Batman: Bad Blood – Heretic Kimdir, Nedir?

Efendim, Batman: Bad Blood (Kötü Kan?) içinde bulunduğumuz senenin ocak ayının sonuna doğru dijital,  şubat’ın ilk haftası da DVD,  Blu-Ray olarak piyasaya çıkmış bir animasyon filmi. Batman’i Jason O’mara isimli İrlandalı aktör seslendiyor. O’mara dört dizide oynamış ve hiçbiri ikinci sezonu görememiş, e İrlandalı da seslendirmede şansını denemiş. Filmde önemli bir rolü olan Batwoman’ı ise Chuck dizisinden tanıdığımız Avustralyalı oyuncu Yvonne Strahovski, dayaklık Damian Wayne’i, çocuk aktör Stuart Allan, Nightwing’i ise Sean Maher seslendiyor.

Bu macera, kimi kaynaklarda 2015 tarihli Batman vs. Robin’in devamı olarak nitelendiriliyor. İki filmi de izlemiş biri olarak devamı demek çok abartı olur diyorum. Bad Blood, Batman vs Robin’den sonra hazırlanmış olan animasyon; o kadar. Aralarında hiçbir bağ yok. Sadece ilk sahnede Damian’ın nerede uyandığını anlayamayacaksınız ve filmin ortlarında Nightwing, Damian’a bir laf çakacak, onu. Bunlar da senaryoyu hiç etkilemeyen anlar. He, söylemeden de geçemeyeceğim, Batman vs Robin,  Bad Blood’dan çok daha iyi, izleyin mutlaka o ayrı.

Ne Kadar “Bat” Varsa Sahne Alıyor…Mu?

Gelelim serüvene. Yer yer spoiler içerebilir, önemli bilginize. Film 72 dakika sürüyor ve henüz başında hareketli sahneleri ile kendisini izlettiriyor. Batwoman, bir grup suçluya müdahale ediyor. Denk giden kavgaya Batman de destek verince üstün geliyorlar gibi görünse de, birden ortaya çıkan ve kendini Heretic olarak tanıtan bir kişi, Batwoman’ı hırpalar ve bulundukları binayı havaya uçurur. Bu patlamada Batman, Batwoman’ı kurtarsa da kendisi patlamanın içinde kalır.

"Gitti kapı gibi Batman :("

“Gitti kapı gibi Batman :(“

Bu noktadan sonra filmde Batman yok olur. Kayıptır. Ölmüş olduğu kabul edilmektedir. Onu yokluğunda, Heretic ve çetesi güçlü şirketlerin gizli kasalarına saldırılar düzenlemektedir. Nightwing, Robin ve Batwoman konuyu araştırmaya koyulurlar. Kasalardan ne alıyorlar? Batwing kim, nasıl ortaya çıkıyor ve ekibe nasıl katılıyor? Heretic, ilk Batman’le karşılaştığında “Beni tanımıyorsun ama aslında tanıyorsun!” diyerek ne demek istemiştir? Heretic çete lideri mi yoksa sadece bir piyon mu? Batman gerçekten öldü mü? Tüm bu soruların cevapları bu 72 dakikada.

Batwing Sen Ne Yaptın Ya?!

Batwing’e gelmeden, bu çizgi filmin bir Batman çizgi filmi olduğunu söylemek zor. Daha çok Batman’e yakın olan ne kadar karakter varsa onun ölmediğine inanıp, onu aramasıyla ilgili bir macera. Gelelim Batwing’e. Bu bir çizgi film olmasına rağmen “O nasıl bir kıyafet, zırh, teçhizat?” dedirtti bana. Kolundan disk atıyor tamam da sonsuz atmasını ne sağlıyor merak ettim. Devamlı ayak altlarından çok yüksek hızlara çıkmasını sağlayan ateş sistemleri çıkıyor ama enerji kaynağı da sonsuz. Üstelik bir de neredeyse bir gökdelen büyüklüğünde, uçan bir binayı tüm hızla gelirken ters yöne ittirmesini görünce de “Batman’e gerek yokmuş zaten” dedim.

Batwing..daha fazla ateşleyici için yer bulabilirmiş aslında tasarımcı kardeşimiz

Batwing… Daha fazla ateşleyici için yer bulabilirmiş aslında tasarımcı kardeşimiz

Cinsiyetçiliğe Müdahale Eden Macera..

Batwoman malumunuz eşcinsel bir karakter. Bu çizgi filmde benim hoşuma giden konu bunun üzerinde durulması. Kathy’nin (Batwoman) lezbiyen olduğu zaten sevenleri tarafından bilinen bir gerçek. Ancak bu macerada bu özellikle vurgulanmış. Bu durumun doğallığı izleyenlere anlatılmak istenmiş sanki. Örneğin bir bar sahnesi var. Bu sahnede Kathy, bir başka kadınla tanışıyor ve onu çok beğendiğini söylüyor. Bu sahnenin macera ile hiçbir ilgisi olmadığı gibi senaryoda hiç olmasa da olur. Bana öyle geldi ki senaristler, bu durumun hayatın parçası olduğunu, doğal olduğunu anlatmaya çalışmış genç kitlelere.

Bık bık konuşuyor yine

Bık bık konuşuyor yine

Babası ile sohbetleri sırasında da yine macera akışı ile hiç ilgisi olmasa da babasının kızının eşcinsel olmasıyla ilgili bir şikayeti olmadığını hatta onunla her zaman gurur duyduğunu görüyoruz. Cinsiyetçiliğe karşı bu tür ufak tefek serpiştirmelerle Warner Bros. Animation iyi iş çıkarmış diye düşünüyorum.

Bir Sürü Kahraman, Bol Heyecan

Animasyonlar iyi, kavga sahneleri seri. Teknik dövüş sahneleri detaylı. Bruce Wayne biraz fazla Japon işi olmuş diye düşünmüştüm ki; yapım aşamasındaki Japon sayısını görünce her şey netleşti.

Sonuç olarak Batman aşığı iseniz izlemeseniz de olur derim. Çünkü bu çizgi filmin sadece isminde ve on dakikasında Batman var. Batman’den bağımsız macera olarak ise on üzerinden 7 verdim gitti. Temposu yüksek, sosyal duyarlılığı olan, hoşça, hızlıca zaman geçirmenizi sağlayacak bir macera.

İyi seyirler.

Yorumlar