Kapanmayan Yara- Rurouni Kenshin : Tsuioku Hen

Samurai X orjinal adıyla ise Runoui Kenshin tüm serileriyle Feodal Japonya’yı anlatan en başarılı animelerden birisidir. Meiji Devriminden öncesi ve sonralarını anlatan Runoui Kenshin serisi Japon kılıç sanatını ve Meiji dönemi politik oyunlarını merak edenler için birebir. Haneler arasındaki kanlı mücadele çok net bir şekilde izleyiciye sunuluyor. Kanlı derken kelime oyunu yapmıyorum. Gerçekten de Rurouni Kenshin : Tsuioku Hen izleyebileceğiniz en kanlı animelerden bir tanesi. Genel hatlarıyla seriden bahsedecek olursak; Rurouni Kenshin 1996-1998 yıllarında 95 bölümlük bir anime serisi olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa ve Amerika’da hatta ülkemizde de Samurai X adıyla bir süre yayınlanmış. E zaten Rurouni Kenshin olarak yayınlamak büyük bir hata olurmuş. Rurouni Kenshin animasyon olarak bir TV animesi, bir film, iki adet de OVA’ya sahip. Bu yazımızın konusu ise Rurouni Kenshin’in geçmişini anlatan Rurouni Kenshin : Tsuioku Hen OVA’sı, bir diğer adıyla Samurai X: Trust and Betrayal.

Yukarıda da değindiğim gibi Rurouni Kenshin : Tsuioku Hen, Kenshin’in geçmişini anlatıyor. Kronolojik Japon tarihine göreyse; 1864 yılını yani Meiji Devriminden 4 yıl öncesini kapsıyor. OVA 4 bölümden oluşuyor ve gerek çizgileri gerek müzikleri ile izleyiciyi epey duygusal bir havaya sokuyor. Tsuioku Hen OVA’sı, 95 bölümlük animeden farklı olarak daha ciddi bir hava ile işlenmiş ve Japon tarihine daha net bir ışık tutuyor diyebilirim. Rurouni Kenshin’in OVAlarını ana seriden daha çok sevdiğimi de söylemek isterim. Birçok animede soyut olarak bazen de hiç işlemedikleri karakter psikolojileri Tsuioku Hen’de epey güzel bir şekilde işlenmiş diyebilirim. Kenshin’in öldürdüğü ilk kişi hakkında görüşleri onun karakterini çok güzel bir şekilde açıklıyor. Animelerden çok da anlamayan birisi olduğumu da eklemek isterim ama Tsuioku Hen’in çizimleri gene çizimler açısından şu zamana kadar izlediğim en başarılı animelerden birisi. Özellikle kan çizimleri, savaşlarda ölen kişilerin surat ifadeleri (Bir karakterin boğazından yukarıya doğru giren kılıç sahnesi beni epey kötü etkiledi) ve renklerle uyumu açısından beni ayrı cezbeden çiçek çizimlerine dikkat etmenizi öneririm.

rurouni_kenshin_tsuiokuhen-230551

Büyük bir nefret dolu bir kılıçla açılan yara intikamı alınana kadar iyileşmezmiş.

OVA’da geçmişe yaşanılan dönüşlerde Kenshin’in ustası ile tanışmasını, eğitimini ve ayrı düştükleri noktaları da görüyoruz. Kenshin’in ustasıyla arasında geçen konuşmalar ise kulağa küpe olacak nitelikte.  Meiji döneminin yarattığı politik sorunlardan dolayı insanların çektiği zulme dayanamayan Kenshin eğitimini yarıda keserek kılıcını insanları korumak amacıyla kullanmak ister. Ustası bu kaosta taraf olmadan bir sonuç çıkaramayacağını öğrencisine anlatmaya çalışsa da Kenshin eğitimini bırakır. Tıpkı ustasının öngördüğü gibi Kenshin kaosta bir taraf tutar ve bir katil olur.

Kenshin içine atladığı bu kaosta bazen masumları bazen de düşmanlarını öldürmeye başlar. Düzenlediği suikastler ile düşmanlarının kalplerine büyük korku salsada bir gün birisiyle yaşadığı dövüş esnasında düşmanının kılıcı Kenshin’in yanağınında bir kesik açar. Kenshin bu rakibinde diğerlerinden daha farklı bir şey fark eder; aşk. Rakibi sevdiği kadınla birlikte olmak için saldırdıysa da dövüşü kazanamaz ancak Kenshin’de asla geçmeyecek bir yara bırakır. Gelin görün ki dünya küçüktür ve Kenshin öldürdüğü adamın nişanlısı olan Tomoe Yukishiro ile tanışır. İşte bu noktada Kenshin’in hayatını Tomoe’den önce ve Tomoe’den sonra olarak değerlendirebiliriz. OVA boyunca politik güçlerin insan hayatına ne gibi etkileri olduğunu da gözlemliyoruz. Özellikle Tomoe ve Kenshin ikilisinin duygusal ilişkisinin arkasındaki politik ve trajik olaylar epey üzücü.

TAMET_Rurouni_Kenshin_Tsuioku_Hen_Act_1_T

Tsuioku Hen hem Kenshin’i sevenlerin hem de Rurouni Kenshin’e başlangıç için muazzam bir anime ancak Rurouni Kenshin’e bu OVA ile başlayacak olanlar 95 bölümlük anime serisinden aynı ciddiyeti beklemesinler. Benden demesi, sonra hayal kırıklığına uğrarsınız.

Birçok animenin olduğu gibi Rurouni Kenshin’in de mangası bulunmakta, ben okumadım ama okuyanlar genellikle beğenmişler. Başka bir Kahramangil olan Zülfikar’ın manga hakkında yorumunu da aşağıdan okuyabilirsiniz.

Rurouni Kenshin – Tarihi Altyapısı Sağlam Bir Manga

Yorumlar