Smite – Tanrılar Çıldırmış Olmalı!

Öncelikle ilk yazıma hoş geldiniz. Şu anda içimde “Acaba kıvırabilicek miyim?” sorusuyla beraber hoşuma giden tuhaf bir heyecan var. Lafı da fazla uzatmadan okumak için geldiğiniz yazıyla sizi baş başa bırakayım.

Bi’ Loki Gördüm Sanki

Smite, Hi-rez Studios tarafından geliştirilen mitolojiyi konu alan moba oyunudur. Diğer mobalardan farklı olarak kamera açısı üçüncü göz bakışından (tps) oynanır. Mobalarda alışılmış olan karakteri fareyle hareket ettirme olayı yerine yön vermek için WASD tuşları, saldırmak için farenin sol tuşu, kullanılan yetenekleri iptal etmek için sağ tuşu kullanılır.

Mitolojiyi konu alan bir oyunun karakterleri, tabi ki farklı mitolojilerde yaşayıp, evlerine zaferle dönmek için savaşan tanrılardır. Oyun Yunan (15), İskandinav (12), Çin (10), Mısır (11), Roma (9), Maya (8), Hint (7) ve Japon (2) tanrılarına ev sahipliği yapıyor. Bu tanrıları ileride anlatacağım.

Loki

Loki

Üçüncü göz açısı oyunu bir tık daha aksiyona yönlendirmekte. Haritaya daha az hakim olup, arkanızdan gelen rakibi görememe ya da bir düşmanın sizin görüş açınızın kör noktalarını kullanarak, size yaklaşması gibi durumların olması yanı sıra, bu görüş açısı size oynadığınız karakteri hissetmenize yardımcı oluyor.

Her tanrının yeteneklerinin mitolojideki hikayesiyle bir bağı vardır. Bu hikayeleri oyun içinde ilgili tanrının sayfasından inceleyebilirsin. Tanrılarla oyun oynadıkça o tanrı için mürit kazanılır, bu müritler sizin tanrı üzerindeki ustalık seviyenizin gelişmesini sağlar. Bir tanrıyla oyun kazandıktan veya kaybettikten sonra lobi ekranındaki görüntüler farklıdır. Mesela Mercury’le bir maç kazandığınızda Mercury’nin hızı kullanarak Tepegöz ile dalga geçtiği ekran gelirken, kaybettiğinizde Tepegöz’ün Mercury’i yakaladığı bir ekran gelir. Bu görüntüler tanrıların mitlerine göre farklılık gösteriyor.

Her oyundan bir miktar favor (iyilik) ve experience (tecrübe) kazanıyorsunuz. Bu favorlarla dilerseniz yeni tanrılar açıp, dilerseniz halihazırda olan tanrılarınıza favorla alabileceğiniz kostümlerden alabilirsiniz. Zafer kazandığınız her maçta favor ve experience’a ek olarak honor (onur) puanı kazanırsınız, bunlarla da klan mağazasından kutu açarak tanrılarınıza skin (kostüm) elde edebilirsiniz. Her oyuna giriş yaptığınız gün, günlük ödül olarak ilk beş gün bir miktar favor, son iki gün bir miktar gem (cevher) kazanırsınız. Dilerseniz elinizi cebinize atıp hesabınıza daha fazla gem yükleyebilirsiniz. Bu gemlerle belirli sezonlarda satışa sunulan kutulardan açarak, özel skinlere de sahip olabilirsiniz.

smite1

Let The Heavens Rage!

Yazının başından beri o kadar tanrı dedik,savaş dedik. Gelgelelim bu tanrılar nerde savaşır? Büyümüş kocaman tanrı olmuşsun, bir avuç ölümlü sana burada savaşacaksın dedi diye kendini bir haritaya mı kitleyeceksin!? Tabi ki, hayır. Sen istediğin yerde, istediğin koşulllarda savaşmalısın. Bu yüzden altı sabit, bir tane her gün farklı kuralların olduğu oyun modu var. Bu modlara bir göz gezdirmek gerekirse.

  • Arena: “Ben buraların gladyatörüyüm, salın beni ringlere. Laneler (Bölge), karışık ormanlar benim yerim değil. Kanın kuma karıştığı yerde rakibimle göğüs göğüse çarpışmak istiyorum.” diyorsanız, bu oyun modu tam sizin için tasarlanmış. Arenada sağ tarafta gözüken biletleri sıfırlanan takım kaybeder. Her tanrı beş bilet, portala giren her minyon bir ve portala giren her büyük minyon on bilettir. Her on rakip tanrı öldürüşünüzde büyük minyon çağırırsınız.

Yorumlar