Over the Garden Wall – Aradığımız Şey Meğer Buradaymış!

Günümüzde film, dizi, oyun, kitap, albüm vs o kadar hızlı bir tüketim içine girdi ki herhangi birine ait eserlerin tümünün takip edilmesi günlük yaşamı olan biri için imkansız hale gelmeye başladı. Bunun iyi tarafı, çok fazla eserin ortaya çıkması ve içinden daha kalitelileri seçebiliyor olmamızken kötü tarafı da tüm bu enflasyonun içinde sessiz sedasız ortaya çıkan kaliteli işlerin gözden kaçırıyor olmamızdır.

Over the Garden Wall ise bu tanıma mutlak bir şekilde uyan bir mini-çizgi dizi olarak karşımıza çıkıyor. Diziyi ben de tamamen şans eseri keşfetmiş bulunuyorum ve Türk haber kaynaklarında da şimdiye kadar hakkında hiç bir şey görmüş değilim.

Esasında bu şaşırtıcı değil, yabancı kaynaklarda da hakkında pek az bilgi var ancak gerek Imdb puanının yüksekliği gerekse pek az olan yorumların doluluğu, bize sıra dışı bir çizgi dizi ile karşı karşıya olduğumuzu belli ediyor. Bu yazıyı hazırlarken yaptığım araştırma sırasında pek hazzetmediğim ekşi sözlükte bile, Over the Garden Wall hakkında tek bir kötü yorum olmadığını söylersem demek istediğimi sanırım özetlemiş olurum.

la-la-et-over-the-garden-wall-jpg-20141102 copy

Cartoon Network tarafından hazırlanan bu kısa çizgi dizi, 11’er dakikalık on bölümden oluşuyor. Yani ne sıkıyor ne de üzüyor. Ancak doğal olarak insanın içinde keşke bitmeseydi türünde bir tat bırakıyor.

Hikaye Wirt ve Greg isimli iki kardeşin, kayboldukları isimsiz bir ormanda yollarını bulup evlerine dönme maceralarını konu alıyor. Hikayenin başlarında ormanın büüyülü olup olmadığı konusunda git geller yaşanırken, ilerleyen bölümlerde hikayenin gerçek mi yoksa çocuklardan birinin rüyası ya da hayali olup olmadığını sorguluyorsunuz. Ayrıca geçmişe dönen sahnelere gelene kadar çocukların hangi çağ ya da hangi dünyaya ait olduğuna da emin olamayacaksınız. Yani bunlar 2000’li yıllarda yaşayan çocuklar mı yoksa orta çağda mı yaşıyor konusunda şüpheleriniz olacaktır.

Wirt ve Greg, birbirlerinden çok farklı karakterlere sahip olsalar da birbirlerini çok sevdiklerini her zaman belli ediyorlar. Daha büyük kardeş Wirt’i Elijah Wood seslendiriyor (bu da en başından seriyi izlememizi sağlayan şeydi, koskoca Elijah dandik projede rol almaz diye düşündük yalan yok) Wirt büyük kardeş olduğu için daha endişeli, daha temkinli ve çoğunlukla gıcık diyebileceğimiz bir karaktere sahip. Küçük kardeş Greg ise oldukça girişken, etrafına mutluluk saçan bir hayalperest.

Over-the-Garden-Wall-Episode-2-Hard-Times-at-the-Huskin--Bee copy

Greg başta olmak üzere Wirt ve diğer karakterlerin de kendilerine ait bir mizah duyguları var. Zaten seri aynı zamanda komedi olarak geçiyor ki buna hak vermemek elde değil. Sıklıkla sizi gülümsetecek, arada da kahkaha attıracak kadar kaliteli bir mizahı bünyesinde barındırıyor.

Fakat Over The Garden Wall’ı sadece mizah içeren bir çizgi film olarak tanımlarsak büyük haksızlık etmiş oluruz. En büyük artısı şüphesiz masalsı anlatımı ve atmosferi olarak öne çıkıyor.

Orman boyunca ilerlerken karşılarına çıkan yerler, kişiler ve yaratıklar bu müthiş atmosfere çok büyük katkı yapıyorlar. Bir an Miyazaki-vari fantastik bir hikayenin içindeyken sonraki dakikada kendinizi Ortaçağ Avrupa’sında şömine karşısında korku masalı dinleyen bir çocuk gibi görebiliyorsunuz. Mizahı hiç elden bırakmadan, hem şiirsel anlatıya devam edip hem de sıklıkla korku diyebileceğimiz türde bir atmosferi nasıl yaratabildiklerini açıklamak kolay değil. Sanırım bunu çözebilenler geleceğin en iyi yazarları olacaklardır.

QE9jA copy

Herhangi bir konuda spoiler vermeden detayına inmeye çalışacağım. Fakat Over The Garden Wall’ın da çoğu iyi hikaye (daha doğrusu çok iyi fantastik hikaye) gibi bir yolculuk hikayesi olduğunu söylemek yerinde olacaktır. Evlerine olan yolu bulmaya çalıştıkları yolculukta iki kardeş pek çok sıradışı kişi ve varlık ile karşılaşıyorlar. Konuşan bir kuş, iyi mi kötü mü olduğu belli olmayan oduncu, korkuluklara benzer kişilerden oluşan bir kasaba, bir kurbağa ve kurbağaların olduğu bir vapur, ormanda kendilerini adım adım takip eden karanlık varlık bunlardan sadece birkaçı.

Elijah Wood doğal olarak serideki diğer kişilere göre fazlasıyla öne çıkan bir isim. Ancak diğer tüm karakterlerin seslendirmeleri de oldukça yerine olmuş. Hiç sırıtan ya da rahatsız eden bir seslendirme yok ki çizgi eserlerin tamamında, seslendirmenin çok büyük yeri olduğunu düşünürüm. Tıpkı atmosferi çok iyi tamamlayan müzikler gibi seslendirmeleri de hakkı verilerek yapılmış.

Over the Garden Wall, sadece son dönemde değil şimdiye kadar izlediğim en iyi çizgi dizilerden biri olarak tekrar tekrar seyredilmeyi hak ediyor. Her yaş ve ilgi grubundan, tüm Kahramangiller okuyucularına şiddetle önerilir!

Yorumlar