sınıfları ve bunların becerilerini görmüyoruz. Farklı ırklardan ise cüceler ve elfler 1-2 sahnede görünüyor o kadar. Bunların filme fazla girmesi Warcraft’a yabancı izleyiciler için tatsız olabilirdi. Tahmin ediyorum ki bundan sonra çekilecek filmlerde dahil edileceklerdir.

Yeri gelmişken belirteyim. Warcraft filmlerinin bir üçleme olarak tasarlandığı biliniyor, ancak bu filmlerin çekileceğinin bir kesinliği yok. O yüzden Başlangıç, her ne kadar ucu açık olsa da tek başına durabilen bir film. Birinci savaşın bittiği yerde bitiyor. Umarım WC evreninden bihaber eleştirmenlerin yorumlarıyla şekillenen Metacritic ve Rotten Tomatoes puanları yapımcıları ve Jones’u ürkütmez de devam filmlerini görürüz. Zira gelecek olan filmlerin de bildiğimiz hikayenin görselleştirilmesinden öte olacağını, bolca değişiklik ve sürprize açık olduğunu düşünüyorum. Nitekim Warcraft oyunlarının öyküleri genellikle oyun yapısına göre şekillenmiştir. Karakterler bir türlü ölmez, aynı karakterler habire tekrar karşı karşıya gelir, sürekli yeni düşmanlar ortaya çıkar. Filmde ise çok daha yalın, başı sonu belli bir hikaye var.

warcraft-39

Hatta belli noktaları belki biraz fazla yalın. Filmden 40 dakika kadar sahne kesildiği söyleniyor. Gerçekten de bazen bu hissediliyor. Spoiler vermeden şöyle anlatayım, bazı ittifaklar ve bazı ihanetler çok hızlı gelişiyor. Belli ki bunların karakterler arasında tartışıldığı bazı sahneler, filmi 2 saate düşürmek uğruna kesilmiş. Ben filmi anlamakta zorluk çekmedim ama umarım BlueRay versiyonunda bu sahneler de eklenir, daha da doyurucu bir film ortaya çıkar. Not: Söz konusu 40 dakikanın BlueRay versiyonunda ekleneceği açıklandı. Özellikle Medivh – Garona bağı hakkında merak edilen sahneler olacakmış.

Filmin özellikle takdir ettiğim yönü (yazılarımı takip edenlerin bileceği gibi benim beklentim olan) savaşın ve olan olayların arkaplanının aktarılması. Bu filmden beklediğim ölçüde politika, entrika ve dozunda bir romantizm var. Sadece kas ve metal yığınlarının birbirine girmesini izlemiyoruz. Hatta aksiyon, çok iyi kalitede olsa da düşündüğümden daha az süre alıyor. Ki bu bence harika. Ufak da bir not düşeyim; Jones, yine WoW ruhunu yansıtmak için hem ork, hem insan tarafında sürekli kadın savaşçıları da göstermiş. Bu da çok yerinde bir karar. Anlatım tonumdan film her ne kadar olgun bir imaj oluştursa da tek tük cheesy sahne var. Bunların niye var olduğunu biliyoruz elbet, onun için hayal kırıklığına uğramayın.

Eğer bir Warcraft oyuncusuysanız bu filmi sinemada görmemek gibi bir lüksünüz yok. Sırf onlarca bildiğiniz mekan ve karakterin perdeye yansımasını görmek için bile olsa bu filme gitmelisiniz. Değilseniz ve fantazi janrını seviyorsanız size tavsiyem, önce bir arkadaşınızdan biraz da olsa arkaplandaki öyküyü dinlemek. Bunu film arasında yapmaya çalışmayın, kafanız büyük karışır.

Hepinize iyi seyirler, filme de yüksek bir gişe diliyorum.

Yorumlar