Rol Yapma Oyunu Dosyaları – Amber Diceless Role-Playing

Amber Diceless Role-Playing, efsanevi bilimkurgu yazarı Roger Zelazny’nin ülkemizde de çevirisi yapılan “Amber Yıllıkları” serisine dayanıyor. Zelazny, mitolojik tanrıları farklı perspektiflerden sunan eserleriyle tanınıyor. Bu sebeple Amber Yıllıkları serisi, bizim bildiğimiz haliyle mitolojileri yaratan, farklı bir boyut (esasında orijinal boyut) sakinlerini başrole koymaktadır.

Amber Nedir?

Bu seriye göre bizim var olduğumuzu dünya, gerçek dünya olan Amber’in sınırsız sayıdaki gölgelerinden yalnızca biridir. Amber’de ise, bu tek gerçek dünyanın kendi halkı ve elbet bu halkın yöneticileri (ki bu mitlerde, periler diyarı kralı olarak bilinen Auberon’dur) ve veliahtları vardır. İşte bu veliaht prens ve prensesler, gölge dünyalar arasında seyahat edebilirler. Gölge diyarlardaki bizlerden, pek çok konuda daha güçlü ve dayanıklı olabilirler. Oyunda, bu veliahtların çeşitli gölge dünyalardaki ya da Amber’deki çocuklarından birini canlandırıyoruz. Böylece Amber`in Kraliyet Ailesi mensubu olarak, değişik güçlerin sahibi oluyor ve elbette akıl almayacak entrikaların başrolüne geçiyoruz. Yani kitaplardan bildiğiniz gibi tüm evrendeki en iyi savaşçı-stratejist olan büyük prens Benedict, ranger’lara ilham verecek bir stile ve soğukkanlılığa sahip Prens Julian, güçlü fiziki yapısı ve güreşe yeteneğiyle Prens Gerard, sahtekarlığı ve ortalıktan kaçmadaki başarısıyla Prens Random, güzelliği efsanevi ve bir eş değeri olmayan prenses Florimel ya da etkileyici ve söz söyleme sanatında usta olan Prens Bleys gibi bir karakter olabiliyorsunuz.

amber-diceless-3

Dikkatli okuyucuların fark edeceği gibi bu karakterler, mitolojilerdeki tanrı imajlarının oldukça benzerleridir. Öyle ki; bazı gölge diyarlarda gerçekten de mitolojik tanrılar olarak kendilerine tapanlar var olmaktadır. Örneğin; başroldeki Prens Corwin ve Bleys, babasının tahtını alan Eric’e karşı gölgelerden ordular toplarken uzun kırmızı kıllı insanımsıları resmen “Tanrılarınız sizi, kendi kutsal diyarlarındaki savaşa çağırıyorlar!” diyerek kendi dünyalarından alıp Amber’e götürmüşler.

Bu noktada Amber’in ne olduğunu biraz daha açıklamak gerekir. Amber, düzenin sembolü olan “Pattern”in bulunduğu merkezdir. Pattern, üç boyutlu ve çok karmaşık olsa da değişmez bir labirenttir. Bunun karşıtlığı da The “Logrus”tur. Logrus da kaosu ve keşmekeşi tanımlayan yerdir. Böylece kozmoloji bu ikisinin arasındaki dengeye göre var olmaktadır. Tabi bu iki odak noktasının dışında sınırsız sayıda gölge dünya vardır. İşte bu gölge dünyalardaki imkanların sınırsızlığı da hayal gücü yüksek oyun yöneticilerinin elinde çok değişik oyun deneyimleri yaşamanıza fırsat sunabilir. Teknolojinin çok ileri ya da geride olduğu bir dünya bulabilirsiniz. Tıpkı insan evriminin farklı ilerlediği ya da hiç olmadığı yerler bulabileceğiniz gibi. Doğal olarak kraliyet mensubu olacağınız için bu gölgeler arasında da seyahat edebileceksiniz ve bundan sizi alıkoyabilecek tek şey oyunun içinde düşmanlarınız, oyun dışındaysa oyun yöneticinizin hayal gücü olacaktır.

amber-diceless-2

Sistem Hakkında

Bu noktada biraz da oyunun sisteminden bahsetmek gerekiyor. Oyunda karakterinizi oluştururken sahip olduğunuz dört farklı nitelik mevcut. Bunlar:

Psyche (irade gücü ve büyü gücünüz), Strenght (güç ve silahsız dövüş), Endurance (dayanıklılık) ve Warfare (her türden silah kullanma ve ordulara komuta etme yeteneğiniz) olarak bulunuyor. Bunların sınırları ise -25`ten başlayıp (normal insan sınırı), -10 (Kaos Sakinleri’nin sınırları) ve 0`a kadar (Amber sakinlerinin normal sınırları) gidebiliyor. Ayrıca 0`ın üstüne çıkma şansınız da var ki; bu da o nitelikte en efsanevi adamlardan olduğunuzu gösteriyor. Elinizde olan 100 puanı da bu niteliklere harcayarak karakteriniz oluşturuyorsunuz. Tabi bunu yaparken aile ilişkilerinizi yani kimin çocuğu, torunu olduğunuzu da belirliyorsunuz. Burada açık arttırma benzeri bir sistem var. Bu sistem de yönetici ve oyunların beraber katılımıyla yapılıyor. Böylece örneğin psyche değeri daha yüksek olan, bir diğerinin o konuda “üstü” kabul ediliyor ve ailedeki yerinizi de ona göre belirliyor.

Bu yazı, "Rol Yapma Oyunu Dosyaları" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar