Banished – Sürgünlerin Hayatta Kalma Savaşı

Banished, isminden de anlaşılacağı gibi bir grup sürgün insanı yönettiğiniz ve tür olarak “şehir kurma” diyebileceğimiz bir oyun. Ancak dikkatlice takip edilmesi gereken bir kaynak yönetimi var ve bazı dengeler elden kaçınca, zaten çok da kalabalık sayılara ulaşmayan halkınızın, oldukça hızlı bir şekilde hakkın rahmetine kavuştuğuna şahit olabiliyorsunuz.

Türün benzerlerinden Banished’i ayıran temel özellik, yukarıda da söylediğim gibi çok az insanla oyuna başlamanız ve ilerleyen dönemlerde de belli sayılarda kalmanız. Yani hiç bir zaman yüzlerce, binlerce vatandaşınız olmuyor. Ancak; var olan vatandaşlarınızı da tek tek inceleyebiliyor, belirli görevlere (isterseniz) atayabiliyorsunuz.

Vatandaşlarınızın pek çok detayını görebilirsiniz.

Vatandaşlarınızın pek çok detayını görebilirsiniz.

Gerçi oyun sabit bir haritada geçip, tüm insanlarınız ölmedikçe devam etme potansiyeline sahip olduğu için, isterseniz aynı oyunu haftalarca oynayabilirsiniz. Ancak ben 3-5 sefer (kiminde 10-15 dakika, kiminde 6-7 saat) oynayıp, insanlarımın tamamının ölümüne şahit olduktan sonra nihayet 150-200 kişiye ulaşmayı başardım. Bundan sonra; halkın tüm ihtiyaçlarını en yüksek değere çıkartım ve oyunu tamamen öğrendiğimden emin olup, baştan yeni oyun açmıştım. Kısacası bir kez belirli dengeleri oturtursanız, bir süre sonra çok saçmalamadıkça o standardı koruyabiliyorsunuz.

Eski Caeser serisi ve benzeri oyunlardaki gibi, random çok fazla değişken yok. Tabii ki hastalıklar, yangınlar vb. gibi riskler ve tarlaların verimsizleştiği kış (evet mevsim döngüsü var) aylarını saymazsanız oyun belli bir tempoda gidiyor. Ancak mevsim döngülerinin önemli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Özellikle çiftçiliğe dayalı bir toplumunuz varsa; bunlara çok dikkat etmeniz gerekiyor. Buna rağmen; çiftçilik tek başına şart değil. Ormanda avlanan, kökler toplayan ya da farklı şekillerde elde edilebilen yiyecekler de var. Elbette; halkın selameti için çok çeşit yiyecek her zaman daha iyi olacaktır.

Oyuna başladığınız haritayı ise siz seçiyorsunuz. Oyunun ana hikayesi yok ve istediğiniz büyüklükte, istediğiniz mevsim aralıklarında, istediğiniz yiyecek, orman, taş vs. bolluğundaki haritaları seçerek orada oyuna başlayabiliyorsunuz. Ve yeni oyun açmadıkça, kaldığınız oyuna devam edebiliyorsunuz.

Kış mevsimi sıkıntılı geçebilir.

Kış mevsimi sıkıntılı geçebilir.

Kaynak üretiminden başka, tüccar locası kurarak, diğer yerleşimlerle de ticarete girebiliyorsunuz. Belli dönemlerde tüccarlar geliyor, ihtiyaçları ve sattığı şeyler belli oluyor. Ona göre; tüccarın geldiği yerleşimlerle alışveriş yapabiliyorsunuz. Buna rağmen benim önceliğim daima, kendi kendine yeter bir yerleşim kurmak olduğu için ticarete fazla önem vermediğimi belirtmem gerekir.

Diğer yerleşimlerden bahsetmişken, haritada diğer yerleşimleri göremiyorsunuz. Oyuna başladığınız harita sadece sizin yerleşiminize ait oluyor. Başkalarını görmüyorsunuz, sadece ticaret yapabiliyorsunuz o kadar. Tabi bu oyunda kavga dövüş ve savaş olmadığı anlamına geliyor. Açıkçası; bunu eksik olarak görmedim zira Banished’in içine savaş mekanikleri de eklenseydi, bütün bu üretim ve ihtiyaç dengesinin en baştan yenilenmesini gerektirirdi. Ayrıca savaş tehditi olmadığı için, oyun sizi strese sokmuyor. Mutlu mesut bir şekilde, oyun oynayarak keyifli vakit  geçirebiliyorsunuz.

Oyunun grafikleri çok gelişmiş değil. Belli oranda yakınlaşıp, uzaklaşılmasına izin veriyor ve bana göre bu kadarı da yeterli. Zaten bağımsız bir yapımcıdan çıktığı için, teknik yönden bir canavar olması beklenemezdi. Sesler de en düz tabiriyle yeterli, müzik de idare eder. Belki ses konusu daha iyi yapılabilirdi ve daha çok çeşit müzik konulsaydı atmosfere olumlu katkı yapabilirdi diye düşünüyorum.

Oyundaki ticaret ekranı.

Oyundaki ticaret ekranı.

Bir diğer eleştirim de; ana hikaye ve kurguyer seçenekleri olmamasına geliyor. Harita büyüklüğü ve çeşidi seçerek oyuna başlıyorsunuz. Yani tamamen sandbox gibi ilerliyor, istediğin kadar oyna (insanların ölmedikçe), o harita içinde istediğin kadar geliş. Standart bir amacınız yok, dediğim gibi bu sizi sıkmasa da belli bir hikaye iyi olabilirdi.

Özetlemek gerekirse; Banished, bir kaç kez hata yaptıktan sonra üretim dengelerini kavrayabileceğiniz ve ekran başında sizi sıkmadan, strese sokmadan, keyifli vakit geçirecek bir şehir kurma, üretim, hayatta kalma ve strateji oyunu. Steam üzerinden oldukça uygun fiyata satılmasının yanı sıra, bilgisayarınızda da komik derecede az yer kaplıyor. Türün meraklılarına ve çılgın tempolu oyunlardan bunalanlara tavsiye edilir.

Puanlamalara Gelecek Olursak;

Strateji: 8/10
Ses, grafik, teknik: 6/10
Atmosfer: 8/10
Hikaye: Ana hikaye yok
Oynanabilirlik: 9/10
Tekrar oynanabilirlik: 7/10

Yorumlar