Farklı Bir Shoot’em Up: Thunder Chase

Shoot’em up türü, video oyunlarıyla ilk tanışmamdan beri şu ya da bu şekilde hayatımda oldu. İlkin Atari 2600’deki River Raid ve Bermuda’dan bugünlere dek, çoğunlukla Japon oyun yapımcıların bayraktarlığını yaptığı bu oyunlarda sayısız uçağı, savaş gemisini ve uzaylıyı hakkın rahmetine kavuşturduk. Area 88, Aero Fighters, 194X, Darius ve elbette Raiden serileri tabir-i caizse bu türün amiral gemileri oldular. Elbette her oyun türünde olduğu gibi shoot’em up’ların da popülaritesi de bir dönem içinde azalmaya başladı. 80’lerden 90’ların sonlarına dek hakimiyetini yaşayan bu tür 2000 yılına girdiğimizde kan kaybını çoktan yaşamaya başlamıştı bile.

Neyse ki bu kez internetin bağımsız oyun tasarımcılarını yükselişe getirmesi ile indie shoot’em up’lar çağı başladı. Bu dönemde tabir-i caizse üzerindeki ölü toprağını silkeleyen tür bazı değişimlere de gitti. İstisnaları dışarıda tutarsak türün 2000’lerdeki değişiminin daha çok artan zorluk seviyesiyle alakalı olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacak. Yaptığınız tek bir hatayı bile affetmeyen, reflekslerinizi son ana dek sınayan oyunlar istiyorsanız bu dönemin shoot’em up’ları sizin için biçilmiş kaftan.

Steam’de halihazırda mevcut çok sayıda türdeşine bir yenisini ekleyen bir indie oyun tam da bu bahsettiğim ekolden. Yerli indie oyun yapımcısı Gigafun imzasını taşıyan Thunder Chase, yukarıda bahsettiğim türün 80’lerden beri süregelen törelerini yıkarak farkını belli ediyor.

Bu kez haritayı makineli top atışlarına, lazerlere, bombalara ve füzelere boğan taraf biz değiliz. Aksine sınırları belli olmayan bir haritada zamana karşı hayatta kalma mücadelesi veriyoruz. Elbette en az birkaç güdümlü füze size kilitlenmişken öylece ölmeyi beklemeyeceksiniz. Sadece en kritik anlarda kullanmanız gereken ve her birinde birer tane ile başladığınız iki bombanız var. Bunlardan biri güdümlü füzeleri kendine doğru çeken bir karışıklık yaratıyor. Diğeri ise gökyüzündeki tüm füzeleri anında imha ediyor. Ama soluklanmak en fazla 3-4 saniye sürecek. Ardından size ateşlenen güdümlü füze salvosu daha fark edeceksiniz. Dahası bunlardan bazıları parça tesirli. Yani vaktinden önce patlatmazsanız sizi ıskalasa bile etrafınızı saran bir sürü küçük füzeye ayrılıyorlar. Son olarak size atılan roketler de sürekli ufkun dışından geldiği için kaynaklarına bomba atabilmeniz de söz konusu değil.

Bu noktada 80’li yılların çocukları köfteyi kapacak. Evet, oyun sizden eşine ancak animelerdeki pilotlarda rastlanan türden atraksiyonlar yapmanızı bekliyor! Hatırlarsanız RoboTech’deki Hikaru (yada bizdeki adıyla Rick) da sık sık düşman füze salvolarının hedefi oluyor ve bunlar atışların arasından yakın geçişler yapıp füzeleri birbirine çarptırarak kurtuluyordu. Bu oyunda da yakın geçişleriniz ve bir seferde birbirine (ya da ekranı kaplayan lazer atışlarına) çarptırarak etkisiz hale getirdiğiniz füzeler fazladan puanla ödüllendiriliyor. Yeterli puan alırsanız seviye atlıyorsunuz. Bu şekilde bombalarınız yenileniyor fakat füze salvoları giderek daha acımasızlaşıyor.

3 Şubat’da Steam’de satışa sunulan oyun henüz beta aşamasında. Yani kontrolleri konfigüre edebilmek gibi rutin özellikler bile henüz oyuna dahil edilmemiş durumda. Öte yandan zaten az sayıda tuşla hakim olunabilen rahat kontroller, retro grafikler ve ses efektleri ile sade oynanış bu oyuna alışma sürenizi kısaltıyor. Oyunun bir hikaye modu yok, aslında olmasına gerek de yok. Zira her öldüğünüzde en çok dayanan pilotlara ilişkin bir puan tablosu yanı başınızda beliriyor. Hem tamamen dezavantajlı olduğunuz bir düşman ateşine, hem de aynı anda oyunu oynayan sayısız rakibe karşı mücadele etmek rekabetçi bir oyun deneyimi arayan oyun sever arkadaşları tatmin edecektir.

Sonuç

Oyun hakkında herhangi bir olumlu / olumsuz yargıda bulunmayacağım. Zira tamamen spesifik bir oyun deneyimi isteyen, shoot’em up türünden farklı beklentiler içine girmiş oyunculara tatmin edebilecek bir oyun olmuş Thunder Chase. Eğer adrenalin hormonlarınızı aralıksız çalıştıracak bir oyun deneyimi istiyorsanız Thunder Chase’e şans vermenizi tavsiye edebilirim. Oyunu buradan satın alabilirsiniz. Şimdiden keyifle oynamanızı dilerim.

Yorumlar