Bunları Biliyor muydunuz? – Bölüm 7: Avatar

“Avatar” Kelimesi Nereden Geliyor?

Günümüzde özellikle online oyunlarda oyuncunun karakteri ile eş anlamlı kullanılan “Avatar” kelimesi aslında Sanskritçe olup Hinduizm’de bir tanrının yer yüzüne indiğinde büründüğü ölümlü formuna verilen isimdir. Bu ismin nasıl olup da oyuncunun karakteri ile eş anlamlı kullanılmaya başlandığı ise tartışmalıdır.

Literatürde “Avatar” kelimesinin dijital karakter anlamında kullanıldığı ilk eser muhtemelen ünlü yazar Norman Spinrad’ın 1980 tarihli “Song From The Stars” isimli romanıdır. Ancak burada “Avatar” fiil olarak kullanılmış ve bir “avatarlaşma”dan bahsedilmiştir.

Richard Garriott’un “Ultima IV: Quest of the Avatar” sonunda tanrısallaşan bir kahramanın hikayesini anlatır ve bilgisayar oyunu olarak bu kavramı ilk kullanan oyundur. Bu oyundan sonra bütün Ultima oyunlarında ana karakterin ismi Avatar olmuştur.

1997 yılında piyasaya çıkan ve bildiğimiz anlamda MMORPG oyunlarını popüler yapan “Ultima Online”da da oyuncuların karakterlerine “Avatar” dendiği için Avatar tabiri modern terminolojide “oyuncu karakteri” anlamında kazınmıştır.

Rockstar North’un İlk Hit Oyunu GTA Değil miydi?

Günümüzde Grand Theft Auto serisi ile meşhur olan Rockstar North, yaygın inanışın aksine ne Amerikan kökenli bir firmadır ne de yaptıkları ilk hit oyun Grand Theft Auto’dur.

1988 yılında DMA Design ismi ile kurulan İngiliz firması ilk yıllarında Psygnosis isimli yayıncının altında sadece Amiga oyunları yapıyordu. Menace ve Blood Money isimli oyunlarla kendini kanıtlayan ekibin ilk büyük hiti ise Lemmings olmuştur.

Psygnosis 1993 yılında Sony tarafından satın alınınca DMA Design bir bakıma açıkta kalmıştır. 1997 yılında başka bir İngiliz firması olan Gremlin tarafından satın alınan DMA, iki sene sonra Fransız Infogrames’ın Gremlin’i satın alması sonucu bir kez daha el değiştirmiştir. Grand Theft Auto 1997 de, bu karışık dönemlerde ortaya çıkmış bir oyundu. Hakları Take Two tarafından satın alındıktan sonra DMA Design New York’lu Rockstar Games tarafından tamamen satın alınmıştır.

Bugün Grand Theft Auto’ya rağmen kendine has bir tasarımı olan Lemmings ile hala hatırlanırlar.

Bu yazı, "Bunları Biliyor Muydunuz?" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar