Amagi Brilliant Park – Görüldüğü Gibi Olmayan Komedi

Bir anime izleyeceğiniz vakit nasıl ararsınız? Ben genelde güvendiğim bir siteye girer, aradığım türe bakar, puanlarını kıyaslar, görüntülerine göz gezdirir ve en sonunda karar verip başlarım. Biliyorum ki; pek çok insan da buna benzer bir yol izler. Doğru bir yol olmasına karşın, bazı animeler çok rahat gözünüzden kaçabilir. İşte Amagi Brilliant Park da tam olarak böyle bir anime. Bu incelemeyi okurken ön yargılarınızı bir kenara bırakarak okuyun. İnanın ki pişman olmayacaksınız.

Konu

Her şey Seiya Kanie isimli bir liseliyle başlıyor. Bir gün Isuzu Sento isimli bir kız kendisini zorla(?) Amagi Brilliant Park isimli bir yere götürmek ister. Bu park son zamanlarda finansal problemler çekmekte ve kapanmak üzeredir. Parkı gezen Seiya’nın bunun sebebini anlaması açıkçası pek uzun sürmez. Zira parkta hiçbir şey düzgün işletilememektedir. Gezileri bittikten sonra ise Isuzu Seiya’dan bir istekte bulunur. O da parkın başına geçerek bu finansal çöküşü durdurması.

Bu noktada ise öğrendiğimiz şu. Bu park aslında Maple Land denen büyüsel bir diyardan gelen kişi/varlıkların evidir. Ama hayatta kalmaları için büyüsel enerjiye ihtiyaçları vardır. Bunu da yapabilmelerinin tek yolu birilerini eğlendirmek. Bu olay sayesinde ancak hayatta kalabiliyorlar ve park bunu yapabilecekleri tek yer.

Seiya bunu duyunca yine istemez ama iç çekerek kabul eder. Bu noktada hikayemiz başlar.

amagi1

Karakterler

Seiya Kanie

Serimizin ana karakteri. Oldukça zeki, iyi reflekslere sahip ve tam anlamıyla bir narsist. Küçüklüğünde tiyatro yapmış olsa da, artık o halinden oldukça uzaktadır ve kendi yaşamını başka yollarla sürdürmektedir. Ta ki Amagi Brilliant Park’ın başına geçene kadar. Sadece parkın başına geçmekle kalmamış ve Prenses Latifah Fleuranza’nın da kutsamasını almıştır. Bu sayede kendisi bir kereye mahsus insanların hislerini anlayabiliyor. Görünüşü ve bu yeteneği bana fazlasıyla Lelouch’u (bkz:Code Geass) hatırlattı. Ha bir Lelouch değil ama orası ayrı.

Isuzu Sento

Seiya’yı zorla parka götüren Maple Land’in guardiyanıyla tanışın. Kendisi prensesin hastalığında parka bakan kişi ve anlayacağınız durumların biraz(!) kötüye gitmesindeki ana etmen. Sebebini ise animede görmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Latifah Fleuranza

Maple Land’in prensesi, parkın normalde ana işleticisi ve Seiya’mıza büyüsel güçlerini bahşeden kişi. Kendisi bir lanet yüzünden bahçesinden ayrılamamaktadır. Light novel’da kendisi aynı zamanda kör olsa da animeye bunu koymamışlar. Nedenini ben de anlayamadım. Bu lanetin bir diğer özelliği de şu. Kendisi yıllardır on dördüncü yaşını yaşamaktadır. Her doğum gününde hafızası silinir ve yıla yeniden bir yıl önceki noktadaymış gibi başlar.

Amagi Brilliant Park’ın Diğer Çalışanları

Büyüsel güçlere sahip bir grup olduğunu unutmayın. Yani gördüğünüz hiç bir şey sandığınız gibi işlemeyebilir ki hiçbir şeyin görüldüğü gibi olmaması bu animenin ana komedi malzemelerinden. Hepsini tek tek anlatamam ama özellikle maskotlara çok dikkat edin. Zira onlar olmadan bu anime bu kadar eğlenceli olmazdı.

amagi2

Hakkındaki Diğer yapımlar

OVA

Tek bölümlük güzel bir OVA. Animeyi severseniz üzerine ufak bir ekstra olarak bunu da izleyebilirsiniz ki sadece yirmi beş dakika. Bence animeden sonra izlememeniz için bir neden yok.

Light Novel

Animemizin asıl kökeni bu light novel’lar, ki sekiz ana kitap (Amagi Brilliant Park) ve üç yan kitaptan (Amagi Brilliant Park: Maple Summoner) oluşuyor olması animede neden bazı şeylerin biraz üstün körü geçildiğinin en önemli açıklaması. Eğer animeyi sever ve hikayenin özünü merak ederseniz okuyabilirsiniz.

Manga

Mangada ise işler biraz daha karışıyor. Zira üç farklı okuyabileceğiniz manga serisi var. Bunlar Amagi Brilliant Park, Amagi Brilliant Park? Fumo ve Amagi Brilliant Park the animation (Evet manga olarak ismi bu). Animeyi bitirdikten sonra işleri farklı bir formatta görmek istiyor ve Light Novel okumuyorsanız bu üç mangaya yönelebilirsiniz.

Son Yorum

Arkadaşım bana bu animeyi önerdiğinde ilk başta sallamamıştım ama sonra “Neden olmasın?” diyerek başladım. İlk bölümde temposuna girmek birazcık zorlasa da, sonraki bölümlerde su gibi akıp gidiyor. Eğer ağır ve/veya uzun animelerden bunalıp kısa ve eğlenceli bir yapım arıyorsanız, bu anime tam olarak aradığınız şey. En başta da dediğim gibi sadece görünüşe aldanmayın yeter. Şimdiden iyi izlemeler ve iyi gülmeler. (Bkz: Animenin komedi olduğunu belirtmediğini son saniye hatırlayan yazar)

Yorumlar