Küresel Bir Savaşın İçinde Yaşamak: Front Mission

Serinin spekülatif noktalarını es geçersek seri her oyununda olaylara farklı bir karakterin, farklı bir cephenin veya farklı bir tarafın gözünden bakarak kendi tarafsızlığını sağlamaya çalışıyor. Benzer şekilde oyunların çıkış sırası kronolojik sırayı yansıtmıyor. Wikipedia sayfasının sağındaki liste bu konuda size fikir verecektir.

Front Mission’daki savaşlar Wanzer denilen Mecha’lar üzerine kurulu olsa da yer yer anti tank donanımlı piyadelere, helikopterlere, deniz unsurlarına ve benzerlerine karşı da mücadele etmeniz gerekiyor. En sık çatışmalar ise düşman Wanzer’lerine karşı veriliyor. Ayak, kafa, gövde gibi farklı HP’lere sahip Wanzer’inizi karelere ayrılmış haritada yürütüyor, düşmanları kör noktalarından yada yakın menzilden (artık nasıl isterseniz) hedefleyip saldırıya geçiyorsunuz. İlla bir benzetme yapmam gerekirse konsept Patlabor, Votoms ve Gasaraki’nin bir karışımı gibi.

Uçan kaçan, gıcır gıcır Mecha’lar karşınıza çıkmıyor. Bunun yerine kara borsada yada PMC ajanslarında satılan donanımlarla modifiye edebileceğiniz, küçük bir hangarda bile tamir edilip donatabileceğiniz, para kazanmak için arena dövüşlerine sürebileceğiniz biçare metal piyadeler. İş zora binerse Wanzer’inizden atlayabilir, piyade silahlarınızla düşman Wanzer’inin zayıf noktalarını hedefleyerek onları çökertebilirsiniz, hatta bu şekilde sersemlettiğiniz bir Wanzer’ini gasp ederek savaşa bu şekilde de devam edebilirsiniz.

Pilotların yakın, orta, uzun menzil gibi üç farklı menzilde birbirinden ayrılan karakteristikleri var. Bunun haricinde kimilerinin fazladan stun verme, kimilerinin sağlığı azaldığında fazladan hasar verme gibi buna benzer çeşitli yetenekleri de var. Öte yandan aşağı yukarı sadece ana karakteriniz her yöne doğru şekillendirilebilen bir dövüş yeteneğine sahip. Yolculuğunuz boyunca hikaye sizi farklı geçmiş ve karakterlerde birçok tipleme ile karşılaştırıyor. Örneğin ilk Front Mission sizi bir intikam hikayesine sürüklerken, Front Mission 3’de gerçeklerin peşine düşüyor, aile bağlarınız sebebiyle sadakat yada ihanet arasında seçim yapmanız gereken bir noktaya geliyorsunuz.

Front Mission 2 ile birlikte seriye eklenen bir diğer öğe de bir BBS panosu benzeri bir arayüzle, siz etkileşime girdikçe yada oyundaki kontağa girdiğiniz karakterlere yenileri eklendikçe genişleyen bir sanal ağ. Bu ağ bizim kullandığımız internetin PlayStation’da çalışan bir offline kopyası gibi ama birçok işe yarıyor. Gazete arşivlerine girip geçmişte yaşanan olayları öğrenebilir ve nasıl bir dünyada yaşamakta olduğunuzu kavrayabilir, kampüsünüzün sosyal medyasında dolaşıp kampüs kraliçesinin kim olacağına bile oy verebilir, wallpaper indirebilir, işi sakata vurup hacker’ler, karaborsacılar, PMC ajansları yada kalpazanlarla temas kurarak karanlık bir dünyaya adım atabilirsiniz. Bu uygulama, oyuncuyu hikayenin geçmişini ve arka planını öğrenmek için fazladan vakit harcamaya teşvik ettiği gibi oyunun kendi süresi içinde ayrılan zamanın konunun ilerleyişine daha çok kanalize edilebilmesini sağlıyor.

Armored Core ile bir başka benzerlik de, para kazanmak için görevler dışında bir diğer yol da dejenere olmuş dünyanın değişime uğramayan barbarca eğlencesi olan gladyatör dövüşleri içermesi. Kendi Wanzer’inizi donatıp iki kişinin girip bir kişinin çıktığı arenalarda sanki bir spor müsabakası gibi üzerine iddia oranı konulmuş rakipler seçiyor, kendi kendinize bahis yatırıyor ve dövüşe giriyorsunuz. Bilhassa serinin ilk oyununda azıcık para eksikliği çektikçe kendinizi arenalara atarken buluyorsunuz.

Customize seçenekleri siz görev geçtikçe genişlediğinden ilk birkaç görevi default konfigürasyonla geçmeye çalışmanız bütçeniz açısından yararlı olacaktır. Ayrıca ne kadar bütçeniz olursa olsun makinanız neticesinde ayaklarının kaldırabileceği ağırlıktan daha fazlasını kaldıramıyor. (Armored Core serilerinde olduğu gibi, şasi seçimi önemli bir faktör, zira en ağır donanımlar aynı anda yüklenmeye çalışılırsa sadece tank şasisi ile taşınabilir hale geliyor) Bu nedenle herhangi bir parça alıp monte ederken önce biriminizin ağırlık kaldırma oranına karar verin. Ayrıca önce görev aralarında karaborsadan satın alıp sonra özelleştirme ekranındaki slotlara yerleştirdiğiniz tamir ekipmanlarını savaş esnasında üst üste kullanmak bir süre sonra bütçenize sekte vurabilir. Bu yüzden savaş alanında tamir ekipmanları taşıyan bir kamyon kullanmanız sizi fazladan masraftan kurtaracaktır.

Yorumlar