Küresel Bir Savaşın İçinde Yaşamak: Front Mission

Super Nintendo’daki (aynı şekilde PSX ve DS’deki) orijinal Front Mission‘da 2020 yılında Pasifik’deki Huffman adasının USN işgaline uğraması ve akabinde 2060’da OCU’nun bölgeyi geri alma çabalarıyla bir askeri krizin başlaması konu ediniliyor. 2086’ya dek sürümcemede kalan kriz OCU’nun gizlice bölgeye gönderdiği bir keşif birliğinin fark edilmesi, akabinde USN’nin bölgedeki tesisi havaya uçurarak bu gerekçe ile ateşkesi bozması ve savaşın yeniden başlaması konu ediniliyor.

Bu gizli görev sırasında nişanlısı Karen’i kaybeden Yüzbaşı Royd Clive, günah keçisi ilan edildiğinden ve geri döndüğünden askeri mahkemeye çıkartılması bile söz konusu olabileceğinden, paralı askerlerin ve kaçakçıların cirit attığı Barinden’e kapağı atar ve günlerini arena dövüşleri yaparak geçirmeye başlar. OCU ordusundan Albay Guri Olson, yaptığı araştırmalarla Royd’un geçmişine ulaşır ve onu USN’ye karşı OCU’nun gizli operasyonlarında kullanılacak lejyoner timine onun komuta etmesini ister. Savaşa geri dönmeyi umursamayan Royd, eski takım arkadaşı Sakata’nın bu takımda olduğunu öğrenince ikna olur ve bu onu hem bir intikam savaşına, hem de Huffman krizinin arka planındakilere taşır.

PSX ve DS’deki yenilenmiş sürümde ise Royd’un hikayesi yani OCU campaign’i yerine USN tarafıyla da oynayabiliyoruz. Öte yandan bu bazı cameo’lar haricinde tümüyle yeni ve farklı bir hikaye ve kadro içeriyor.

Serinin PSX’deki ilk İngilizce oyunu Front Mission 3’de ise olaylar 2112’ye taşınıyor. Kirishima Industries’in Osaka tesislerindeki Wanzer test pilotu Kazuki Takemura ve onun 70’lerden kopup gelmişe benzeyen arkadaşı Ryogo Kusama’yı kontrol ederek OCU ve Da Han Zong arasında patlak veren ve USN’nin de dahil olduğu savaşın bir parçası oluyoruz. OCU senaryosunda JDF (Japon Özsavunma Birlikleri) tarafından birkaç hafriyat amaçlı Wanzer tedariki için mesaj almalarıyla bölgeye giden ikili Yokosuka üssünde bir patlama ile karşılaşıyor. (Bizim İncirlik gibi, Yokosuka üssünün de ABD’nin 20. yüzyıldan bu yana Japonya’daki en büyük üslerinden birisine ev sahipliği yaptığını söylemekte yarar var) Kendilerini bir anda USN ve OCU arasında yeniden patlak veren askeri bir krizin ortasında bulan ikili, üste çalışan ve Kazuki’nin uzun zamandır haber alamadığı ablası olan Alisa’nın onlara ulaşması ile kendilerini Da Han Zong tarafında ve sandıklarından çok büyük bir savaşın tam içinde buluyorlar.

Wanzer’leri derhal ulaştırmazsanız oraya vardığınızda zaten JDF alarmda oluyor ve terörist olarak gördükleri size ateş açıyorlar. USN’den Emir Klamsky tarafından kurtarılıyorsunuz ve size bu olayın JDF’nin USN’nin gizli silahı MIDAS’ı çalmak için gerçekleştirdiği örtülü bir operasyon olduğunu söylüyor. Artık ablanıza mı Emir’e mi inanırsınız, bu sizin kararınıza bırakılıyor. Her şekilde, MIDAS’ın OCU tarafından bu patlama paravan edilerek Filipinler’deki gizli bir tesise gitmiş oluyor ve netice itibariyle siz Da Han Zong, OCU ve USN arasındaki güç savaşlarının parçası oluyorsunuz.

Front Mission (SNES, PSX, DS) ve Front Mission 3 (PSX) bu bağlamda ciddi ve politik derinliği olan senaryolar görmek isteyen oyunculara verebileceğim önerilerin en başında geliyor ve kesinlikle bir kaçış edebiyatı örneği değil, tam aksine günümüzü ve hatta yakın geleceğimizi oldukça iyi öngörmüş, yetişkin bir dimağa yönelik hikayeler içeriyor. Kendinizi bu tecrübeden mahrum bırakmayın derim. Son olarak Front Mission manga’sının ödüllü seinen Mangaka’sı Hajime Ohtagaki (Moonlight Mile ve Mobile Suit Gundam Thunderbolt ile hatırlanabilir) tarafından hazırlanmış olduğunu not olarak düşeyim.

Yorumlar