Mobil Ortama MOBA Alternatifleri: Strike of Kings

Kaç ay oldu bu kategoride yazı yazmayalı hatırlamıyorum. Ancak bayağı zamandır ihmal ettiğimin farkındayım. Bu işe bir son veriyorum ve yakınlarda oynamaya başladığım Strike of Kings adlı oyunu buraya misafir etmeye karar verdim. Daha önceki yazılarda oynadıklarıma nazaran sanırım akıllı telefon üzerinde oynaması en rahat olanlardan biri Strike of Kings.

Tencent Games adlı firmanın -ki ciddi büyük bir firma- piyasaya sürdüğü yeni sayılabilecek oyun, Türk oyuncular tarafından çok kısa zamanda sahiplenilmiş durumda. Bunun başlıca sebebi firmanın oyunu ilk olarak Türk kullanıcılar için hizmete açmasından kaynaklanıyor. Şu an için yalnızca Android platformu üzerinden erişime açık olan oyun beklendiği üzere Türkçe dil desteği ile geliyor. Diğer türdeşlerine nazaran öne çıkan ve geliştirilmesi gereken yönleri nelermiş bunlar hakkında konuşalım.

Strike of Kings

Oynanabilirlik

En başta sözünü ettiğim akıllı telefon ile daha rahat oynanabiliyor olmasının başlıca sebebi kontrollerin rahatlığından ileri geliyor. Oyun, alıştığımız 5v5 şeklinde o klasikleşmiş oyuncu sayısı ve alıştığımız harita formatı ile karşımızda. Sanırım bu formatın dışına çıkma cesareti gösteren yapımlara hem biraz daha yakın duracağım. Neyse bu başka bir hikaye. Seçtiğimiz kahramanla, haritada bulunan üç koridordan rolümüze uygun koridorda yerimizi alıyoruz ve oyun burada farkını hissettiriyor.

Esasen göreceli olarak küçücük ekranda online oyun oynamak için internet bağlantısı kadar kontrollerin rahatlığı da bir o kadar önemli. Yönetmekte güçlük çektiğiniz bir karakterle oynamak hatta böyle bir oyunu oynamak pek de zevkli olmayacaktır. Şahsen ben illet oluyorum. Strike of Kings ise hem sol tarafta yer alan yönlendirme için kullandığımız panel hemde saldırı ve yeteneklerimizi kullandığımız sağ panel konusunda iyi iş çıkartmış. En ufak haraketi algılayan hassaslığı sayesinde kontrol tam anlamı ile sizde. Özellikle benim gibi menzilli karakterlerle oynamayı sevenlerin zevk alacağını düşündüğüm bu özelliği ile oyun artı puanı hak ediyor.

Karakter çeşitliliği söz konusu olduğunda ise oyundaki kahraman havuzunun şu an için yeterli seviyede olduğunu söyleyebilirim. Bu yazı yazıldığı sırada tamı tamına yirmi yedi karakter mevcut. Ancak şöyle ilginç bir sayısal sıkıntı söz konusu; sadece bir tane destek türünde kategorize edilmiş karakter varken tank özelliklerine sahip beşten fazla kahraman mevcut. Bu durumun classlar arası popülariteden kaynakladığı aşikar ancak çeşitlikte denge oyunun ilerleyen dönemleri için önemli bir nokta diye düşünüyorum.

Bununla birlikte oynanabilirlik ya da uzun soluklu olup olmama noktasında oyunun pozitif bir izlenim bıraktığınız söyleyebilirim. Oyun içerisinde uygulanabilecek taktiklerin çeşitliği gayet uygun. Herhangi bir kendini tekrar etme durumu zaten söz konusu değil, adı üstünde MOBA. Bir de takım savaşları söz konusu olduğu zaman en sevdiğim pozisyon olan “arkada kalıp avlama” noktasında oyunun beni tatmin ettiğini söylemek istiyorum. Bunun en önemli sebebi karakterler arasındaki denge. Öyle saçma sapan üstünlük sağlayan, domine eden tipler yok. İyi oynayanın kazandığı bir oyun Strike of Kings. Bununla birlikte barındırdığı birbirinden farklı oyun modları sırf beş kişiye talim olma durumundan oyuncuyu kurtarıyor. Çeşitlilik candır.

Daha önce mobil ortamda işlevsel bir örneğini görmediğim bir özellikten daha bahsetmek istiyorum. League of Legends oynayanların iyi bildiği rün sistemi oyunda kendisine Arcana ismiyle yer bulmuş. Belli bir seviyeden sonra kullanıma açılan özellik sayesinde oyun stratejimize göre maçlarda bize avantaj sağlayacak ufak ayarlamalarla fark yaratmak mümkün. Şöyle ki suikastçı oynadığımızı düşünelim. Görevimiz rakibi gafil avlamak ve mümkün oldukça hızlıca ortadan kaldırmak. Bunun için ihtiyaç duyacağımız şeyler saldırı ve hareket hızı, can çalma, kritik saldırı vs. olacaktır. Arcana sayfasındaki slotlara ihtiyaca göre dizilim yaparak oyun daha başlamadan avantajlı duruma geçmek mümkün. Farklı seviyelerde bulunan Arcanalar sayesinde oyunda seviye kazandıkça çok daha fazla çeşitlilik yapmak mümkün oluyor. Özellikle oynadığı oyundan zevk almak kadar kazanmak isteyenlere duyurulur, buralar önemli.

Etkileyici Grafikler

Oyunun aynı platformu paylaştığı türdeşleri ile aralarındaki bir diğer önemli fark ise grafik özellikleri ile kendisini belli ediyor. Piyasada ister mobil cihazlar için ister ev bilgisayarları için olsun envai çeşit MOBA mevcut ve az çok hepsinin belli noktaları bazen de daha fazlası kaçınılmaz olarak birbirine benziyor. Özellikle karakter tasarımı aşamasında ön plana çıkan noktada iş bazen saçmalama noktasına varıyor. Strike of Kings bu konuda anladığım üzere diğer yapımlarla mümkün oldukça örtüşmemeye çalışıyor. Özgün olma noktasında umut vaad eden karakter dizaynları, yetenek setleri ve ekstra görünüm seçenekleri ile bir artı puan daha verebiliriz. Bununla birlikte üst seviye olarak nitelendirebileceğim grafik kalitesi ile oyun oyuncuların görsel zevklerine de hitap etmeyi başarıyor. Hatta bazı telefon modelleri için can sıkıcı takılmalar yaşanabilir bu noktada. Cidden grafik ve seslendirme, ortam sesi kalitesi olarak diğer rakiplerinden bir adım önde.

Genel olarak sahip olduğu özellikleri itibari ile oyuncularını tatmin etmeyi başaran oyunun sanırım en bük sıkıntısı menü maç sonlarında karşılaştığım geç algılama olayı. Teknik özellikler olarak herhangi bir sıkıntı yaşamayacağım bir cihazla oynuyorum ve en baştan beri bu durum değişmedi. Ekseriyetle menüde istediğimiz sonuca ulaşmak için aynı seçeneğe birden fazla dokunmak gerekiyor, hoş değil. Neyse ki maç esnasında başıma gelmedi.

Mobil cihazlarla Candy Crush ve türevlerinden daha ciddi oyunlar ile vakit geçirmekten hoşlanan ve MOBA sevenleri buraya alalım. Rahat kontrolleri, ileri seviye grafikleri ve kendine özgü oyun içeriği ile son dönemde ilgimi bir hayli çeken Strike of Kings en azından bir şansı kesinlikle hak ediyor. Gelin beraber oynayalım.

Bu yazı, "Mobil Ortama MOBA Alternatifleri" adlı yazı dizimizin bir parçasıdır.

Yorumlar