Mobil Ortama MOBA Alternatifleri: Titan Brawl

Mobil platform demek her an her yerde oyun oynama imkanı demek. Cidden her yerde. İnternetin olduğu her ortamda, her türlü toplu taşıma sisteminde, iş yerinde verilen molada vs. Oynanan türler içerisinde kişisel favorimin MOBA olduğu sanırım daha evvel yazılardan iyice ortaya çıktı. Sürekli yeni oyunlar denediğim, oynadığım tür içerisinde yenilik görmek en çok beğendiğim şey. Misal bu yazının konusu olan oyun gibi.

Ombidrone adlı çok da büyük olmayan bir firmanın piyasaya sürdüğü bir oyun Titan Brawl. Diğer türdeşlerinin aksine daha az aksiyon ama daha çok stratejik düşünme gerektiren bir yapım. Hele uzun oyunlara zaman ayıramayan/ayırmak istemeyenler için birebir. Her maç belli bir süre sonunda bitmek zorunda. Geri sayım var malum.

Strateji Kafası

Şimdi diğer MOBA oyunlarda strateji yok mu var tabi. Lakin burada bahsetmek istediğim turn based strategy oyunlarındaki yapı. Oyunun işleyişi buna yakın bir şekilde oluşturulmuş. Evvela her kullanıcının oyunu oynamak için oluşturması gereken bir deste, ekip durumu var. Söz konusu ekipte de 3 tane Kahraman, 1 tane Titan ve 1 tane de Totem türü karakterlerden oluşuyor. Oyunun en temel kuralı bu, bu sayıların dışına çıkamıyoruz, rakamlar değişmiyor.

Kahraman türü oyundaki en temel kartları temsil ediyor. En çok kullandığımız ve en dikkatli seçmeniz gerekenler. Neden dikkatli çünkü opsiyon diğer iki sınıfa oranla çok daha fazla. Totem dediğimiz canımız ciğerimiz. Oyunda kim ölürse ölsün o ölemez, yoksa oyun biter. Diğer oyunlarda farklı farklı isimler alan ana binamız kendisi ve belli aralıklarla bizim adımıza savaşması için minyon dediğimiz arkadaşların kaynağı. Gelelim Titan kartlarına. Kahraman kartlarına benzer yapıdalar ancak çok daha güçlüler. Oyuna ağırlığını koyan arkadaşlar ciddi manada bir maçın seyrini değiştiriyorlar, çok kez şahit oldum. Doğru yerde oynanmış bir Titan maçı kazanmanızı sağlar, kesin bilgi.

Mekanikler?

Oyunda öyle ahım şahım bir mekanik silsilesi yok açıkçası. Bu tektiplik pek tercih etmediğim bir şey olsa da bu oyunu bir nevi satranç kafasına sokan da bu durum. Efendim, her maç toplamda üç dakika sürüyor. İster single player ister online oyun olsun, süre sabit. İki oyuncu ilk hamlelerinde oyuna ikişer adet Kahraman kartı oynayabiliyor. Üst ve alt olmak üzere iki koridor bulunuyor. İkisine birer tane ya da iki kartı da tek koridora oynamak mümkün. Tek yönlü hareket edebilen karakterlerimiz yetenekleri doğrultusunda rakip Toteme ulaşmaya çalışıyor. Oyun ilerledikçe diğer kartları da oyuna dahil ediyoruz. Yalnız;

  • Üçüncü şampiyon için 30 saniye.
  • Titan kartı oynamak için 1 dakika beklememiz gerekiyor.

Üç dakikalık süre zarfında galip gelebilmek için ya rakip Totemi yıkmamız ya da sure sonunda daha fazla kurukafa toplamamız lazım. Bu kurukafalarda öldürdüğümüz rakip kartı başına kazandığımız bir meta. Her gün belirli miktarda topladığımız zaman hediye kutu kazanıyoruz. Bu kutulardan da karakterlerimizi güçlendirmek için lazım gelen malzemeler çıkıyor.

Sıralama Meselesi

Oyunda ciddi bir single player modu olmadığı için asıl mücadele online maçlarda geçiyor. Buralarda kazandığımız maçlarda hem kurukafa hem madalya kazanıyoruz. Madalyalar bir üst liglere ulaşmamızı sağlayan yegane şey. O yüzden iyi oynamak cidden elzem. Çünkü bir üst lig demek yeni ve daha işlevsel şampiyonlar demek. Oyunun belki de en güzel yanı bu durum; iyi oynayamayana yeni ciciler yok. Hani bunun para yatırırım edinirim gibi bir alternatifi yok.

Zaman zaman düzenlenen turnuvalarda boy gösterip özel ödüller, trophyler kazanabilirsiniz. Bu konuda hala gelişmeye ihtiyacı olduğunu söylemek gerek. Zira bahsettiğim turnuvalara katılım, başlama bitiş zamanları pek anlaşılır ve işe yarar değil.

Oyunda klan sistemi mevcut. Böylece daha sosyal bir oyun deneyimi yanı sıra normalde ulaşamayacağınız karakterlere erişim sağlamak mümkün oluyor. Açılan özel görevleri yaparak hem klanımızı üst seviyelere taşıyıp hem de yeni oyun deneyimi yaşamak ve stratejileri oluşturabiliyoruz.

Ne Var Ve Yok?

Süre kısıtlaması olması az zamanda eğlence açısından iyi. Bazen sinir ettiği de oluyor ama mantıklı olmuş. Stratejik düşünme, hazırlanma kısmı farklı bir deneyim sunuyor. Anlaşılır ve basit yapısı herkese hitap etmesini sağlıyor. Grafik anlamında kullanılan pastel tonlar çok hoş duruyor. Ancak…

Tek tip oynanış bir yerden sonra sıkabilir. Hep aynı şeyi yapıyor olmaktan bahsediyorum. Aksiyon sevenlerin pek de ilgisini çekecek bir yapısı yok, durağan bir oyun. Karakterlerin tasarımları fena değil lakin bazılarını copy paste olarak tekrar tekrar oyuna eklemişler.

Zamanı az olup da farklı bir MOBA deneyimi yaşamak isteyenlere göre bir oyun Titan Brawl. Stratejiyi bu türle birleştiren güzel bir mobil alternatif.

Bu yazı, "Mobil Ortama MOBA Alternatifleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar