Küresel Bir Savaşın İçinde Yaşamak: Front Mission

Kahramangiller olarak çoğu alt kültür havarisi tarafından yok sayılan yada hak ettiği değer gösterilmeyen türlere ve yapımlara odaklanmayı bir görev olarak gördüğümüzden, bir süre önce kapsamlı bir dosya konusuyla irdeleme gereği duyduğumuz Mecha akımı içerisinde önemli bir yere sahip olan “Real Robot” alt türünün önemli yapıtlarını incelemeden geçmiyoruz. Her ne kadar birçok kişi için ismi Final Fantasy külliyatı ile özdeşleşmiş olsa da Square firmasının yarattığı sıra tabanlı strateji oyunu Front Mission da, bu alt tür içerisinde gerçekçilik ve politik derinlik içeren senaryo konseptini Mobile Suit Gundam kadar önemli bir şekilde temsil eden bir diğer örnek konumunda. Haliyle bu konuda biraz yazıp çizmek bir sorumluluktu, kaçamazdım.

Front Mission, Squaresoft tarafından ilki 1994’de üretilen bir Manga serisi ve 1995’de Super Nintendo için üretilen bir turn based strateji olarak başladı. Size belki bir şeyler ifade eder mi bilmiyorum ama bu ilk oyunun karakter dizaynları efsanevi çizer Tetsuya Nomura’ya aittir. Firmanın diğer tüm oyunlarının aksine Front Mission bizim dünyamızın yakın geleceğinde geçiyordu ve enerji krizleri, emperyalizm ve terörizm gibi temalara dayandığından eski Square yöneticilerinden Yoji Shibata’nın yaptığı tabirle “Şu ana dek ürettikleri en tehlikeli oyun” idi.

Serinin aşırı politik yapısı sebebi ve hatta daha ilk oyunda düşman olarak bizzat Amerikan birliklerine karşı direniş veriyor olmamız sebebiyle 11 Eylül saldırısı sonrası en çok yara alan oyunlardan birisi oldu. 11 Eylül öncesinde İngilizce versiyonu üzerinde çalışılan tüm oyunlar bu olay sonucu iptal edildi. (Sadece çok sonradan Front Mission First paketindeki Amerikan tarafı görevleri DS versiyonuna eklenerek gecikmeli de olsa tümden iptal olmaktan kurtuldu.)

11 Eylül’den sonra çıkan ilk oyun olan Front Mission 4 ise batıda çıktığında çoktan manasını yitirmişti, zira hem çok geç çıkmış hem de dünya haritasındaki sınırlara varana dek bir çok lokalizasyon müdahelesine gidilmişti. Front Mission 5 ve şimdilik son Front Mission oyunu gibi görünen Front Mission Evolved ile serinin Amerikan tarafına bakışı eski serilerin aksine daha yumuşaktı, hatta Evolved’de olaylara tümüyle ilk oyundaki işgalciler olan USN tarafından bakıyorduk. Netice itibariyle vurgulayabileceğim en önemli nokta ise savaşı politik bir bir realite olarak en baştan kabul etmiş bir kurgunun söz konusu olması ve bu kurgunun temellerinin ta kartuş tabanlı 8 bit SNES sistemi bir oyundan doğabilmiş olması.

Seri 2034’de bir enerji krizi ile başlıyor. Birçok ülke ekonomik krizden dağılmadan çıkabilmek için Federasyon sistemine geçiş yapıyor. Afrika kıtası doğrudan dış güçlerinin işgaline uğramış, dahası fosil yakıt stoklarının artık tükenme sınırına gelmesinin bilinmesi süper güçleri tümden pervasızlaştırıyor. Dahası yeni bir enerji kaynağının denize yapay olarak yayılan OCU’da ortaya çıktığının öğrenilmesi üzerine bölge üzerinde değişen yoğunluklarda ve çok taraflı bir abluka başlıyor. Bu süreç aynı zamanda dünyanın birçok yerindeki insanların hayatlarını sonsuza dek değiştiriyor.

Taraflar

OCU : Oceanic Cooperative Union, Doğu Asya ülkeleri, Okyanusya ülkeleri ve merkezli olarak Avustralya’yı alan bir birlik. Savunma siyaseti izliyor olsalar da savaş süreci ile birlikte onlar da bu nefret döngüsünün bir parçası haline geliyorlar.

USN : United States of New Continent, kuzey ve -en azından sindirilmiş olan-güney Amerika ülkelerinin ABD merkezli ittifakından oluşuyor. Hammadde krizlerini güvenlik adına kullanıp sıkça dış müdahelelerde bulunuyor.

EC : European Community, bildiğiniz Avrupa Birliği ama sınırlarının çok ötesinde ihtiraslara sahipler. Süreç sırasında özellikle OCU’ya yönelik işgal tehditlerinden yararlanarak bölgede imtiyaz kurmaya çalışıyorlar.

Da Han Zhong: Çin’in Tayvan’ı ilhak etmesinden sonra aldığı yeni isim. Son derece güçlü olan bu devlet aynı zamanda eski Çin’den farklı olarak sosyalizmi yeni bir reformla yorumlamıştır. Silah şirketleri ve PMC ajansları başta olmak üzere birçok oluşuma devlet çıkarları gerektiği ölçüde göz yumulmaktadır.

ZAFTRA Cumhuriyeti: Rusya’da yönetimi ele geçiren aşırı sağ oluşumların Doğu Bloku’nu yeniden kurarak ülkeyi eski korkulan gücüne kavuşturma hülyasıyla hareket eden yayılmacı bir başka taraf.

Yorumlar