Bunları Biliyor muydunuz? – Bölüm 1: Dünyanın İlk Oyun Geliştiricileri

Dünyanın İlk Oyun Geliştiricileri Kimdi?

Dünyanın ilk oyun geliştircileri Ray Mann ve Thomas Goldsmith’dir. Bu iki kafadar 1947 senesinde CRTAD ya da Cathode Ray Tube Amusement Device isimli oyun ve cihazı geliştirmişlerdi. CRTAD tüm ilk dönem elektronik oyunları gibi analog bir devreye sahipti ve programlanamıyordu.

dd

Ray Mann ve Thomas Goldsmith, CRTAD’ın başında.

Oyunun grafikleri bugün kullandığımız terimlere uyarlarsak sadece tek bir pixelden oluşuyor, başka grafik çizme olanağı olmadığı için geri kalan görseller ekrana kağıttan overlay yapıştırarak elde ediliyordu. Bu kağıtlar statik elektrik nedeniyle kendinden ekrana yapıştığından cihaza kalıcı zarar verilmiyordu. Cihaz kapanınca kağıt (grafikler!) kendiliğinden düşüyordu.

İlk Kadın Oyun Geliştirici Kimdir?

Bilinen ilk kadın geliştirici Carol Shaw’dur. Shaw’un kariyeri 1978 yılında Polo isimli oyunu ile başladı. Sırasıyla Atari, Activision ve Intellivision için çalışmıştır.

Carol Shaw, başyapıtı River Raid'le birlikte.

Carol Shaw, başyapıtı River Raid’le birlikte.

En önemli oyunu kuşkusuz 1982 tarihli River Raid’dir. Activision tarafından yayınlanan oyun ilk önce Atari 2600’de çıkmış sonra pek çok formata uyarlanmıştır. Bir nehrin üzerindeki vadide uçan bir savaş uçağını kullandığımız River Raid aynı zamanda Avrupa’da küçüklere yasaklanan ilk oyun olma özelliğini içerir. River Raid, levellarını prosedürel bir mantıkla oluşturmaktaydı. Vadinin genel görünüşü ve şekli ile düşmanların dizilimi aslında rastlantısaldır. Bu sayede aslında oyun sonsuza dek devam etmektedir.

bunlari-biliyormuydunuz2

River Raid

1984 yılında içerdiği şiddet ve militaristik öğeler nedeniyle Almanya’da 18 yaşından küçüklere satışı ve basında veya herhangi bir kaynakta ismi geçmesi yasaklanan River Raid’ın bu statüsü 2002 yılına kadar devam etmiştir. Shaw’un oyunu bugün hem Atari 2600’e çıkmış en iyi oyunlardan hem de gelmiş geçmiş en iyi shoot’em up’lardan biri kabul edilir.

En Eski Oyun Firması Hangisidir?

Oyun sektöründe faaliyet gösteren en eski ve köklü firma açık ara ile Nintendo’dur.

1889 (Yanlışlık yok evet. 19. Yüzyıl) yılında Kyoto’da kurulan firma ticaret hayatına Hanafuda kartları üreterek başlamıştı. Nintendo’nun oyun kağıdı üretme işi halen devam etmektedir.

bunlari-biliyormuydunuz4

1974 yılında video oyunu işine girene kadar pek çok farklı iş koluyla uğraşan firmanın ana ürünü her zaman oyuncak olmuştur. Ancak zamanında makarna üretmiş, taksi işletmiş ve hatta Aşk Oteli adı verilen müesseseleri hizmete sokmuştur.

“Aşk Oteli nedir?” diye sorarsanız hemen bir adım ileriye giderek sorulmamış olan sorunuza da cevap vereyim: Evet, Nintendo bir dönem genelev işletmiştir, pezevenklik yapmıştır da diyebiliriz kavramları zorlarsak. Ancak Aşk Otelleri’ne tam olarak genelev diyemeyeceğimizi de belirtmemiz faydalı olur. Nintendo bu otellerde sevişilecek insanları sağlamıyor ve dolayısı ile fuhuş sektöründe aktif olarak yer almıyordu. Sadece sevişmek isteyen insanlara tesis sağlanıyordu. Yine de bu oteller doğal olarak fuhuş sektöründe çalışanların uğrak yeri olmuştur.

Nintendo’nun video oyunu sektöründe ilk faaliyeti 1974 yılında dönemin popüler oyun konsolu Magnavox Odyssey’in Japonya dağıtım haklarını alması olmuştur.

Nintendo

Color TV-Game 6

Firmanın ilk konsolu (ve oyunu) ise 1977 tarihli Color Televi-Game 6 ya da Color TV-Game 6’dır. Dönemin en popüler oyunu Pong’un 6 değişik varyasyonunu içeren bu analog konsol o kadar popüler olmuştu ki Color TV-Game 15, Color TV-Game 112, Color TV-Game Block Breaker ve Computer TV Game adlarında devam konsolları ve oyunlarına zemin hazırladı.

Bu yazı, "Bunları Biliyor Muydunuz?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar