Beyond: Two Souls – Ya Ruh İkiziniz Gerçekten Bir Ruh Olsaydı?

Bir tehlikeden korunmaya çalışırken R ile yapılan yön kombinasyonları ve başka bir çok oyundan da alışkın olduğumuz başparmağımız uyuşana kadar X O tuşlarından birine basma seansları dışında, kontrollere dair başka şeyler de var. Bunlar, oyuncunun karakterle özdeşleşip oyunun daha da içine çekilmesine sebep olan türde, yapılan eyleme göre değişen hareketler. Kendinizi controller’ı saat yönünde döndürüp şarap açarken veya sağa sola savurup kibrit yakmaya çalışırken bulabiliyorsunuz. Bu tarz etkileşimleri yapabileceğinizi ise yanına yaklaştığınızda o nesnenin üzerinde beliren beyaz daireden anlıyorsunuz. Grafiklerin güzelliği ve bir çok nesnenin etkileşime uygun olması da sizi daha fazla dolaşmaya ve nelerin yapılabileceğini keşfetmeye sevk ediyor.

Önemsiz görülebilecek bazı küçük detaylar bile, bölümün sonunda bir veri olarak karşınıza çıkabilir. Oyunu oynayanlardan yüzde kaçının bu detayı keşfettiğini görmek eğlenceli oluyor, özellikle yüzde oldukça düşükse ve siz de bu nadir topluluğa dahilseniz. Zamana karşı yarışmak gibi bir durum olmadığından önerim; olabildiğince keşfetmeniz. Küçük bir tüyo; Jodie ile yetenekleriniz sınırlı olduğundan Aiden’la gidilebilecek her yere gitmeniz, konuşmalara kulak misafiri olmanız şiddetle önerilir.

Eğer trophy toplamak gibi bir derdiniz yoksa sıradaki bölümü atlayıp bir sonrakinden devam edebilirsiniz, sıkılıp yazının sonuna gelmeden bırakmanızı istemem.

Trophy Avcıları: Toplanın!

Gelelim trophy toplayıcılarını ilgilendiren kısma. Oyunda 36 Bronze, 6 Silver, 3 Gold ve 1 Platinum olmak üzere toplam 46 trophy var. Bronzların çok büyük bir kısmı, az önce de bahsetmiş olduğum keşfetme stratejisiyle toplanabiliyor. Ancak Beyond, seçim tabanlı bir oyun olduğundan tüm trophylere sahip olmak için bazı bölümleri birden fazla kez oynayıp farklı seçimler yapmak gerekiyor. Hepsini toplamak için gerekli süre ise tahmini 20-30 saat arası. Oyun tek kişi oynandığında tek seferde maksimum 30 trophy toplanabilirken, iki kişi oynayanlar için bu sayı 32. Eğer tüm trophyleri toplamaya kararlıysanız, ve oyunu olabilecek minimum sayıda oynamak istiyorsanız önemli bir uyarı: gold trophylerden bir tanesi, oyunu iki kişilik modda bitirmenizi gerektiriyor. Bu durum için ise şöyle bir tavsiye: eğer bir başkasıyla oynamak istemiyorsanız, veya ikinci bir controller’ınız yoksa Beyond Touch isimli uygulama sizin için birebir. Android ve IOS uyumlu bu uygulama indirdiğiniz cihaza controller işlevi kazandırıyor.

Minimum sürede maksimum trophy toplayabilmeniz için bir tavsiye daha: Oyunda hemen hemen her bölümde, Aiden’ın bulabilmesi için kuytu köşelere yerleştirilmiş bazı şeyler var. Bu “şeyler” parlak, neon bir mavi ve aslında araştırdığınızda kolayca göze çarpıyor. Aiden’ı kullanarak etkileşime geçmeli, ve bu noktacıkları toplamalısınız çünkü trophylerden bir tanesi sadece bununla ilgili. Bu noktacıkların bir başka işlevi de var elbette; oyunun sonunda izleyebileceğiniz bonus videoları erişilebilir hale getiriyor. Bu videolar, yazının başında bahsettiğim, aslında YouTube’da da kolaylıkla bulabileceğiniz yapım aşaması, sahne arkası videoları.

En zor kısımlardan biri olan final bölümüne geldi sıra. Oyunun toplam 11 alternatif sonu var, ve görülebilecek her sonu görmek size gold trophylerden birini kazandırıyor. Bu sonların bir kısmını açabilmek için, son iki bölümü en az 2-3 kere oynamak gerekiyor. Geri kalanı ise yaptığınız seçimlere bağlı olarak, geri dönüp küçük değişiklikler yaparak halledilebilir durumda. Tabi bu değişikliklerin uzun bölümlere gelmesi oldukça can sıkıcı olabiliyor, çünkü oyunda ara sahneleri geçmek gibi trophy avcısı dostu bir özellik yok. Neyse ki yüklenme kısımları oldukça kısa da, biraz olsun telafi ediyor.

Spoiler vermemek amaçlı bazı detaylara girmiyorum, oynadıkça bunların neler olduğunu kendiniz de fark edeceksiniz zaten. Diyebileceğim son şey, herkesin de tahmin edebileceği üzere Platinum trophynin, “tüm trophyleri toplamak” üzerine olduğu.

Ben yaklaşık 5 alternatif son gördüm ama aynı bölümü üst üste oynamaktan biraz sıkıldım. Ancak çok fena hırs yaptım, bir süre diğer oyunlar biraz sırada bekleyecek gibi görünüyor.

Bu yola baş koyanlardansanız size de kolay gelsin!

Yorumlar