Farklı Bir MOBA Tecrübesi – Magicka: Wizard Wars

Bütün büyüleri sınırsız yapabilirsiniz çünkü Magicka: Wizard Wars’ta mana benzeri bir mekanik yok. Tabi oyuna girmeden seçtiğiniz hazır büyüler olan magick’ler hariç. Onları kullanmak için de daha çok büyü yaparak alttaki barları doldurmanız gerekiyor. İlk büyünün barı dolmadan, ikinciye geçmiyor ve magick kullandıkça o bar azalıyor. Magick’lere ışınlanma, su dalgası ve meteor yağmuru gibi örnekler verebilirim. Ha unutmadan, bir de sizinle beraber gezen beş para etmez ve genelde ilk otuz saniye içinde ölen bir imp’iniz var.

asdasd

Arkadan gelen imp’e bakın, “sneak attack” yaparak o büyücüyü mahvedecek!

Single-player Magicka oyununu bilenler onda en fazla 3 değil 5 element kullanabildiğimizi ve farklı şekilde büyü yapıldığını hatırlayacaktır. Wizard Wars tamamen multi-player odaklı bir oyun olduğu için dengeyi sağlamak, aksiyonu hızlandırmak ve yeni oyuncuların öğrenme sürecini kolaylaştırmak için element sayısını 3 ile sınırlamış. Bunu hiç sevmeyenler de var daha güzel olmuş diyenler de. Açıkçası ben bu konuda aradayım. Öbür sistemi neredeyse sınırsız özgürlük verdiği için daha çok seviyorum ama multiplayer odaklı bir oyun için bu sistemin daha iyi çalıştığını düşünüyorum.

Magicka’da oyun içi gelişim ya da oyun sırasında seviye atlama, altın kazanıp eşya alma gibi şeyler yok. O işleri tamamen oyun dışında, maç aralarında yapıyorsunuz ve büyük oranda kozmetik değişikliklerden ibaret.  Eşya olarak cüppe, bir büyü sopası, bir silah ve iki tane yüzük seçilebiliyor. Elementlere olan yatkınlık bütün oyuncular için standart olarak 50. Eğer bir eşya, bir elemente olan yatkınlığınızı artırıyorsa başka bir elementteki yeteneğinizi azaltıyordur. Soğuk yeteneğinizi 30 artırmak, Su yeteneğinizden her zaman 30 azaltmak demek. Yani hiç bir eşya diğerlerinden avantajlı değil, eşyalar sadece belirli elementlerde uzmanlaşmayı sağlıyor. Zayıf noktanız olmasın istiyorsanız en iyi seçenek yeteneklerinizin 50 kalması diyebilirim.

Oyunda şimdilik 3 tane oyun modu var: Soul Harvest (Ruh Hasadı), Wizard Warfare (Büyücü Savaşı) ve Duel (Düello). Duel adı üstünde, iki büyücünün düellosu. Hiç denemesem de sanırım turnuva şeklinde 4 büyücünün katıldığı düellolar da mümkün. Wizard Warfare, 4’er kişilik iki takımın farklı haritalar üzerinde belirli noktaları ele geçirmeye çalıştıkları tempolu bir oyun modu. Bu noktaların tamamını ele geçirerek rakibi yok eden ya da oyun boyunca üstünlüğü koruyarak rakibin puanını sıfırlayan taraf kazanıyor.

Su ışını ateş ışınıyla çarpışıp onu söndürmüş. Aynı tür iki ışın olsaydı birleşip açıya göre daha güçlü gideceklerdi. Kafa kafaya çarpışan iki ışınsa sahiplerinin düşmesine neden olacaktı.

İki ışın çarpışınca…

Soul Harvest ise klasik MOBA’lara benzeyen, 3 yola sahip bir haritada 4 kişilik takımların savaştığı bir oyun modu. Amaç haritadaki yaratıkları öldürerek ruhlarını toplamak ve rakip üssün savunmasını zayıflatarak içerideki büstü yıkmak. İlk bakışta Dota 2, League of Legends vb. oyunlara benzer gibi görünse de oyun içi karakter gelişimi olmadığı için çok farklı bir tempoda ilerliyor. Diğer MOBA’larda olduğu gibi çok yerleşik bir meta yok.

Açıkçası ben Soul Harvest modunun büyük potansiyeline rağmen kötü tasarlandığını düşünüyorum. Oyunda rakip büyücü ve imp’leri öldürmenin hiç bir ödülü yok, sürekli rakipten uzak durarak haritada ruh toplamak daha avantajlı. Ruhlar da takım adına toplandığı için dikkatli oynamaya teşvik eden bir şey yok. Aynı şekilde, ölmek de bir şey kaybettirmiyor, bir kaç saniye sonra tekrar doğuyorsunuz. Bunun en büyük sıkıntısı, rakibiniz yeterince ruh toplayıp üssünüze serbestçe saldırabilir hale gelince hissediliyor. Rakip takımın tamamını öldürmeniz, bir kaç saniye sonra gelip tekrar saldırmalarından başka bir şey ifade etmiyor. Sanırım oyunun daha hızlı aksiyon için feda ettiği şeyler bunlar.

Açıkçası oyunda diğer MOBA’lar gibi genel bir strateji olduğundan bile emin değilim. Her şey sanki rastgele gelişiyor. Oyunda rollere benzeyen tek şey, farklı elementlerdeki uzmanlaşma. Belki de yeni bir oyun olduğu için henüz bir meta oturmamıştır ya da ben öğrenecek kadar ilerlememişimdir. Ama kapalı betasından beri ara sıra girip bakıyorum, hiç öyle bir şeye rastlamadım. Kısacası diğer MOBA’lara yakın bir tecrübe arıyorsanız onu burada bulamayabilirsiniz.

Imp'ler öldü.

Ölüm temelli bir büyü.

Magicka’nın bunun dışında ufak tefek başka eksikleri olsa da savaşları hızlı, dinamik ve çok eğlenceli. Eşya isimleri, metinler, büyüler ve hatta girişteki büyücü taklidi yapan imp bile komik. Oyunun espri anlayışı benim çok hoşuma gidiyor. Saniyeler içerisinde bir sürü büyü ile yaptığınız savaşlar, bazen bir tarafın en kötü durumdan kurtularak bir kaç saniyede karşısındaki yendiği, bazen de sert gelgitlerle dakikalarca sürdüğü ama her seferinde yeni bir tecrübe sunuyor. Eğer burada anlattıklarım biraz da olsa ilginizi çektiyse; Wizard Wars’a bir şans verin. Sonuçta oyun bedava ve oynadığınız başka bir şeye benzemiyor. Öğrenmeniz biraz zaman alacaktır ama bir kez öğrendikten sonra aksiyon ve PvP tecrübesini çok tatmin edici bulacaksınız.

Magicka: Wizard Wars Kayıt Magicka: Wizard Wars Steam

Yorumlar